Göçü Sırtında Taşıyan Kadınlar

28 Ekim 2018 Pazar 18:00
12
14
16
18

‘’Kadının erkekle eşit tutulduğu tek yer göçtür’’

 Ulusal ve uluslararası önemli isimlerin katıldığı Kartepe Zirvesi’nin son gününde oturumlar tüm hızıyla devam etti.  Yeditepe Üniversitesi’nin akademisyenlerinden biri olan Doç. Dr. Işıl Turkan’ın moderatörlüğünü yaptığı sempozyumda “Göçü Sırtında Taşıyan Kadınlar” konusu işlendi. Sempozyuma Kadın Dayanışma Platformu Kurucu Başkanı ve gazeteci Özgün Deniz Gündüz ve BM Kadınlar Cinsiyet ve İnsanlık Uzmanı İris Kristjansdottır konuşmacı olarak katıldı.

SURİYELİ KADINLAR BİRÇOK SAVAŞI AYNI ANDA VERİYOR

Sempozyumun başında selamla konuşması yapan Doç. Dr. Turkan, Suriyeli kadınların taşıdığı zorlukları dile getirirken, “Suriyeli mülteci kadınlar yaşadıkları kamplarda kendilerini geliştirdikleri meslek eğitimleriyle girdikleri işte kendilerini ve ailelerini idame etmeye çalışıyor” dedi. Daha sonra kürsüye BM Kadınlar Cinsiyet ve İnsanlık Uzmanı Kristjansdottır çıkarak, “Suriyeli kadınlar birçok savaşı aynı anda veriyor. İlk savaşları kendi ülkelerinde kaldıkları zorluklarla başlayan göçmen kadınların ikinci savaşı ülkelerinden sığınacakları ülkeye yolculuk yaparken yaşadıklarıdır’’ dedi.

GÖÇMEN KADINLARIN YALNIZCA %13 BİR İŞTE ÇALIŞIYOR

Kristjansdottır, ‘’3’ncüsü ise sığındıkları ülkedeki uyum ve tamamen yerleşmek için çaba sarf ederken ailesinin güvenliğini ve huzurunu sağlama çabası olarak görünüyor. Suriye’den Türkiye’ye sığınan kadınların %87’si işte çalışmayı tercih etmiyor ve bu kadınların %73’ü de evde güvenli olduklarını dile getiriyor. Suriyeli kadınların %73‘ü haklarını bilmiyor. Sadece %17’si çalışabiliyor. Kadınları iş gücüne daha fazla sokacak hareketler yapmalıyız” şeklinde konuştu.

 TÜRKİYE 3.5 MİLYON SURİYELİYİ SIRTLADI

“Suriyeli annelerin çocuklarını kaybetme korkusunu gördükçe bende bir anneyim ve çok üzülüyorum” diyerek sözlerine başlayan Kadın Dayanışma Platformu Kurucu Başkanı ve gazeteci Özgün Deniz Gündüz, “Kadının erkekle eşit tutulduğu tek yer göçtür. Hatta göç sırasında yaşanılan sıkıntılarda çekilen acıları kadınlar erkeklerden daha fazla yaşar. Kadınların sırtlandığı bu zorlukları Türkiye de, 3.5 milyon Suriyeliye kucak açarak sırtladı. Bence her ülke eşit şekilde kendine sığınmak isteyenleri alsa ne bu kriz bir ülkenin içinde yaşanır ne de bu kriz bu kadar kötü hale gelirdi. Ben bir gazeteci ve anne olarak böyle düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Denizli Kadın Meclisi’nden diyabet eğitimi
» Eskişehir Kadın yazarlar yetiştiriyor
» Netflix’in güçlü kadınları arasına hoş geldin Beren saat!
» Pelin Gedik: "Tanınmak için yarışmam"
» Yurttaşın olmadığı yerde kul olur
» Tarih yazdık
» Urla’ya Fransa’dan “İdealKent” Ödülü
» Türkiye’nin ilk bahçıvanlık okulunda eğitimler başladı
» İyiliğin kazandığı geceye büyük destek
» İzmir’de felsefe konuşuldu
» Kadının duygusal kodları
» Emirates Kabin Görevlisi Özlem Toker
» Zeynep Aydın Dünya Şampiyonu
» Zübeyde Ana’nın kızları
» Sağlık alanında bilgi kirliliği ile mücadelede taraflar bir araya geldi
» Aston Martin yeni modeli
» Yeşilay’ın ‘Bi’liran var mı?’
» Çocuklar Haklarını şenlikte öğrendi
» Kadına yönelik şiddet Odunpazarı’nda masaya yatırılacak
» İhracat Akademisi ilk mezunlarını verdi
» “Yılmaz Morgül: Ben de prematüre bir bebektim”
» Tarım desteğinde "sınır tanımıyor"
» Yarım litre zeytinyağı 30 bin liraya satıldı
» Doğum gününü yanlış bilenlere kötü haber!
» Karşıyaka’da spor kurslarına büyük ilgi