“Genç Türk bestecinin eserine Avrupa’dan ödül!

02 Ekim 2017 Pazartesi 18:00
12
14
16
18

Uluslararası arenadaki başarısıyla Türkiye’nin göğsünü kabartan Genç Türk besteci Orhan Veli Özbayrak “Kayıt ödülü”ne layık görüldü. Yunanistan’ın Kozani şehrinde düzenlenen 16. Kozani Beste Yarışmasında flüt ve piyano için yazmış olduğu “ Dialoge (Söyleşiler” başlıklı eser 3 bölümden oluşuyor. Dünyaca ünlü müzisyenlerin katıldığı Kozani Festivali kapsamında gerçekleştirilen beste yarışmasında ödül alan Orhan Veli Özbayrak; “Ödülü kazanmamın yanı sıra, Festival yönetiminin Türk bestecilerinin eserlerinin Önümüzdeki yılda da Kozani’de çalınması talebinde bulunması beni gururlandırdı” dedi.

Yunanistan’ın Makedonya bölgesinde yer alan Kozani kentinde, 17 yıldan bu yana gerçekleştirilen Kozani Festivalinde Genç Türk bestecisi Orhan Veli Özbayrak “dialoge” adlı eseri ile kayıt ödülüne layık görüldü. Uzun yıllardan beri yapıla gelen ve şehrin geleneksel etkinliklerinden birine dönüşmüş olan Festival kapsamında, Kozani Müzik Seminerleri de (Kozani Belediye Tiyatrosu, Kozani Devlet Konservatuvarı ve Kozani Özel Müzik Okulu’nun işbirliği ile) yapılıyor.

“Müzisyen Orhan Veli Özbayrak, Dialoge adlı eseri için kayıt ödülüne layık görüldü”

 

Önceki yıllarda Sviatoslav Richter , David Oistrakh ve Kostas Loukos gibi dünyaca ünlü müzisyenlerin ağırlandığı bilinen festivalde, yaklaşık 10 gün boyunca neredeyse her gün konserler veriliyor. Besteci Orhan Veli Özbayrak’a ödül kazandıran eser, piyano ve flüt için yazılmış üç bölümden oluşuyor. 27 yaşındaki genç müzisyen, yarışmaya katılma hikayesini şöyle anlattı; “ Henüz Avusturya’da yaşarken, orada okuduğum okulun sekreterliğinden bir yarışma duyurusu geldi. Yarışmaları düzenleyenler genellikle dünyadaki birçok okulun bestecilik bölümlerinin sekreterliklerine bunun duyurusunu yollarlar. Benim de o zaman tesadüf eseri aklımda flüt ve piyano için bir eser bestelemek fikri vardı kafamda. Yarışmanın şartnamesinin kafamdaki eserle birebir örtüştüğünü görünce, hem heyecanlandım hem de yarışmaya odaklanmaya karar verdim. Eseri bitirip yolladım. Daha sonra sonuçlar yarışmaya katılanlara duyuruldu. Davetleri üzerine ben de Ağustos ayında Kozani’ye giderek buradaki Uluslararası Müzik Semineri’ne ve buna bağlı olan kayıt sürecine katıldım, bir akşam düzenlenen bestecilik seminerinde kendi eserimi anlattım ve bunun dışında ödül kazanan diğer iki eserin kayıtlarda şefliğini üstlendim. Eserimi kaydedenler sırasıyla Nikolos Dimopoulos (flüt) ve Dmitri Dimopoulos (piyano). Festivalin yöneticisi olan Panayotis Demopoulos ise aramızdaki işbirliğinin sürmesini dilediğini ve seneye birlikte Türk bestecilerinin eserlerinin Kozani’de çalınacağı bir konser düzenleyip düzenleyemeyeceğimizi sordu. Bu da beni son derece heyecanlandıran bir teklif oldu. Önümüzdeki süreçte yöneticisi olduğum Besteciler - Orkestra Şefleri ve Müzikologlar Birliği Derneği veya Ankara Devlet Konservatuvarı vasıtasıyla bu teklifi de hayata geçirmek için çalışmalara başlayacağız.”

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Uniq Magazine, Yaza Merhaba Etkinliğini BigChefs Tarabya’da gerçekleştirdi
» Nazan Moroğlu: Ülkemizde yeniden ulusal uyanışa ihtiyaç var
» Konak’ta yaz tatili eğlenceli geçecek
» Lavanta festivali
» Rüzgar Sörfü Sporcumuz Lena Erdil dünya ikincisi oldu!
» Arkadaşlıklarını çizen minik ressamlar ödüllerini aldı
» KizlarSoruyor anketi: Aleyna Tilki’nin seslendirdiği ‘Yalnız Çiçek’ şarkısı oldu!
» Yaz tatilinde kariyer hedefine ulaştıran 5 altın tavsiye
» Ezhel serbest kaldı ya diğerleri!
» Fulya Zenginer çocuklarla eğlendi
» Foça’da ‘‘Çocuklar için Çizgi Film Atölyesi’’
» 32 Muhteşem Kadın, Farklı Mutfaklar, Farklı Hayatlar!
» 6 Bine Yakın Ar-Ge firmasında staj imkânı
» Müge Boz Hadi’nin sunucusu oldu !
» Yıldız Tilbe’nin Yıldızlı Şarkıları
» Sema Pekdaş’tan eğitimli babalara sertifika
» İstanbul’da Caro Emerald rüzgârı esecek
» TEMA Vakfı’ndan siyasete ekolojik çağrı
» Bunun adı "İzmir mucizesi"
» Turuncu Salyangoz Büyük Ödülü Seferihisar’ın
» En "taze" mezunlar
» Cappadox Çağdaş Sanat Programı sanatseverlerden tam not aldı
» Baba Kızın Muhteşem Düeti
» Kizlar Soruyor anketi: İlker Kaleli ve Burçin Terzioğlu mürüvveti beklenen çift seçildi.
» Karşıyaka’da ‘Köy’ Bereketi