YAZARLAR Esra Turam
12
14
16
18
09/07/2018 13:59
Kendini seviyor musun?

Daha önceki yazılarımda, sürekli başkaları için bir şeyler yapma peşinde olanların, aslında kendilerini sevmedikleri için kendilerini başkalarına sevdirme çabasında olabileceklerinden bahsetmiştim. Arkadaşlarınıza, sevdiklerinize, patronunuza hayır demeyi beceremiyorsanız, kendinizi sevmiyor olabilirsiniz demiştim.

Bu yazıda kendini sevmeyenlerin başka bir özelliğinden bahsetmek istiyorum. Ne yaparsa yapsın kendini hep eksik hissedenlerden. Daha önceki işimde projemiz uluslararası ödüllere layık görülmüştü. Ancak ödül almamızın ertesi günü patronum bana neleri yapamadığımıza dair uzun mail’ler atardı. Önemli ödüller bile onu tam hissettiremiyordu, hep bir eksiklik hissiyle yaşıyordu.

Bazıları ne yaparsa yapsın, başkalarının takdirini kazanamadığını düşünür; işte patronunun, evde kocasının, sosyal ortamlarda arkadaşlarının... Hiç bir zaman tam anlamıyla takdir görememekten yakınır ve bu histen hiç kurtulamaz.

Eksiklik hissi yaşayanlar: Bekarsanız, karşınızdakini yeteri kadar etkileyip etkilemediğinizi merak edersiniz. Sizi tekrar arayacak mıdır? İlk mesajı atacak mıdır? Sizi tekrar görmek isteyecek midir? Kaç gün sonra arayacaktır? İlişkisi olanların halinin sizinkinden daha iyi olduğunu düşünür durursunuz, ilişkinin iç dinamiklerini bilmeden.

Eğer ilişkiniz varsa, onu kaybetmekten, terkedilmekten korkup durursunuz. Ayrıca partnerinizden tek duyduğunuz sizi eleştirdiği şeylerdir. Hiç bir zaman onun için yeterli olmadığınızı, hep bir şeyleri eksik yaptığınızı hissedersiniz.

Ya da çocuklarınızı doğru yetiştiriyor musunuz diye kederlenirsiniz. Onlara yeterince iyi imkanlar, iyi bir eğitim sağlıyor musunuz, ebeveynliğinizle ilgili en ufak bir eleştiri gelir mi diye endişelenirsiniz.

Veya bu his kendini acaba yeterince güzel miyim; iyi giyiniyor muyum; sohbetim yeterince iyi mi; doğru çevrelerde/ortamlarda bulunuyor muyum diye de çıkabilir.

Bu hislerin kaynağını ilgilisiz bir eş, kötü kalpli bir patron, şımarık ve kıymet bilmeyen çocuklar olarak görebilirsiniz. Aslında bu hissin kaynağı kendinizi yeterince sevmemenizdir.

Kendini seven insanın eksiklik hissi olmaz. Kendini seven insan kendini tanımaya vakit ayırır, isteklerinde nettir ve isteklerinin peşinden gider. Kendi isteklerini/yaptıklarını başkalarının beklentileriyle oluşturmaz. Sürekli başkaları tarafından beğenilme, takdir edilme derdi olmaz. Başkalarına yaranmaya çalışmaz.

Karar 32: Eğer hep bir eksiklik hissi yaşıyorsam, hep kendimi başkalarına beğendirme derdim varsa, bu kendimi yeterince sevmediğimi gösterir. Kendimi sevmek için iyi yönlerime odaklanıp, kendime şefkat göstereceğim.

Takip için Facebook: Esradan fısıltılar, instagram: esradanfisiltilar

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :