Eser’in ‘1001 Kelebek’i, MTSO’da sergilendi

23 Mart 2018 Cuma 19:00
12
14
16
18

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Sanat Galerisi’nde, fotoğrafçı Mustafa Eser’in “MakroMERSİN-1001 Kelebek” isimli fotoğraf sergisinin açılışı gerçekleşti. Açılışta konuşan Eser, doğanın en narin canlılarını fotoğrafladığını belirterek, “Çiçekler mutluluğu, kelebekler özgürlüğü, doğa ise yaşam sevincini simgeler. Ben, çiçek-kelebek çekerken aslında bunları fotoğraflamaya çalışıyorum” dedi. 

Fotoğrafçı ve yeminli Mali Müşavir Mustafa Eser, MTSO Sanat Galerisi’nde fotoğraf sergisi açtı. Mersin’de yaşayan kelebek türlerini fotoğraflayan Eser, çektiği fotoğrafları “MakroMERSİN-1001 Kelebek” isimli sergiyle sanatseverlerin beğenisine sundu. 33 fotoğrafın yer aldığı sergi açılışına MTSO Eğitim ve Kalkınma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Çağatay Güneş, MTSO Meclis Üyesi Ahmet Akın, MTSO Genel Sekreteri Kadir Dölek, MTSO Eski Meclis Başkanı Faik Burak Gazi ile çok sayıda sanatsever katıldı. 

Sergi açılışında konuşan Mustafa Eser, bir Mersinli olarak, Mersin’e bir vefa borcu hissettiğini ve bu borcunu hazırladığı proje ile ödemek istediğini söyledi. Mersin’in çiçeklerini, kelebeklerini ve doğasını fotoğraflayarak 3 aşamalı bir proje hazırladığını belirten Eser, projenin ilk aşaması olan Mersin çiçeklerini daha önce sergilediğini,  kelebeklerden oluşan bu serginin ise ikinci aşamayı oluşturduğunu kaydetti. Üçüncü aşama olan Mersin’in doğasını ise bu yıl içinde sergilemeyi planladığını anlatan Eser, projenin sponsorluğunu yeminli Mali Müşavir İsa Karşı’nın üstlendiğini bildirdi. 10 yıllık çalışma sonunda projeyi hayata geçirdiğini aktaran Eser, özellikle kelebekleri fotoğraflayabilmek için; bu işi sevmek, doğayı görmek ve sabırlı olmak gerektiğinin altını çizdi. Mersin’in tanıtımının sadece Kızkalesi’nden ibaret olmadığını da vurgulayan Eser, “Mersin sahipsiz ve yalnız. Ancak özgür bir şehirdir. Benim fotoğraflarım da bu özgürlüğü anlatıyor” dedi. 

Fotoğraf çekmeye 1999 yılında başladığını, 8 adet kişisel sergisi bulunduğunu ve sayısız ulusal ve uluslararası yarışmalarda 250’den fazla ödül kazandığını anlatan Eser, 2014 yılında Yunus Nadi Yılın Fotoğrafçısı Ödülü’nü, 2011’de Uluslararası Profesyonel Fotoğraf Sanatçısı- EFIAP Ödülü’nü, 2008’de ise Mersin Kent Kültürüne Katkı Ödülü’nü kazandığını kaydetti. Eser, aynı zamanda ulusal ve uluslararası birçok fotoğraf yarışmasında jüri üyeliği yaptığını da belirtti.  
Özel ilgi alanının doğa, makro ve belgesel fotoğrafçılığı olduğunu belirten Eser, ayrıca arkeolojik ve tarihi yerler ile Mersin yerel yaşamına ait fotoğraflar da çektiğini vurguladı. 
Eser projeyi oluşturan, ‘MakroMERSİN-1001 Kelebek’, ‘Makro-MERSİN-1001 Çiçek’ ve ‘MakroMERSİN-Genel Doğa’ isimli fotoğraf serilerinin, kitaplarının da basıldığını söyledi. 

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Huysuz yine kapalı gişe
» Dünyada Karşılaşmış Gibi
» Erasmus öğrencilerinden engel tanımayan sergi
» Ceyl’an Ertem’den "Mavi Çocuklar"
» “Dali’nin Kadınları” Kapalı gişe yaptı
» Sertab Erener ’’Güz Konserleri’’
» Tinsel Kuşatma
» "Bir Deli’nin Hatıra Defteri"
» Demet Akalın, Jolly Joker Vadistanbul’da sahne aldı
» Mabel Matiz İzmirli sevenlerini ayağa kaldırdı
» Engelsiz film festivali Eskişehir’de başladı
» Güldestan sezonu açıyor
» MTSO Sanat Galerisi’nde, sanatlı günler yeniden başladı
» Ödüllü 2 piyanist 2 piyano
» Pera Müzesi Öğrenme Programları ile Yeniden Tasarla!
» Çağan Irmak’tan ‘‘Bizi Hatırla’’
» Kung-fu ve dansı buluşturan Wushu, Okan’daydı
» "Müzeyyen" ve Şevval Sam ayakta alkışlandı
» Kumaş ve akrilik estetiği
» ’Karanlıktan Aydınlığa’
» Hatice Aslan, Attila İlhan şiirlerinden oluşan şarkılar söyledi
» Şevket Çoruh ve Şebnem Dönmez’in rockçı günleri...
» Kısa Film “Bir Vapur Masalı” Galası gerçekleşti
» Kasım’da Salon’da
» İstanbullu fotoğrafçılar Kocaeli’nde buluştu