Girişimciliğin Kalbi “İnovasyon Merkezi”nde atıyor

07 Eylül 2018 Cuma 11:00
12
14
16
18

Topluma sosyal ve kültürel boyutta değer katma vizyonuyla hareket eden Lüleburgaz Belediyesi, 2018 yılını İnovasyon ve Tasarım Yılı ilan etti. Bu doğrultuda inovasyon, tasarım ve girişimcilik noktalarında birçok önemli projeyi hayata geçiren Lüleburgaz Belediyesi, kent halkının yaşam kalitesini yükseltiyor. Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisi’nde (LYKA) bulunan İnovasyon Merkezi ise girişimcilik ruhu taşıyan herkese kapılarını ardına kadar aralıyor.

2017-2021 Stratejik Planı çerçevesinde her yılı temalı bir yıl ilan eden Lüleburgaz Belediyesi, 2016 Kadın Yılı kapsamında kadınları toplumsal boyutta güçlendirerek cinsiyet eşitliğine katkıda bulunmak hedefiyle Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisi’ni (LYKA) açtı. Kadınlara çeşitli alanlarda eğitim ve üretim desteği sunan akademi, 2018 İnovasyon ve Tasarım Yılı kapsamında ise çeşitli organizasyonlara ev sahipliği yapıyor. Akademinin bünyesinde yer alan İnovasyon Merkezi, kuluçka merkezleri ve laboratuvarlar sayesinde Lüleburgaz Belediyesi, girişimcileri ve girişimci adaylarını başarıya giden yolda adım adım destekliyor.

Girişimciler İnovasyon Merkezi’nde buluşuyor

Geniş kapsamlı teknik donanımıyla girişimcilerin ihtiyaçlarına etkili bir şekilde yanıt veren İnovasyon Merkezi, halihazırda 3 adet Lüleburgaz merkezli girişime hizmet sunuyor. İnovasyon Merkezi’nde çalışmalarını sürdürerek hedeflerine giderek yaklaşan bu girişimler; TR Cari, UtopiaTech ve Rakarnov Studios olarak öne çıkıyor.

Erdem Hilmi Küçükköse ve İbrahim Eryıldırım’ın ekip üyelerini oluşturduğu TR Cari, işletmelere kolaylıklar sunan bulut tabanlı bir müşteri, cari hesap ve iş takip programı. İşletmelerin ön muhasebe ve iş süreçlerini tek bir noktadan yönetip takip edebildiği bir yazılım olan TR Cari, her ölçekten işletmeye inovatif çözümler sunuyor. TR Cari’yi 2016 yılının aralık ayında geliştirmeye başlayan Erdem Hilmi Küçükköse, 2018 yılından itibaren ekip arkadaşı İbrahim Eryıldırım ile girişimcilik yolculuğuna devam ediyor. Girişim, 2018 yılının mart ayında Trakya Kalkınma Ajansı ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) iş birliğiyle hayata geçirilen Yeni İşim Girişim programına seçildi. Programın Demo Day finaline kalan girişim, yarışmada birincilik ödülüne layık görülerek Silikon Vadisi’ne gitmeye hak kazandı.

İnovasyon Merkezi, genç girişimcileri destekliyor

2015 yılından beri çeşitli projeleriyle gündeme gelen Lüleburgazlı genç girişim UtopiaTech, 3 yıldır Lüleburgaz Belediyesi’nin destekleriyle çalışmalarını yürütüyor. Lüleburgazlı liseli ve lise mezunu gençler Ataman Kunbuk, Aleyna Aksu ve Kadircan Kızılarslan, Lüleburgaz Belediyesi Ar-Ge ekibinde ve bilgisayar oyunları geliştiriyor. 2017 yılında Trakya Kalkınma Ajansı’nın Yeni İşim Girişim programına Touch Down adlı sahada drone’lar ile oynanan bir proje ile katılıp finale kalan ekip, an itibarıyla Total Domination adlı bir bilgisayar oyunu üzerinde çalışıyor. Genç ekip, Türkiye’deki oyun sektörünü canlandırma amacıyla hareket ediyor.

İnovasyon Merkezi’nden faydalanan bir diğer genç girişim ise 2018 yılında Yeni İşim Girişim programının Demo Day finalinde ilk 10’a girerek 6. olan Lüleburgaz Mehmet Akif Ersoy Lisesi’nde okuyan Burak Patır, Kaan Köse ve Ünal Özyurt tarafından geliştirilen Locatiway. Rakarnov Studios adı altında çalışmalarını yürüten ekip, Locatiway isimli mobil uygulama ile sosyal sorumluluk bilincini geliştiriyor. İnsanları teknolojiden ayırmadan sosyalleştirmeyi hedefleyen genç girişimciler, uygulamaları sayesinde GPS aracılığıyla harita üzerinden benzer ilgi alanlarına sahip kullanıcıların buluşmasını sağlıyor.

Girişimcilik ekosisteminin büyümesine katkıda bulunan Lüleburgaz Belediyesi’nin hayata geçirdiği İnovasyon Merkezi, her yaştan girişimcinin hayallerini gerçekleştirmesine önayak oluyor.

 

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» TÜSİAD “Sanayide dijital dönüşüm günleri”
» Kadını iş hayatında güçlendirmek için girişim yolunu açmak şart
» Türkiye’nin en güçlü 50 kadın CEO’su ödüllerini aldı
» Kadın girişimcilere ve adaylarına fırsat
» “Türkiye - Almanya iş dünyası ortaklığı derinleşiyor”
» Türkiye- AB İş Dünyası Diyalogu projesi başlıyor
» Türkiye Takım Tezgahları Sektörüne kadın eli değdi
» KAGİDER Haziran Brüksel etkinliği
» Dünya Devi Sodexo’nun Türkiye Liderliğini Eda Uluca üstlenecek
» Kadınlar için kariyerin yeni adresi, Pariyer.com 10 bin kadın üyesiyle birinci yaşını kutluyor!
» Mesleki başarısıyla lider ve rol model bir kadın: Ayşe Naz Erkan
» Türkiye’nin en önemli işveren markası konferansı 6. yılında…
» Geleceğin girişimci çocuklarının yeni gözdesi STEAM
» TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik’in Ankara temasları
» Bu Haftanın Sürprizi olan Liderliği Öğrenmek kitabını kazan!
» Başarılı bir işveren markası için 10 altın kural
» Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması 12. kez başlıyor
» Projem var ama param yok diyenlere…
» Girişimci kadınlar sertifikalarını aldı
» KAGİDER İşimi Kuruyorum Eğitimleri 10-11 Eylül tarihlerinde KAGİDER’de gerçekleşecek
» Tesla ile kasırgadan kaçmak mümkün mü?
» "Nimet Hanım" modeli
» TÜSİAD Ankara temaslarına devam ediyor
» ‘’Yaptığınız bu büyük iş, bize örnektir’’
» TÜSİAD Ankara’da temaslarda bulundu