Garanti Bankası ve KAGİDER işbirliğiyle “Girişimci Kadın Buluşmaları” Bolu’da gerçekleşti

03 Mayıs 2018 Perşembe 20:00
12
14
16
18

Garanti Bankası’nın, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ile birlikte düzenlediği “Girişimci Kadın Buluşmaları” toplantısı Bolu’da gerçekleştirildi. 3 Mayıs Perşembe günü düzenlenen toplantının açılış konuşmalarını, Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Cemal Onaran ve KAGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Sanem Oktar yaptı.

Türkiye’nin kalkınmasının ve ekonomisinin itici gücü olan kadın girişimcilerin yeni iş birlikleri kurarak yeni pazarlara açılmasını amaçlayan buluşma; Bolu’da farklı sektörlerinden pek çok kadın girişimciyi bir araya getirdi. Katılımcılar, kadın girişimcilerin işlerinin gelişmesi ve sürdürülebilirliği için fayda sağlayacak “İşinizi Büyütüyoruz” eğitimleri ile sağlıklı yaşamdan, dijital pazarlamaya, dış ticarette ödeme yöntemlerinden, Garanti Bankası desteklerine kadar farklı konularda bilgilendirildi.

Yeni iş bağlantıları kurarak kendi sektörlerinden girişimci kadınlarla tanışma imkânı bulan Bolulu kadın girişimciler bilgi alışverişinin yanı sıra açtıkları stantlarda ürün ve hizmetlerini de tanıtma fırsatı yakaladı.

Onaran: Kadın girişimcilerimizin yeni fırsatları yakalaması için onları teşvik ediyoruz

Toplantıda konuşan Garanti Bankası KOBİ Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cemal Onaran, “Kadınların işgücüne katılımı ülkelerin toplumsal olduğu kadar ekonomisinin gelişimine de büyük katkı yapıyor. Kadınların işgücüne katılımında OECD ortalamasını yakalarsak, 2025 yılında 250 milyar dolar daha fazla milli gelire sahip olacağız. Garanti Bankası olarak, bu vizyonla, kadınların işgücüne daha fazla katılımı için kadın girişimciliğini büyüten ve geliştiren çalışmalara öncelik veriyoruz. Girişimci Kadın Buluşmaları’nda kadın girişimcilerimizin, büyümesi ve yeni pazarlara açılması için ihtiyaç duydukları desteği veriyoruz. Tüm sektörlerden kadın girişimciler, bu buluşmalarda birbiriyle tanışıyor ve iş bağlantıları kurabiliyor. Kadın girişimcilerimizin yeni fırsatları yakalaması için onları teşvik ediyoruz. Çünkü kadın girişimcilerin yeni pazarlara açılmasına yönelik bu ve benzeri yol gösterici çalışmaların, en az finansman sağlamak kadar, belki de daha fazla önemli olduğuna inanıyoruz” dedi.

Sanem Oktar: “Cinsiyet eşitliğinin desteklenmesi akıllı ekonomidir”

KAGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Sanem Oktar, toplantıda yaptığı konuşmada “Ülkemizde girişimcilikle ilgili rakamlara baktığımızda da dengesiz bir tablo görüyoruz. Türkiye’de kadın girişimci ülke genelinde yalnızca %8 paya sahiptir. Ülkemizde kadın girişimci sayısını artırmak üzere Bolu’dayız. Çünkü amacımız, kadın girişimcilerin işlerini büyütmelerine destek vermek, ürün ve hizmetlerini satmaları için satın almacılarla buluşturmak, onları ilham verici hayat hikayelerine sahip kadın girişimcilerle tanıştırmak ve en önemlisi ticaret ağlarının gelişmesi için birbirlerini tanımalarını sağlamak. Tüm araştırmalar cinsiyet eşitliği ve ülkenin kişi başına düşen gayri safi milli hasılası (GSMH) arasında pozitif bir korelasyon olduğunu göstermektedir. Cinsiyet eşitliğinin desteklenmesi, ‘akıllı ekonomidir’. Ülke olarak ekonomik performansımızı güçlendirecek ve sürdürülebilir kılacak temel faktör ortak bir girişimcilik perspektifinin benimsenmesi ve kadınların bu sürece katılmalarıdır” dedi.

Fatih Metin: “Son 10 yılda kadın istihdamındaki artış erkek istihdamındaki artışın 2,5 katından fazla”

Toplantının açılışında söz alan Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin ise konuşmasında “Son on yılda kadın istihdamındaki artış erkek istihdamındaki artışın 2,5 katından daha fazla olmuştur. Bu artışları, yeterli görmemekle birlikte doğru yolda olduğumuzun göstergesi olarak yorumluyorum. Ekonomi Bakanlığı olarak kadın girişimciliğinin özendirilmesi için her platformda üzerimize düşeni yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. Bu noktada, birçok zorluğa rağmen iş hayatına atılarak ülke ekonomimize katkı sağlayan kadınlarımızın çabalarını takdir ettiğimi belirtmek istiyorum. Sizlerin daha fazla üreterek, daha fazla ihracat yaparak ülkemize büyük katkıda bulunacağınıza inanıyoruz” dedi.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Türkiye mükemmellik ödülleri sahiplerini buldu
» Yeşim, milli istihdam seferberliğine katkısını sürdürüyor
» Meslek Fabrikası Urla’da yeni mezunlar verdi
» Şirketler finansal verilerini müşteri verilerinden daha iyi koruyor!
» Kobiler bu desteklerden yararlansın
» Yabancı Kadın Girişimciler’den Bizimköy Engelliler Üretim Merkezi’ne ziyaret
» TÜSİAD "Ekonomi Toplantıları" dizisinde enflasyon konusu ele alındı
» TAİDER 6. Ulusal Aile İşletmeleri Zirvesi gerçekleşti
» 27.Kalite Kongresi’nin Bu Yılki Teması: Sürdürülebilir ortak gelecek
» Tutkusunun Peşinden Gidenlerin Zirvesi Dijital Topuklar’18 Gerçekleşti
» Ece Vahapoğlu Hepsiburada’nın Girişimci Kadınlara Teknoloji Gücü Seferberliği’ne Katıldı
» INFLOW Ödülleri sahiplerini buldu
» BUİKAD Kadın girişimciliğini destekleyen Avrupa Birliği projelerinde yerini aldı
» Lüleburgazlılar, Kendi kentlerini kendileri tasarladılar
» Girişimcilerin Yeni Rotası: Lüleburgaz inovasyon merkezi
» TÜSİAD "Ekonomi Toplantıları" dizisine enflasyon konusu ile devam ediliyor
» Dijital Topuklar’da “Hepimizin Elinde” Çağrısı
» Programa başvur, girişimcilik hayalin değil, hayatın olsun!
» P&G Türkiye ve Kafkasya’nın yeni İnsan Kaynakları Direktörü Berna Yener Aksu oldu
» Ceolar gücünü kaşlarından alıyor
» EGİAD’da Değişim Zamanı
» Arya ve silikon vadisi’nden 400 milyon dolarlık sektöre oratk ilgi
» İş Dünyası PERYÖN Kongre’de. Peki, 1 – 2 Kasım’da Siz Neredesiniz?
» TÜSİAD Dijital teknolojiler ve ekonomik büyüme raporunu tanıttı
» Dünyanın en iyi 25 şirketi açıklandı