Gastronominin önde gelen isimleri İzmir’de buluştu

22 Ekim 2018 Pazartesi 16:00
12
14
16
18

GÖÇ YOLLARIYLA ŞEKİLLENEN İZMİR MUTFAĞININ TANITILDIĞI İZMİR’İN İLK GASTRONOMİ FESTİVALİ GASTROFEST’E İLGİ BÜYÜKTÜ

İzmir’in güçlü ve çok kültürlü yapısını yansıtan şehrin ilk gastronomi festivali “İzmir Gastrofest” yerli, yabancı ünlü şefler, yemek yazarları ve ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle gerçekleşti. İzmir’in simge yapılarından biri olan Alsancak Garı’nda düzenlenen keyifli festivalde göçlerle zenginleşen İzmir Mutfağı tüm detaylarıyla tanıtıldı.

İzmir’in ilk gastronomi festivali olarak düzenlenen İzmir Gastrofest, alanlarında uzman yerli ve yabancı şeflerin, gezi ve yemek yazarlarının ve akademisyenlerin yanı sıra, göç yollarıyla şekillenen İzmir Mutfağı’nı tüm detaylarıyla keşfetmek isteyen ziyaretçileri bir araya getirdi. İzmir’e özgü boyoz, söğüş, kumru, gevrek gibi özel lezzetlerin eşlik ettiği kahvaltıyla başlayan festivalde ziyaretçiler; Mürver, Neolokal, Toi, Ent,Cantinary, Balmumu, Seçkin Et, Pizza LocaleMurano’s, Frankie, Balık Ada, Naif, Less Ordinary, Monochrome, Bready, Dante by Sarıket, Vino Locale, Hiç Tadım Atölyesi, Dondurmino, Dostlar Fırını, Kumrucu Şevki, Gloria Jeansgibi İstanbul ve İzmir’in ünlü lokantalarının lezzetlerini de tatma imkanı buldular.

İzmir Mutfağının dünü ve bugününün konuşulduğu Göç Paneli’ne ilgi büyüktü

İzmir Gastrofest’in tadımlar kadar dikkat çeken bir diğer etkinliği önemli paneller oldu. Moderatörlüğünü Müge Akgün’ün gerçekleştirdiği panellerin konuşmacıları arasında İzmir aşığıHaluk Özyavuz, Ahmet Güzelyağdöken, Vedat Başaran ve Sara Pardo ziyaretçilere göç ile şekillenen İzmir Mutfağını anlattı. Panellerin ardından, Prof.Dr. Biray Kolluoğlu veyemek sosyolojisi konusunda uzmanProf.Dr. Zafer Yenal1923 Nüfus Mübadelesi sonrası İzmir’in değişen yemek kültürüne dair önemli bilgiler paylaştı. İsrailli şef Moshe Bassonve Parabere Form’un kurucusu, gastronomi dünyasının en etkili kadınlarından, yeme-içme yazarı Maria Canabal’da festivalin önemli konukları arasında yer aldı.

İzmir’in bereketli bağlarına yolculuk

Gastrofest’in ilgi gören bir diğer paneli de, bölge şaraplarının konuşulduğuİzmir’in Bağ Yollarıpaneli oldu. Bülent Akgerman moderatörlüğünde gerçekleşen panelde; İzmirli şarap üreticileri; Can Ortabaş (Urla Şarapçılık), Reha Öğünlü (Urlice) Enis Güner (Sevilen) ve Ali Boz (Lucien Arkas Şarapları)’a usta şef Vedat Başaran eşlik etti.

Tadım ve Workshoplarla gastronomi deneyimi

İzmir’in ilk gastronomi festivali Gastrofest’in dikkat çeken workshop ve tadım etkinlikleri de büyük ilgi gördü.Aylin Yazıcıoğlu, Şemsa Denizel, Yılmaz Öztürk& Osman Sezener ve Murat Bozok&Jale Balcıgibi başarılı isimlerin düzenlediği workshop ve tadım etkinliğinin moderatörülüğü Sırma Güven ve Metin Süerkan gerçekleştirdi. Gastrofest’te yemek tadımlarının yanı sıra Almanya’nın önde gelen peynir uzmanlarından Ursula Heinzelmann’ın İzmir bölgesi şaraplarını ve peynirlerini eşleştirdiği tadımlar da ziyaretçilerden tam not aldı.

Beyazperdeye yansıyanlar

Gastrofest’in zengin festival programında gastronominin beyazperdeye uyarlanmış iki önemli projesinin de gösterimi gerçekleşti. Deniz Alphan’ın ses getiren belgeseli “Kaybolan Bir Dil, Kaybolan bir Mutfak” ile Dünya’nın en iyi restoranlarından sayılan El Celler De Can Roca’nın sahibi Roca Kardeşler’in Türk Mutfağını keşif hikayesi olan “Turkish Way” filmleri festivale katılan ziyaretçilerle birlikte izlendi.

Müzik ve eğlence unutulmadı

Keyifli paneller, tadım ve workshoplarla ziyaretçilere gerçek bir festival deneyimi yaşayan Gastrofest’te müzik ve eğlence de unutulmadı.Amerikalı ünlü saksafon efsanesi Ricky Ford’un ünlü pianist Ali Perret, Can Kozlu, İmer Demirer, Matt Hall birlikte sahne alarak gerçekleştirdiği caz performansı çok beğenilirken, festival tüm dünyanın severek dinlediği hit şarkıları güçlü sesiyle yorumlayan Aydok Moralıoğlu’nun sahne aldığı “Birlikte Güzel After Party”le son buldu.

Festivalin Güçlü Destekçileri

Metro’nun ana sponsorluğuyla gerçekleşen İzmir Gastrofest’in destek sponsoru Birlikte Güzel oldu. Festivale katkı sağlayan diğer destekçiler ise; Öztiryakiler, Çimstone, Kültür ve Turizm Bakanlığı, TÜRSAB, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Ticaret Odası, İzmir Ticaret Borsası, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Pınar, Şölen Çikolata, Şekerbank, Unilever Food Solutions, Nestle gibi güçlü kurumlar oldu. İzmir GastroFest’in ulaşım sponsorluğunu THY üstlenirken, taşıma sponsorluğunu ise Ford Otosan üstlendi. Festivalin basın ve tanıtım faaliyetleri de Hürriyet Gazetesi, Ege Medya, Salt İletişim destekleriyle hayata geçti.

 

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Mersin Mutfağı’nın galibi “Kerebiç” oldu
» Tarsus lezzetleri görücüye çıktı
» 2.Tarsus Gastronomi ve Araştırma Günleri başladı
» Aydan Üstkanat’ın Lezzet yolculuğu başladı
» 2.Tarsus Gastronomi ve Araştırma Günleri’ Başlıyor
» Tuğçe’nin mutfağı
» Amerikalılara ünlü şefler levrek ve çipura ziyafeti sunacak
» Dört Mevsim Gaziantep Yemekleri kitabının İngilizcesi çıktı
» Lezzet tutkunlarına güveçte kereviz tandır
» İzmir’in lezzetleri Mutfak Konak’ta tadılacak
» Lezzet ve müzik dolu şehrin ilk ‘Ekim Festivali’ gerçekleşti
» 2. Uluslararası Meze Festivali
» Lezzet şöleni başlıyor
» En gözde lezzet; deniz ürünleri, yükselen yazlık belde; Ayvalık
» Hem sağlık hem lezzet
» 2. Adana Lezzet Festivali için geri sayım başladı
» Köfte, 5 bin çeşidi ile evrensel bir lezzet
» ‘Yerel Mutfak Global Lezzet’ Projesi
» Kahve Dünyası’ndan damak zevkinize göre yöresel kahve önerileri
» Kahve dikkati artırıyor zindelik veriyor
» Kocaeli yemekleri Gastronomi Kongresine damgasını vurdu
» İzmir sokak lezzetleri Lyon’u fethetti
» Gazianetp festivali biber hasadı ile başladı
» Yerli, yabancı ünlü şefler, yemek yazarları, İzmir’de buluşuyor
» Lezzetli aşure nasıl yapılır?