YAZARLAR Esra Turam
12
14
16
18
28/07/2018 20:37
Neden taahhüt vermekten korkuyoruz?

Etrafımı gözlemlediğimde pek çok insanın bir şeylere uzun vadeli taahhüt vermekten korktuğunu görüyorum bunun nedenleri üstünde düşündüğümde birkaç ihtimal geliyor aklıma:

  1. Kendimizi diğer alternatiflere kapatmayı istememek: Artık her alanda o kadar çok seçenek var ki, bir şeyleri seçip diğerlerinden kendimizi mahrum bırakmak istemiyoruz. Bu duygusal ilişkilerde de, işlerde veya eşyalarda da böyle. Oysaki bir şeylere başlayınca bize ne kapılar açılacağını bilemeyiz, kendimizi diğer şeylerden mahrum etmeyelim diye yeni kapıların açılmasını engelliyor olabiliriz.
  2. Kendi başarısızlığımızdan korkmak: Belki de korktuğumuz şey, taahhüt verdiğimiz şeyde başarısız olmaktır. Hâlbuki bir işe baş ve gönül koymadan o işte başarılı olma çok zor. Taahhüt vermekten kaçarak, o işe tam anlamıyla kendimizi vermeyerek, başarabileceğimiz şeyleri engelliyor olabiliriz. Taahhüt verdiğimiz işlerde başarısız olsak bile, öğrendiklerimizden yeni şeyler inşa edebilir, her şekilde karlı çıkabiliriz.
  3. Özgürlük duygusunun ağır basması: Bazen taahhüt verirken kendimizi kapana kısılmış hissederiz. Sanki şu anki özgürlüğümüz elimizden alınıyormuş gibi. Oysa insan her attığı adımda kendini biraz daha tanıyarak özgürleşir. Kendini tanımayan insan, başkalarının ve toplumun beklentilerine göre isteklerini ve hayatını şekillendirir. Mutluluk sadece kendimizi daha iyi tanıdıkça, iç sessimizi daha net duymaya başladıkça bize gelir.

Özetle, taahhüt vermekten korkmayalım. Elbette taahhüt verdiğimiz konuyu detaylıca düşünelim, tartalım, ölçelim, biçelim. İçimizin istemediği, aklımızın yatmadığı hiçbir şeye taahhüt vermeyelim. Ancak taahhüt vermekten yukarda saydığım 3 sebepten dolayı kaçıyorsak, tekrar şapkamızı masaya koyup düşünelim. Korkup kaçtığımız her adı bizi yeni fırsatlardan uzaklaştırıyor olabilir. Taahhüt vermekten değil, hayatımda yeni kapılar, yeni yollar açamamaktan korkmalıyım.

Karar40: Kendimi geliştirecek her türlü fırsata taahhüt vermekten çekinmeyeceğim.

Instagram: esradanfisiltilar, Facebook: esradan fısıltılar

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :