“Genç Türk bestecinin eserine Avrupa’dan ödül!

02 Ekim 2017 Pazartesi 18:00
12
14
16
18

Uluslararası arenadaki başarısıyla Türkiye’nin göğsünü kabartan Genç Türk besteci Orhan Veli Özbayrak “Kayıt ödülü”ne layık görüldü. Yunanistan’ın Kozani şehrinde düzenlenen 16. Kozani Beste Yarışmasında flüt ve piyano için yazmış olduğu “ Dialoge (Söyleşiler” başlıklı eser 3 bölümden oluşuyor. Dünyaca ünlü müzisyenlerin katıldığı Kozani Festivali kapsamında gerçekleştirilen beste yarışmasında ödül alan Orhan Veli Özbayrak; “Ödülü kazanmamın yanı sıra, Festival yönetiminin Türk bestecilerinin eserlerinin Önümüzdeki yılda da Kozani’de çalınması talebinde bulunması beni gururlandırdı” dedi.

Yunanistan’ın Makedonya bölgesinde yer alan Kozani kentinde, 17 yıldan bu yana gerçekleştirilen Kozani Festivalinde Genç Türk bestecisi Orhan Veli Özbayrak “dialoge” adlı eseri ile kayıt ödülüne layık görüldü. Uzun yıllardan beri yapıla gelen ve şehrin geleneksel etkinliklerinden birine dönüşmüş olan Festival kapsamında, Kozani Müzik Seminerleri de (Kozani Belediye Tiyatrosu, Kozani Devlet Konservatuvarı ve Kozani Özel Müzik Okulu’nun işbirliği ile) yapılıyor.

“Müzisyen Orhan Veli Özbayrak, Dialoge adlı eseri için kayıt ödülüne layık görüldü”

 

Önceki yıllarda Sviatoslav Richter , David Oistrakh ve Kostas Loukos gibi dünyaca ünlü müzisyenlerin ağırlandığı bilinen festivalde, yaklaşık 10 gün boyunca neredeyse her gün konserler veriliyor. Besteci Orhan Veli Özbayrak’a ödül kazandıran eser, piyano ve flüt için yazılmış üç bölümden oluşuyor. 27 yaşındaki genç müzisyen, yarışmaya katılma hikayesini şöyle anlattı; “ Henüz Avusturya’da yaşarken, orada okuduğum okulun sekreterliğinden bir yarışma duyurusu geldi. Yarışmaları düzenleyenler genellikle dünyadaki birçok okulun bestecilik bölümlerinin sekreterliklerine bunun duyurusunu yollarlar. Benim de o zaman tesadüf eseri aklımda flüt ve piyano için bir eser bestelemek fikri vardı kafamda. Yarışmanın şartnamesinin kafamdaki eserle birebir örtüştüğünü görünce, hem heyecanlandım hem de yarışmaya odaklanmaya karar verdim. Eseri bitirip yolladım. Daha sonra sonuçlar yarışmaya katılanlara duyuruldu. Davetleri üzerine ben de Ağustos ayında Kozani’ye giderek buradaki Uluslararası Müzik Semineri’ne ve buna bağlı olan kayıt sürecine katıldım, bir akşam düzenlenen bestecilik seminerinde kendi eserimi anlattım ve bunun dışında ödül kazanan diğer iki eserin kayıtlarda şefliğini üstlendim. Eserimi kaydedenler sırasıyla Nikolos Dimopoulos (flüt) ve Dmitri Dimopoulos (piyano). Festivalin yöneticisi olan Panayotis Demopoulos ise aramızdaki işbirliğinin sürmesini dilediğini ve seneye birlikte Türk bestecilerinin eserlerinin Kozani’de çalınacağı bir konser düzenleyip düzenleyemeyeceğimizi sordu. Bu da beni son derece heyecanlandıran bir teklif oldu. Önümüzdeki süreçte yöneticisi olduğum Besteciler - Orkestra Şefleri ve Müzikologlar Birliği Derneği veya Ankara Devlet Konservatuvarı vasıtasıyla bu teklifi de hayata geçirmek için çalışmalara başlayacağız.”

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» 50 milyar dolarlık pazar buluşması gerçekleşti
» Antalya, Gloria Ironman 70.3 Turkey için binlerce sporcuya ve spor severe ev sahipliği yaptı
» L’Oréal Türkiye; "Daha İyi Bir Yaşam İçin Güzellik” Genç kadınlara eğitim olanağı sağlayıyor
» Oyun severleri gelecekte bekleyen 5 gelişme
» Gaziantep’e hayran kaldılar
» Demet Şener haberleri asılsızdır!
» Mersin Büyükşehir Belediyesinden Kadın çiftçilere destek
» İşyerinde psikolojik baskı yapan yöneticiye tazminat cezası!
» Kahraman Bakkal artık Zincir Süpermarketler’e karşı dayanamaz oldu
» Dünyaca Ünlü Stratejist Türkiye’de
» Kate Hudson,’Watch Hunger Stop’’ u bir kez daha destekliyor
» Kuyrukta bekletilen müşteri daha fazla harcıyor
» Mr. No’ya Kristal Elma’dan ödül
» Anadolu Efes’e “Yılın Markası” ödülü
» Ayvalık Rahmi M. Koç Müzesi’ne 9 Ayda 100 Bin ziyaretçi
» 44. Pantene Altın Kelebek ödülleri için geri sayım başladı
» İyi ki doğdun Deniz!
» İzmir Açık Teşvik Kupası Yelken Yarışları
» Bereketimiz Türkiye’ye yayılsın
» Muğla Büyük Organizasyona hazır
» ABD, Green Card başvurularını iptal etti
» İktidar savaşı
» 130 kişi Boğaz’da Yoga için buluştu
» İzmir’de köylü “milletin efendisi”
» Karşıyaka ‘Global Aktif Şehir’ yolunda