Garanti Bankası ve KAGİDER işbirliğiyle “Girişimci Kadın Buluşmaları” Bolu’da gerçekleşti

03 Mayıs 2018 Perşembe 20:00
12
14
16
18

Garanti Bankası’nın, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ile birlikte düzenlediği “Girişimci Kadın Buluşmaları” toplantısı Bolu’da gerçekleştirildi. 3 Mayıs Perşembe günü düzenlenen toplantının açılış konuşmalarını, Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Cemal Onaran ve KAGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Sanem Oktar yaptı.

Türkiye’nin kalkınmasının ve ekonomisinin itici gücü olan kadın girişimcilerin yeni iş birlikleri kurarak yeni pazarlara açılmasını amaçlayan buluşma; Bolu’da farklı sektörlerinden pek çok kadın girişimciyi bir araya getirdi. Katılımcılar, kadın girişimcilerin işlerinin gelişmesi ve sürdürülebilirliği için fayda sağlayacak “İşinizi Büyütüyoruz” eğitimleri ile sağlıklı yaşamdan, dijital pazarlamaya, dış ticarette ödeme yöntemlerinden, Garanti Bankası desteklerine kadar farklı konularda bilgilendirildi.

Yeni iş bağlantıları kurarak kendi sektörlerinden girişimci kadınlarla tanışma imkânı bulan Bolulu kadın girişimciler bilgi alışverişinin yanı sıra açtıkları stantlarda ürün ve hizmetlerini de tanıtma fırsatı yakaladı.

Onaran: Kadın girişimcilerimizin yeni fırsatları yakalaması için onları teşvik ediyoruz

Toplantıda konuşan Garanti Bankası KOBİ Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cemal Onaran, “Kadınların işgücüne katılımı ülkelerin toplumsal olduğu kadar ekonomisinin gelişimine de büyük katkı yapıyor. Kadınların işgücüne katılımında OECD ortalamasını yakalarsak, 2025 yılında 250 milyar dolar daha fazla milli gelire sahip olacağız. Garanti Bankası olarak, bu vizyonla, kadınların işgücüne daha fazla katılımı için kadın girişimciliğini büyüten ve geliştiren çalışmalara öncelik veriyoruz. Girişimci Kadın Buluşmaları’nda kadın girişimcilerimizin, büyümesi ve yeni pazarlara açılması için ihtiyaç duydukları desteği veriyoruz. Tüm sektörlerden kadın girişimciler, bu buluşmalarda birbiriyle tanışıyor ve iş bağlantıları kurabiliyor. Kadın girişimcilerimizin yeni fırsatları yakalaması için onları teşvik ediyoruz. Çünkü kadın girişimcilerin yeni pazarlara açılmasına yönelik bu ve benzeri yol gösterici çalışmaların, en az finansman sağlamak kadar, belki de daha fazla önemli olduğuna inanıyoruz” dedi.

Sanem Oktar: “Cinsiyet eşitliğinin desteklenmesi akıllı ekonomidir”

KAGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Sanem Oktar, toplantıda yaptığı konuşmada “Ülkemizde girişimcilikle ilgili rakamlara baktığımızda da dengesiz bir tablo görüyoruz. Türkiye’de kadın girişimci ülke genelinde yalnızca %8 paya sahiptir. Ülkemizde kadın girişimci sayısını artırmak üzere Bolu’dayız. Çünkü amacımız, kadın girişimcilerin işlerini büyütmelerine destek vermek, ürün ve hizmetlerini satmaları için satın almacılarla buluşturmak, onları ilham verici hayat hikayelerine sahip kadın girişimcilerle tanıştırmak ve en önemlisi ticaret ağlarının gelişmesi için birbirlerini tanımalarını sağlamak. Tüm araştırmalar cinsiyet eşitliği ve ülkenin kişi başına düşen gayri safi milli hasılası (GSMH) arasında pozitif bir korelasyon olduğunu göstermektedir. Cinsiyet eşitliğinin desteklenmesi, ‘akıllı ekonomidir’. Ülke olarak ekonomik performansımızı güçlendirecek ve sürdürülebilir kılacak temel faktör ortak bir girişimcilik perspektifinin benimsenmesi ve kadınların bu sürece katılmalarıdır” dedi.

Fatih Metin: “Son 10 yılda kadın istihdamındaki artış erkek istihdamındaki artışın 2,5 katından fazla”

Toplantının açılışında söz alan Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin ise konuşmasında “Son on yılda kadın istihdamındaki artış erkek istihdamındaki artışın 2,5 katından daha fazla olmuştur. Bu artışları, yeterli görmemekle birlikte doğru yolda olduğumuzun göstergesi olarak yorumluyorum. Ekonomi Bakanlığı olarak kadın girişimciliğinin özendirilmesi için her platformda üzerimize düşeni yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. Bu noktada, birçok zorluğa rağmen iş hayatına atılarak ülke ekonomimize katkı sağlayan kadınlarımızın çabalarını takdir ettiğimi belirtmek istiyorum. Sizlerin daha fazla üreterek, daha fazla ihracat yaparak ülkemize büyük katkıda bulunacağınıza inanıyoruz” dedi.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik’in Ankara temasları
» Bu Haftanın Sürprizi olan Liderliği Öğrenmek kitabını kazan!
» Başarılı bir işveren markası için 10 altın kural
» Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması 12. kez başlıyor
» Projem var ama param yok diyenlere…
» Girişimci kadınlar sertifikalarını aldı
» KAGİDER İşimi Kuruyorum Eğitimleri 10-11 Eylül tarihlerinde KAGİDER’de gerçekleşecek
» Tesla ile kasırgadan kaçmak mümkün mü?
» "Nimet Hanım" modeli
» TÜSİAD Ankara temaslarına devam ediyor
» ‘’Yaptığınız bu büyük iş, bize örnektir’’
» TÜSİAD Ankara’da temaslarda bulundu
» Yılmayın, hayallerinizin peşinden gidin!
» Brookings Enstitüsü’nde TÜSİAD işbirliği ile transatlantik ilişkiler değerlendirildi
» İşveren markasına neden yatırım yapmalısınız?
» Kocaeli Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a ziyaret etti
» Sosyal Girişimciliğin Tohumları Lüleburgaz’da atıldı
» “2018 Avrupa’nın En İyi İş Meleği” ödülü verildi
» ‘Geleceğin Kadın Liderleri’nin son durağı Trabzon
» Arya Shopping Fest Bodrum’da!
» Türkiye-Avrupa Gelecek Forumu Eğitim Programının Dördüncüsü Paris ve Berlin’de gerçekleşti
» TÜSİAD “Ne okusam ne olsam” Meslek projesi sürüyor
» TÜSİAD Koç Üniversitesi ekonomik araştırma forumu “Merkezi Yönetim Bütçe takip Raporu”nu tanıttı
» TÜSİAD “Merkezi Yönetim Bütçe Takip Raporu” tanıtım toplantısı düzenleyecek
» Franchise Company ile hedef; markaların gelişimine katkı sağlayarak, sürdürülebilir değer oluşturmak