YAZARLAR Esra Turam
12
14
16
18
23/10/2018 19:51
Boşanmak başarısızlık değildir

Geçen gün tanıştığım biri, boşandığımı duyunca sordu: Nerde neyi başaramadık? Şaşaladım ve cevap veremedim. Boşanmanın başarısızlık olarak görülmesiydi beni şaşırtan. Neden başarısızlık olsundu ki? Bir zaman sevdiğim ve anlaşacağıma inandığım adamla artık anlaşamadığımı ve sevgimin bittiğini fark etmek ve bunun için adım atmak benim için olsa olsa yüksek farkındalık ve cesaret göstergesi olabilir. Değiştiğini, partneriyle farklı yollara gittiğini, ilişkide iletişimin ve sevginin azaldığını fark etmeyen veya fark etse bile bunun için gerekli adımları atmaya cesaret edemeyen o kadar çok insan var ki. Sanırım ben bunları başarısızlık olarak görüyorum, boşanmayı değil.

En çok duyduğum şeylerde biri de “yıkılmış yuva” terimi. Boşanmadan önceki yuvamızı hatırlıyorum, ya gergin ya da soğuk esen rüzgarları, bir de şimdiki yuvamıza bakıyorum, oğlumla huzurlu sıcacık yuvamıza. Hangisi yıkılmış yuva olabilir? Hangisi daha sevdiğimiz ve mutlu olduğumuz yuva? Bir takım kalıplara ve inançlara takılıp adım atamıyoruz bazen.

Ben 5 sene önce bu kararı alırken hem kendim hem de oğlum için daha iyi bir hayat kurmak üzere bir adım atmıştım, ama çevremdekilere bunu anlatmakta güçlük çekiyordum. Boşandığımı duyup da üzüldüğünü söyleyenlere şaşırırdım, benim için mutlu olun, üzülmeyin nolur dediğimde şaşkın bakışlarla karşılaşıyordum çoğunlukla. Bu kadın kendini kandırıyor bakışı. Her boşanma benimki gibi rahatlama ve mutluluk getirmiyor olabilir tabi, ama her boşanmayı kötü bir şeymiş gibi algılamanın ynalış olduğunu anlatmaya çalışıyorum. Bazen bazı bitişler bizi mutlu da edebilir. Her bitiş yeni bir başlangıçtır aynı zamanda. Yeni başlangıçları kutlayalım sevdiklerimizle.

Nerde neyi başaramadık sorusuna verebildiğim tek cevap, “kendimizi sevmeyi başaramadık” oldu. Geçmişte yaşadığım çoğu sıkıntının bundan kaynaklandığını düşünüyorum. Kendini seven ve değer insan, kendini kötü hissettirdiği insanlardan/durumlardan uzaklaşmayı becerir. Odağını başarısızlıklarından çok, başaracağı şeylere çevirir. Hatalarını ah vah edeceği şeyler gibi görmekten çok, ders çıkarıp daha güçleneceği adımlar olarak görür. Kendini sevemeyen insan, bir başkasını da gönülden sevemez, ilişkilerini daha çok güçsüzlüklerinin ve ihtiyaçlarının üstüne kurar. Dünya kendinis evmeyi beceren insanlarla dolu olsaydı, hayatımız ne kadar farklı olurdu düşünmeden edemiyorum.

Karar 54: Geçmiş başarısızlık ve hatalarımı  ders çıkartmak ve kendimi güçlendirmek için kullanacağım.

Takip için Facebook: Esradan fısıltılar, instagram: esradanfisiltilar

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :