Eser’in ‘1001 Kelebek’i, MTSO’da sergilendi

23 Mart 2018 Cuma 19:00
12
14
16
18

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Sanat Galerisi’nde, fotoğrafçı Mustafa Eser’in “MakroMERSİN-1001 Kelebek” isimli fotoğraf sergisinin açılışı gerçekleşti. Açılışta konuşan Eser, doğanın en narin canlılarını fotoğrafladığını belirterek, “Çiçekler mutluluğu, kelebekler özgürlüğü, doğa ise yaşam sevincini simgeler. Ben, çiçek-kelebek çekerken aslında bunları fotoğraflamaya çalışıyorum” dedi. 

Fotoğrafçı ve yeminli Mali Müşavir Mustafa Eser, MTSO Sanat Galerisi’nde fotoğraf sergisi açtı. Mersin’de yaşayan kelebek türlerini fotoğraflayan Eser, çektiği fotoğrafları “MakroMERSİN-1001 Kelebek” isimli sergiyle sanatseverlerin beğenisine sundu. 33 fotoğrafın yer aldığı sergi açılışına MTSO Eğitim ve Kalkınma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Çağatay Güneş, MTSO Meclis Üyesi Ahmet Akın, MTSO Genel Sekreteri Kadir Dölek, MTSO Eski Meclis Başkanı Faik Burak Gazi ile çok sayıda sanatsever katıldı. 

Sergi açılışında konuşan Mustafa Eser, bir Mersinli olarak, Mersin’e bir vefa borcu hissettiğini ve bu borcunu hazırladığı proje ile ödemek istediğini söyledi. Mersin’in çiçeklerini, kelebeklerini ve doğasını fotoğraflayarak 3 aşamalı bir proje hazırladığını belirten Eser, projenin ilk aşaması olan Mersin çiçeklerini daha önce sergilediğini,  kelebeklerden oluşan bu serginin ise ikinci aşamayı oluşturduğunu kaydetti. Üçüncü aşama olan Mersin’in doğasını ise bu yıl içinde sergilemeyi planladığını anlatan Eser, projenin sponsorluğunu yeminli Mali Müşavir İsa Karşı’nın üstlendiğini bildirdi. 10 yıllık çalışma sonunda projeyi hayata geçirdiğini aktaran Eser, özellikle kelebekleri fotoğraflayabilmek için; bu işi sevmek, doğayı görmek ve sabırlı olmak gerektiğinin altını çizdi. Mersin’in tanıtımının sadece Kızkalesi’nden ibaret olmadığını da vurgulayan Eser, “Mersin sahipsiz ve yalnız. Ancak özgür bir şehirdir. Benim fotoğraflarım da bu özgürlüğü anlatıyor” dedi. 

Fotoğraf çekmeye 1999 yılında başladığını, 8 adet kişisel sergisi bulunduğunu ve sayısız ulusal ve uluslararası yarışmalarda 250’den fazla ödül kazandığını anlatan Eser, 2014 yılında Yunus Nadi Yılın Fotoğrafçısı Ödülü’nü, 2011’de Uluslararası Profesyonel Fotoğraf Sanatçısı- EFIAP Ödülü’nü, 2008’de ise Mersin Kent Kültürüne Katkı Ödülü’nü kazandığını kaydetti. Eser, aynı zamanda ulusal ve uluslararası birçok fotoğraf yarışmasında jüri üyeliği yaptığını da belirtti.  
Özel ilgi alanının doğa, makro ve belgesel fotoğrafçılığı olduğunu belirten Eser, ayrıca arkeolojik ve tarihi yerler ile Mersin yerel yaşamına ait fotoğraflar da çektiğini vurguladı. 
Eser projeyi oluşturan, ‘MakroMERSİN-1001 Kelebek’, ‘Makro-MERSİN-1001 Çiçek’ ve ‘MakroMERSİN-Genel Doğa’ isimli fotoğraf serilerinin, kitaplarının da basıldığını söyledi. 

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Milyonluk Kuş’un şarkısı Enbe orkestrası’na emanet
» İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi’nde “Bakış Açıları”
» Şevval Sam’ın açıkhava turnesi başladı
» Kizlar Soruyor anketi: En favori yaz dizisi 4N1K İlk Aşk!
» İzmir’in Müzikleri APİKAM’da
» Çeşme Kenan Doğulu ile coştu
» Funda Arar Bobrum’u kasıp kavurdu
» Harbiye’de 3 gün 3 gece Sıla rüzgarı
» 150. yılda “sanat sokakta”
» Yılın ilk yarısında sinemaseverler yerli filmleri tercih etti
» Bu filmde başrol, çocukların ve sokak hayvanlarının olacak!
» Sıla’dan ustalara övgü dolu sözler
» Konak’ta sinema keyfi başlıyor
» Sıla harbiye maratonuna hızlı başladı
» Güliz Ayla’dan “Gelsin Öpsün Kalbimi”
» Koleksiyon Resim Sergisi’ Trump Art Gallery’de...
» Zeytinyağlı biz yeriz aman, basma da fistan giyeriz aman
» ÇEV sanat genç yetenekler projesi dünyaya açılıyor
» Milyonluk Kuş geliyor
» Yok böyle keyif!
» Sanatseverler Bodrum’da buluşuyor
» Kardeş Türküler’in 25. yıl konseri ile açıyor.
» Opera Festivali ’Romeo ve Julıet’ ile sona eriyor
» Bu hafta “bomontiada” Avlu’da “Açık Havada Başka Sinema” ve “Avluda Caz”
» ‘Düşler Ülkesi: Troya’ ait olduğu topraklarda sanatseverlerle buluşuyor