Engelsiz Film Festivali kültürel hayata erişimdeki engelleri kaldırıyor

26 Ekim 2018 Cuma 11:00
12
14
16
18

Sabancı Vakfı’nın toplumsal sorunlara çözüm üreten “sıra dışı kişilerin olağanüstü öykülerini” anlattığı Fark Yaratanlar programı, onuncu sezonuyla devam ediyor. Fark yaratan çalışmaların kısa videolarının hazırlanıp internette ve televizyonda yayınlanmasıyla projelerin görünürlük kazanmasını ve izleyenlere ilham vermesinihedefleyen Fark Yaratanlar programı, bu sayede toplumsal gelişmeye aktif katılımı artırmayı amaçlıyor.

Onuncu sezonun ilk Fark Yaratan’ı, 

Engelsiz Filmler Festivali, 2013 yılında sinemaya ilgi duyan gençler tarafından filmleri engelli bireylerin erişimine uygun hale getirme hedefiyle başlatılıyor. Filmlerin farklı engellere sahip bireylerin erişimine uygun şekilde düzenlendiği festival kapsamında, görme engelli bireyler için sesli betimleme, işitme engelliler için işaret dili ve ayrıntılı altyazılar hazırlanıyor. Tüm festival mekânları ortopedik engelli bireylerin gereksinimleri gözetilerek, uygun mekânlar arasından seçiliyor. Programı her bireyi kapsayacak şekilde geliştirmeyi sürdüren festivalde otizmli bireylere yönelik özel gösterimler de yapılıyor. Filmler ve salonlar, yüksek ses, parlak ışık gibi etkenlerden rahatsız olan otizmli bireylerin de katılımı sağlayacak şekilde düzenleniyor.

2013 yılından bu yana 300’ün üzerinde film gösterimi ile 20 binden fazla bireye ulaşan festival kapsamında tüm etkinlikler ücretsiz olarak gerçekleştiriliyor. Engelli erişimine uygun hale gelen filmler, Engelsiz Filmler Kütüphanesi’nde derleniyor ve engelsiz bir sinema arşivi oluşturuluyor.

Engelli bireyleri sanatla ilgilenmeye teşvik ediyor

Festival kapsamında film gösterimlerinin yanı sıra atölyelerden seminerlere kadar birçok farklı etkinlik de düzenleniyor. Engelli bireyleri sanatla ilgilenmeye teşvik etme amacıyla işitme engelli çocuklar için canlandırma atölyeleri ve görme engelli çocuklar için senaryo atölyeleri gerçekleştiriliyor. Engelli bireylerin yakınlarıyla birlikte film izleyebilme, sanatsal ve entelektüel kapasitelerini geliştirme ve kullanma imkanına sahip olmaları gerektiğini savunan festival ile engelli bireylerin kültürel hayata katılımını sağlamanın yanı sıra sosyalleşmeleri için alan da yaratılıyor.

Farklı engellere sahip bireylerin bir araya gelmesini ve engelli - engelsiz tüm bireylerin aynı festivalde buluşmasını sağlayan Engelsiz Filmler Festivali’nin fark yaratan hikayesini 26 Ekim 2018 tarihinden itibaren www.farkyaratanlar.org ve www.sabancivakfi.org internet sitelerinin yanı sıra Facebook, Twitter, Instagram ve Youtube’dan izleyebilirsiniz.

Fark Yaratanlar hikayeleriyle ekranlarda

Sabancı Vakfı, Fark Yaratan kişileri televizyon ekranından da izleyicilerle buluşturmaya devam ediyor. Engelsiz Filmler Festivali’nin fark yaratan hikayesi bu hafta Cüneyt Özdemir’in sunduğu Fark Yaratanlar Programı’na konuk olacak.

Fark Yaratanlar Programı 28 Ekim Pazar günü saat 18.15’te CNN Türk ekranında olacak.

Fark Yaratanlar Hakkında:

Sabancı Vakfı’nın toplumsal gelişme için hayata geçirdiği Fark Yaratanlar programı 2009 yılında başladı. Başladığı günden bu yana programa 2.600’ü aşkın kişi ve kurum aday gösterildi. Danışma Kurulu’nun seçtiği 176 "Fark Yaratan" kişi ve kurumun ilham veren hikâyelerinin videoları çekildi, internette ve sosyal medyada yayınlandı. Fark Yaratan videoları, Türkiye ve yurtdışında 25 milyon izlenme rakamına ulaştı.

 

 

 

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Zerrin Tekindor’un Sesinden “Damarımda Kanımsın”
» Merve Özbey’e anne dopingi
» MIX Festival, iki gün boyunca farklı müzik türlerini buluşturdu
» “TÜRVAK Koleksiyonu” Sergisi Eskişehir’de açıldı!
» Damla Sönmez: “Bir filme hazırlık süreci lüks değil, gereklilik!”
» Mabel Matiz Türkiye turnesinin startını Ankara konseriyle verdi
» Lara Di Lara Şarkıları Şimdi Senfonik!
» Üç silahşor Balesi İlk kez İstanbul’da…
» 20 bin genci ‘oyun’a getirdiler!
» 4. Ulusal Fotoğraf Yarışması sonuçları açıklandı
» Kral, hem düşündürdü hem güldürdü
» Yönetmen Murat Şeker’in kadınları...
» Malatya’nın en iyileri belli oldu
» Ahu-Can Has Koleksiyonu Sergisi Galeri Işık Maslak’ta sanatseverlerle buluştu
» Sınırları aşan kadın müzisyenler
» Festivalin başrolünde sinema dans var
» Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi fotoğraf tarihi üzerine konferans gerçekleştirecek
» Yazlık sinemalara yolculuk
» Fransız Piyanist Lucas Debargue İş Sanat Konser Salonu’nda
» ‘Meçhul Paşa’ ünlü isimlerin yoğun ilgisiyle yeni sezona merhaba dedi
» “Kadın Dilinden Masallar”
» Çağan Irmak’tan ‘Bizi Hatırla’’
» ‘Sorular sordurmak üzere yapılmış bir film’’
» “Kalbi Sanat İçin Atanlar”
» Uzlaşma