YAZARLAR Esra Turam
12
14
16
18
15/01/2018 08:42
İyi ilişkiler mutluluk sebebi

Pek çoğunuz Harvard’ın 75 yıldır süren mutluluk araştırmasını okumuşsunuzdur. Ancak bilenlerin dahi bu araştırmayı tekrar tekrar hatırlamaları, hayatlarını buna göre düzenlemeleri gerektiğine inanıyorum. 2 grup erkek üstünde araştırma yapıyorlar, 1. gruba Harvard’da okuyan üniversite öğrencileri, ikinci gruba ise Boston’un varoşlarında yaşayan, fakir gençleri alıyorlar. Her 2 gruba da her sene sadece anket yapmakla kalmıyorlar, evlerinde kendileri ve aileleriyle görüşmeler yapıp, beyin MRI’larını alıyorlar, kanlarını tahlil ediyorlar. Yani hem psikolojik, hem biyolojik ölçümlemeler yapılıyor. Gençlerin bazıların çok başarılı olurken, bazıları alkolik, şizofren oluyor. Kimisi başarı merdivenlerini tırmanırken, kimisi hayatın en karanlık noktalarına gidebiliyor. Gençler en önem verdikleri şeyin para, şöhret gibi şeyler olduğunu söylemesine rağmen, araştırma sonuçları aksini söylüyor. Mutlu eden şeyler arasında ne para ne de şöhret var. Sadece iyi ilişkiler var. Tüm bu araştırma sonucunda görülüyor ki iyi ilişkiler kuran insanlar sadece mutlu olmakla kalmıyor, aynı zamanda daha sağlıklı ve uzun ömürlü oluyorlar. Yalnızlık çekenlerin, iyi ve yakın ilişki kurmayanların mutsuz olmalarının yanı sıra daha kısa ömürlü ve sağlıksız oldukları görülüyor.

Şunu unutmamak gerek ki, bu durumun arkadaş sayısıyla veya insanlar arasında yaşamakla ilgisi yok, ilişkilerin kalitesiyle ilgili. İnsan kalabalıklar veya evlilik içinde de yalnızlık çekebilir. Hatta sürekli çatışma ve gergin evlilik içinde olanlar, evli olmayanlardan daha kötü durumda. İyi ilişki tanımı burada birbirine güvenmekten geçiyor, gün içinde ne kadar didişme olsa da güvendiğin insanla ilişki içindeysen sağlığın ve mutluluğun yerinde oluyor. İyi ve kötü günde güvende hissetmek çok önemli.

Hayatta genelde en az zaman ayırdığımız en yakınlarımızdır. Hep başka önceliklerimiz vardır, halletmemiz gereken işler vardır. Hayatta kovalamamız gerektiğini düşündüğümüz kariyer, para kazanma gibi başka odaklarımız vardır. Oysaki geçenlerde izlediğim bir Ted Talk’da zaman yetmiyor diye bir şey yok, sadece öncelikler vardır diyordu. Her gün yepyeni 24 saat veriliyor bize. Onu nasıl kullanacağımız tamamen bizim kararımız. Önceliğimize genelde koymadığımız yakınlarımız, hayattaki 1. mutluluk sebebi. Ben en yakınlarına kötü davrananların aslında kendilerini sevmediklerini, kendilerinden mutlu olmadıklarını düşünüyorum. Kendimizi maskelemeye ihtiyaç duymadıklarımız en yakınlarımızdır. Maskelemediğimiz duygular kızgınlık, sinir ve öfkeyse, eğer en yakınlarımıza sürekli kötü davranıyorsak, bu kendimizle ilgili sıkıntının işaretidir. Kendimizi, sorunlarımızı masaya yatırıp, bu konularda düşünme zamanı gelmiş demektir. Kendimizi en iyi tanımanın, teşhis koymanın yöntemlerinden biri de en yakınlarımızla ilişkilerimize daha dikkatli bakmaktır. Fark etmediğimiz şeyi düzeltmeye çalışmanın imkânı yoktur. Kendimizi geliştirip daha mutlu bir hayata adım atmak istiyorsak, kendimizi ve davranışlarımızı mercek altına almalıyız. En yakınlarımızla ilişkimizden başlamak en sağlıklı yollardan biri olabilir. Siz değişirseniz, bu değişim önce yakınlarınızla ilişkilerinize ve daha sonra dalga dalga onların değişimine vesile olacaktır.

Karar18: Her ne kadar yoğun olursam olayım, en yakınlarıma zaman ayırıp, kaliteli zaman geçirmeye özen göstereceğim. Hayatımı en çok mutlulukla dolduracakların kıymetini bileceğim. Ölürken yanımda götürebileceğim sadece anılarım; şöhret, kariyer, para değil. Kendimi geliştirmek adına, yakınlarımla olan ilişkilerimi gözden geçirip, kendimde iyileştirmem gereken noktaları tespit edeceğim.

Takip için Facebook: esradanfisiltilar, instagram: esradanfisiltilar

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :