Eser’in ‘1001 Kelebek’i, MTSO’da sergilendi

23 Mart 2018 Cuma 19:00
12
14
16
18

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Sanat Galerisi’nde, fotoğrafçı Mustafa Eser’in “MakroMERSİN-1001 Kelebek” isimli fotoğraf sergisinin açılışı gerçekleşti. Açılışta konuşan Eser, doğanın en narin canlılarını fotoğrafladığını belirterek, “Çiçekler mutluluğu, kelebekler özgürlüğü, doğa ise yaşam sevincini simgeler. Ben, çiçek-kelebek çekerken aslında bunları fotoğraflamaya çalışıyorum” dedi. 

Fotoğrafçı ve yeminli Mali Müşavir Mustafa Eser, MTSO Sanat Galerisi’nde fotoğraf sergisi açtı. Mersin’de yaşayan kelebek türlerini fotoğraflayan Eser, çektiği fotoğrafları “MakroMERSİN-1001 Kelebek” isimli sergiyle sanatseverlerin beğenisine sundu. 33 fotoğrafın yer aldığı sergi açılışına MTSO Eğitim ve Kalkınma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Çağatay Güneş, MTSO Meclis Üyesi Ahmet Akın, MTSO Genel Sekreteri Kadir Dölek, MTSO Eski Meclis Başkanı Faik Burak Gazi ile çok sayıda sanatsever katıldı. 

Sergi açılışında konuşan Mustafa Eser, bir Mersinli olarak, Mersin’e bir vefa borcu hissettiğini ve bu borcunu hazırladığı proje ile ödemek istediğini söyledi. Mersin’in çiçeklerini, kelebeklerini ve doğasını fotoğraflayarak 3 aşamalı bir proje hazırladığını belirten Eser, projenin ilk aşaması olan Mersin çiçeklerini daha önce sergilediğini,  kelebeklerden oluşan bu serginin ise ikinci aşamayı oluşturduğunu kaydetti. Üçüncü aşama olan Mersin’in doğasını ise bu yıl içinde sergilemeyi planladığını anlatan Eser, projenin sponsorluğunu yeminli Mali Müşavir İsa Karşı’nın üstlendiğini bildirdi. 10 yıllık çalışma sonunda projeyi hayata geçirdiğini aktaran Eser, özellikle kelebekleri fotoğraflayabilmek için; bu işi sevmek, doğayı görmek ve sabırlı olmak gerektiğinin altını çizdi. Mersin’in tanıtımının sadece Kızkalesi’nden ibaret olmadığını da vurgulayan Eser, “Mersin sahipsiz ve yalnız. Ancak özgür bir şehirdir. Benim fotoğraflarım da bu özgürlüğü anlatıyor” dedi. 

Fotoğraf çekmeye 1999 yılında başladığını, 8 adet kişisel sergisi bulunduğunu ve sayısız ulusal ve uluslararası yarışmalarda 250’den fazla ödül kazandığını anlatan Eser, 2014 yılında Yunus Nadi Yılın Fotoğrafçısı Ödülü’nü, 2011’de Uluslararası Profesyonel Fotoğraf Sanatçısı- EFIAP Ödülü’nü, 2008’de ise Mersin Kent Kültürüne Katkı Ödülü’nü kazandığını kaydetti. Eser, aynı zamanda ulusal ve uluslararası birçok fotoğraf yarışmasında jüri üyeliği yaptığını da belirtti.  
Özel ilgi alanının doğa, makro ve belgesel fotoğrafçılığı olduğunu belirten Eser, ayrıca arkeolojik ve tarihi yerler ile Mersin yerel yaşamına ait fotoğraflar da çektiğini vurguladı. 
Eser projeyi oluşturan, ‘MakroMERSİN-1001 Kelebek’, ‘Makro-MERSİN-1001 Çiçek’ ve ‘MakroMERSİN-Genel Doğa’ isimli fotoğraf serilerinin, kitaplarının da basıldığını söyledi. 

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Resim öğretmenleri MTSO’da sergi açtı
» Zeki Müren’in adı notalarda yaşıyor
» Ünlü oyuncu Yılmaz Gruda Çivi Kabare tiyatrosunu kurdu
» İlhan Şeşen tüm dinleyicilerini " Ciddi eğlence"ye davet ediyor
» 4. İstanbul Tasarım Bienali Milano Tasarım Haftası’nda
» İş Sanat’ta sezonun son ayı yine dopdolu
» 8. Eskişehir Opera Bale günleri başlıyor
» Tiyatroda yılın en iyilerini eleştirmenler belirledi
» Yerli sahnenin güçlü kadın vokalleri
» Funda Arar Bursa’da engelleri kaldırdı
» Atiye’den Samsung Galaxy Studio için özel konser
» Tarkan’ın son klibi “Çok Ağladım”
» Adana Tiyatro festivali son haftasında
» Kemanın Parlayan Yıldızları
» 37. İstanbul Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu
» 46. İstanbul Müzik Festivali "Yarının Kadın Yıldızları" Belirlendi
» Salon’da Bu Hafta: Colin Stetson Ex Eye ve Everything Everything Sahneyi devralıyor
» Gamze Şiriner, “Temas/Contact” Sergisi izleyiciyle “temas” kuruyor
» Balkan İzleri ’bis’ yaptı
» ’’Kelebek Olmalıydık’’ resim sergisi açıldı.
» Mayıs’ta Salon’da
» Şehir Tiyatroları’nda 34.Çocuk Şenliği başlıyor
» British Council’dan ‘Kültür ve Sanat Alanında Kadın ve Liderlik’ Programı
» 16. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali Mersin’de
» Şehir Tiyatrolarında bu hafta