Glam Rock cüretkarlığı dayatılmış model imajına kafa tutuyor

14 Kasım 2017 Salı 11:00
12
14
16
18

Moda tasarımcısı Zeynep Ökmen, 2017/ 2018 Sonbahar & Kış koleksiyonu çekimlerini, Türkiye’nin kadınlara özel ilk fotoğraf stüdyosu ‘Azize İstanbul’un kurucusu ve fotoğraf sanatçısı Begüm Koçum ile gerçekleştirdi. Begüm Koçum ve Zeynep Ökmen, ilhamını 70’li yılların müzik ve moda akımı Glam Rock’tan alan koleksiyonun imaj çekimlerinde o dönemi doyasıya yaşamış 72 yaşında bir model ve günümüz kadınını temsil eden 25 yaşındaki genç bir model ile birlikte çalıştı

Moda tasarımcısı Zeynep Ökmen ve fotoğraf sanatçısı Begüm Koçum, yaptıkları işbirliğiyle moda dünyasında dayatılan genç model standardını eleştiren bir projeye imza attı. Zeynep Ökmen, 2017/ 2018 Sonbahar&Kış koleksiyonu ‘Get Wild’ın çekimlerini, Türkiye’nin kadınlara özel ilk fotoğraf stüdyosu ‘Azize İstanbul’un kurucusu ve fotoğraf sanatçısı Begüm Koçum ile gerçekleştirdi. Begüm Koçum, ilhamını 70’li yılların müzik ve moda akımı Glam Rock’tan alan koleksiyonun imaj çekimlerinde o dönemi doyasıya yaşamış 72 yaşında bir model ve günümüzde dönemin uygulayıcısı 25 yaşındaki genç bir model ile birlikte çalıştı. Yolda geçen hikayede 70’li yılların cüretkarlığını günümüze taşıyan o dönemin kadını, yeni nesli temsil eden genç kadınla yepyeni bir yolculuğa koyuluyor ve glam rock ihtişamını birlikte bugüne taşıyorlar. Proje ayrıca, moda dünyasında uzun zamandır empoze edilmiş kalıplaşmış kadın imajına da eleştirel bir bakış açısı kazandırıyor.

70'li yıllara dönüş

Moda tasarımcısı Zeynep Ökmen bu koleksiyonla kış aylarında sokakları, 70’li yılların cüretkarlığına bürünmeye davet ediyor. Kodunda abartılı bir sokak stili içeren FW17/18 koleksiyonunda leopar desenleri ve metalik renklere bolca kırmızı ve siyah eşlik ediyor. Koleksiyonda yer alan parçalar ipek, yün, kadife ve dantel gibi kumaşlarla döneme gönderme yaparken detaylarda parlak ve gösterişli detaylar ön plana çıkıyor.

Begüm Koçum ve Azize İstanbul hakkında:

Azize İstanbul, Türkiye’nin kadınlara özel ilk fotoğraf stüdyosu olarak Arnavutköy’de fotoğraf meraklılarını ağırlıyor. Modern fotoğraf sanatını geleneksel fotoğraf alışkanlığıyla birleştiren Azize İstanbul, kadınların yanı sıra bebek, çocuk ve aile çekimleriyle kadınlara ait her şeyi odağına alıyor. Fotoğraf sanatçısı Begüm Koçum’un girişimiyle kurulan Azize İstanbul, kadınların hayatlarındaki detayları ölümsüzleştirmek için çalışıyor. Yıllar geçse de kadınları kendilerini hatırlamak istediği haliyle fotoğraflıyor.

 

 
 

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Süreya Kuaför Salonu içinizi ısıtacak bir Yeşilçam hikâyesi!
» Kilim Mobilya’dan "Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı"na tam destek
» Demet Cengiz "Aşk Olsun"
» 25 yılda Konya büyüklüğünde tarım alanını kaybettik
» Şirketler 50 çocuğu hayata bağlamak için koşacak
» Bursa’nın Perileri galibiyetle bitirdi
» Balkanlar İzmir’de buluşuyor
» Reklamın cinsiyeti erkek
» Okçuluk şampiyonası Kayseri’de yapılacak
» Canan Tan okurlarıyla buluştu
» Artık boşanmış anneler de çocuklarına kendi soyadlarını verebilecek
» FİBA Grubu meşaleyi yaktı
» Sınır aşan dostluk
» MilyonFest’e geri sayım başladı!
» Otizmli Çocuklar İçin Sercan Badur ve Alper saldıran bir araya geldi!
» Çocuklar baleyi Odunpazarı’nda öğreniyor
» FMV Işık Okulları, TEDxYouth’ta ilham veren fikirleri bir araya getirdi
» L’Oréal, cinsiyet eşitliği konusunda Avrupa lideri oldu!
» Yetenekli çalışan adayı bulmak zorlaştı
» Annelerini örnek alıp spora başladılar
» “Güçlü Kızlar ile Güçlü Yarınlar” Hayal Değil
» Biz unutabiliriz, Sen Unutma …
» Zeynep Gözübüyük ile Anne ve Bebekler Yogada buluştu!
» Reklamcılığa duyulan aşktan doğan Kristal Elma Türk yaratıcılığını dünyaya açacak
» Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine Ulaşmak İçin Kız Çocuklarını Güçlendirelim