Emirates Kabin Görevlisi Özlem Toker

19 Kasım 2018 Pazartesi 11:00
12
14
16
18

Emirates’e 2012 Ocak ayında katılan ve 7 yıldır kabin görevlisi olarak çalışan Özlem Toker deneyimlerini paylaştı.

Bir Emirates kabin görevlisi olarak ne tür eğitimlerden geçtiniz?

Bir Emirates kabin görevlisi olmak için 7,5 haftalık bir eğitimden geçiyoruz. Bu eğitimde, çeşitli alanlardan dersler veriliyor: Güvenlik ve Acil Durum Prosedürleri, Medikal Eğitim, Güvenlik Eğitimi, Kabin Servis Eğitimi, İmaj ve Üniforma gibi… Bu eğitimler hem teorik hem de pratik bileşenlerden oluşuyor ve dersler, yüksek düzeyde kalifiye olmuş, eskiden kendileri de kabin görevlisi olan uzman personeller tarafından veriliyor. Emirates Eğitim Koleji tesisi, Boeing 777 ve A380 simülatörleri ile donatılmış durumda ve bu da ekibin gerçek bir ortamda eğitilmesine yardımcı oluyor. Bu en son teknolojiye sahip eğitim tesisinden, öğrendiklerimizi uçuşlarda uygulamaya hazır bir şekilde ayrılıyoruz.

Uçuş görevlisi olmak isteyen kişilere herhangi bir öneriniz var mı?

Bir kabin görevlisi olmak, elbette egzotik destinasyonların gezilmesini ve gitmeyi hiçbir zaman hayal etmediğiniz yerleri keşfetmeyi de içeriyor ancak yeni katılanlara, bunun daha fazlasının da söz konusu olduğunu söylemek isterim. Havacılık endüstrisi hakkında pek çok şey öğreneceksiniz ve gerçekten de havacılığa yönelik tutkulu biri haline geleceksiniz. Benim için, daha da önemli olan şey, yolcuların güvenliği. Uçuş sırasında, başrolü ben oynuyorum ve bunu ciddiye alıyorum. Herkesin, Emirates ile güvenli ve keyifli bir uçuş geçirmesini sağlamak istiyoruz. Bu nedenle, bir havayolu şirketinde iş başvurusu yaparken bunun akılda tutulması önem taşıyor. Seyahat etmek müthiş bir keyif ancak bir mürettebat üyesi olarak sahip olduğunuz rolü anlamak da hayati önemde.

Emirates’te, Emirates kabin ekibi alım günlerinde işe alınmış olan birçok Türk kabin görevlisi var. Başvuruda bulunmakla ilgilenenler ya da başvuru süreci ile ilgili daha fazla bilgi edinmek isteyenler, https://www.emiratesgroupcareers.com/cabin-crew/ adresine başvurabilir.

Uzun bir uçuşta, bir yolcunun taşıması gereken başlıca şeyler nelerdir?

Bir yolcu olarak ne zaman uçsam, her zaman rahat ayakkabılar ve elbiseler giyiyorum ve ayrıca, uçaktaki sıcaklık düşebileceğinden, yanıma hep bir ceket ve şal alıyorum. Bunun yanı sıra, her zaman sıvı alın; belki, yanınızda her daim yeniden doldurulan bir şişe taşıyabilirsiniz. Bir USB kablosu da benim hep yanımda taşıdığım şeylerden biri. Emirates zaten ses engelleyen kulaklıklar ve uzun uçuşlarda, çorap, göz maskesi, kulak tıkaçları ve diş fırçası gibi, ihtiyaçlarınıza yönelik hediye çantaları veriyor. Ayrıca, pasaportunuzu, güvenli ve kolayca erişebileceğiniz bir yerde tutun. Son olarak, seyahatinizin tadını çıkarın!

Emirates’in, yolcularına uçuş sırasında sunduğu özel şeyler nelerdir?

Emirates’i bu kadar özel hale getiren şey, üç kabin sınıfının her birinde lüks bir seyahat deneyimi yaşadığınızı hissedebilmeniz. A380’deki First Class’ta, duş spa hizmeti veriyoruz; yani, 40,000 ft yükseklikte duş almanız mümkün! A380 uçağımızda, Uçak içi Lounge da var. Böylece, yolcuların, uçarken sosyalleşmesi mümkün oluyor.

Economy Class da dahil tüm kabinlerde, yolcular, pek çok farklı dilde, en son ve en popüler TV programları, filmler ve eğlence yayınları yapan 3500 kanalın keyfini sürebilirler. Tüm Emirates yolcularını, taze yerel ürünlerle yapılan, bölgeden esinlenilmiş yemekler de bekliyor. Yemek servisimiz, festival dönemlerine yönelik menüleri de içeriyor. Örneğin, diyelim ki Ekim ayındasınız ve Almanya’ya seyahat ediyorsunuz. Karşınıza özel bir Oktoberfest menüsü çıkacak ve tadına bakabileceksiniz!

Bir Emirates Kabin Ekibi üyesi olma konusunda, sizi en fazla çeken şey nedir?

Gerçekten yeni yolcularla tanışmayı ve onlara kendilerini özel hissettirmeyi seviyorum. Çoğu zaman, insanlar, özel günlerini, uçarken kutluyorlar. Kabin ekibi olarak, balayı ya doğum günlerini kutlayan hatta evlilik teklifi yapanları görüyoruz. Her zaman, kendilerine katılarak, fotoğraflar çekerek, pasta ya da şampanya ikram ederek, günlerini daha da hatırlanabilir hale getirmeye çalışıyoruz. Bir kabin görevlisi olarak bir yolcunun mutluluğuna mutluluk katmayı çok seviyorum!

 

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» “Çocuğu dinlemek son derece önemli”
» Aygaz’a Kristal Baret ödülü
» ‘Duvarları Olmayan Müze’
» Haydi gençler, film çekiyoruz!
» Conrad İstanbul Bosphorus’tan “Fındıkkıran” Geçti
» L’oréal Türkiye’den bilim kadınlarına 75 Bin TL’lik burs
» Masal Şatosu’nda Camdan hayaller
» Arda ile Ceren çocuklarla buluştu.
» Kayseri’nin şampiyon sultanları
» Atletizm Branşı Sporcumuz Gülçin Güreşçi Yine Kürsüde!
» Ben Anneyim
» “Sarı Melekler”in yeni yol arkadaşı OPET
» Gaziantep Kolej Vakfı öğrencileri akademik başarılarıyla gündemde
» Gaziantep kolej vakfı sultanları filenin namağlup şampiyonu
» Yavaş Gıda Akımı Türkiye’de de yaygınlaşmalı
» İstanbul Art Show kapılarını açtı
» Demet Akalın ’Madonna Gibiyim’
» Yeni yıla MAGical Night ile büyülü başlangıç
» Marka Konferansı, Gala Parti ile sona erdi
» Mersin Kenti Edebiyat Ödülü Şair, Yazar İpek Ongun’un
» MARKA 2018 Gündem yarattı, 2019’un yol haritasını çizdi
» Tüketimin geleceği için işletme modelleri
» Yeni yıla mutlu ve huzurlu girmenin 10 yolu
» Kadın kurucusu olan girişimlere ilgi artıyor
» İyilik varsa umut var