Glam Rock cüretkarlığı dayatılmış model imajına kafa tutuyor

14 Kasım 2017 Salı 11:00
12
14
16
18

Moda tasarımcısı Zeynep Ökmen, 2017/ 2018 Sonbahar & Kış koleksiyonu çekimlerini, Türkiye’nin kadınlara özel ilk fotoğraf stüdyosu ‘Azize İstanbul’un kurucusu ve fotoğraf sanatçısı Begüm Koçum ile gerçekleştirdi. Begüm Koçum ve Zeynep Ökmen, ilhamını 70’li yılların müzik ve moda akımı Glam Rock’tan alan koleksiyonun imaj çekimlerinde o dönemi doyasıya yaşamış 72 yaşında bir model ve günümüz kadınını temsil eden 25 yaşındaki genç bir model ile birlikte çalıştı

Moda tasarımcısı Zeynep Ökmen ve fotoğraf sanatçısı Begüm Koçum, yaptıkları işbirliğiyle moda dünyasında dayatılan genç model standardını eleştiren bir projeye imza attı. Zeynep Ökmen, 2017/ 2018 Sonbahar&Kış koleksiyonu ‘Get Wild’ın çekimlerini, Türkiye’nin kadınlara özel ilk fotoğraf stüdyosu ‘Azize İstanbul’un kurucusu ve fotoğraf sanatçısı Begüm Koçum ile gerçekleştirdi. Begüm Koçum, ilhamını 70’li yılların müzik ve moda akımı Glam Rock’tan alan koleksiyonun imaj çekimlerinde o dönemi doyasıya yaşamış 72 yaşında bir model ve günümüzde dönemin uygulayıcısı 25 yaşındaki genç bir model ile birlikte çalıştı. Yolda geçen hikayede 70’li yılların cüretkarlığını günümüze taşıyan o dönemin kadını, yeni nesli temsil eden genç kadınla yepyeni bir yolculuğa koyuluyor ve glam rock ihtişamını birlikte bugüne taşıyorlar. Proje ayrıca, moda dünyasında uzun zamandır empoze edilmiş kalıplaşmış kadın imajına da eleştirel bir bakış açısı kazandırıyor.

70'li yıllara dönüş

Moda tasarımcısı Zeynep Ökmen bu koleksiyonla kış aylarında sokakları, 70’li yılların cüretkarlığına bürünmeye davet ediyor. Kodunda abartılı bir sokak stili içeren FW17/18 koleksiyonunda leopar desenleri ve metalik renklere bolca kırmızı ve siyah eşlik ediyor. Koleksiyonda yer alan parçalar ipek, yün, kadife ve dantel gibi kumaşlarla döneme gönderme yaparken detaylarda parlak ve gösterişli detaylar ön plana çıkıyor.

Begüm Koçum ve Azize İstanbul hakkında:

Azize İstanbul, Türkiye’nin kadınlara özel ilk fotoğraf stüdyosu olarak Arnavutköy’de fotoğraf meraklılarını ağırlıyor. Modern fotoğraf sanatını geleneksel fotoğraf alışkanlığıyla birleştiren Azize İstanbul, kadınların yanı sıra bebek, çocuk ve aile çekimleriyle kadınlara ait her şeyi odağına alıyor. Fotoğraf sanatçısı Begüm Koçum’un girişimiyle kurulan Azize İstanbul, kadınların hayatlarındaki detayları ölümsüzleştirmek için çalışıyor. Yıllar geçse de kadınları kendilerini hatırlamak istediği haliyle fotoğraflıyor.

 

 
 

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Türk iş dünyası yatırım tercihini ABD’den yana kullandı
» “Okan’da Yılın En’leri” Ödülleri Sıla ve Mehmet Erdem’in!.
» Sabancı Üniversitesi Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri sürüyor
» Bu bakteriler sağlık dostu
» Reha Bilgen’in "Dünya bir kukla sahnesi" sergisi açıldı
» Yaşlılara mutlaka teknolojiyi öğretin
» 2017 Mood ödülleri sahiplerini buldu
» Türkiye giderek mutsuzlaşıyor
» Karşıyaka’da tiyatro şöleni başlıyor
» Mutluluk için terapi ile derin mutsuzluktan kurtulmak mümkün
» Mutluluk denemeyle başlar!
» İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi’nde Kadın sorunları tartışıldı
» Bursalı kadınlar masa tenisinde finali yarıladı
» Kibariye: Kötü düşünmediğim için güzelleşiyorum
» Feder & Ofenbach ile Volkswagen Arena’da Gerçeküstü Dans Gecesi
» Felsefenin ışığı Karşıyaka’da yandı
» Limak Sohbetleri’nin ikincisi Ankara’da yapıldı
» Maraton heyecanı Efes’te başladı
» Ahmet Ümit,D&R’da okurlarıyla buluştu
» AKUT Spor Snowboard Sporcularından 7 altın, 7 gümüş madalya
» TAİDER, Antalya’da Aile şirketleri ve sürdürülebilirliği konuştu
» Cep telefonu kullanırken 12 önemli öneri
» Profilo’dan şimdi de Türk Sineması’na tam destek
» El Bebek Gül Bebek Derneği, Prima’nın Desteğiyle Anne Uyum Bebek odasını açtı
» İrfan Değirmenci’den Distopik Bir Roman: Herlanda