Dünyada ilk kez bir sincapa protez kol takılacak

29 Mart 2018 Perşembe 08:00
12
14
16
18

Batman’da yabani hayvanlar tarafından ağır yaralanan sincap Karamel’in protezleri İstanbul Aydın Üniversitesi, Ortopedik Protez ve Ortez programı laboratuvarı tarafından yapılıyor.

Batman’da yabani hayvanlar için kurulan kapana sıkışarak ağır yaralanan "Karamel" isimli sincap, hayvansever Tayfun Demir’in yardımı ile tedavi ettirildi. Kollarında ciddi hasar oluşan ‘Karamel’ zorlu iki ameliyatın ardından hayata tutunurken, kolları kesilmek zorunda kaldı. Sincap Karamel’in durumunu öğrenen İstanbul Aydın Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu öğretim görevlileri Karamel’e protez kol için ilk kontrollerini gerçekleştirdi.

DÜNYADA İLK KEZ BİR SİNCABA PROTEZ KOL TAKILACAK

Evinde kurtardığı bir sincapla yaşayan ve yıllardır sincaplara karşı özel ilgisi olan bilgisayar mühendisi Tayfun Demir, ‘dünyada ilk kez’ bir sincaba protez kol takılması için İstanbul Aydın Üniversitesi SHMYO’nun uzman ekibi ile bir araya geldi Ortopedik Protez ve Ortez Teknikeri Usta Öğretici Mustafa Gültekin, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Tolgay Şatana ve Öğretim Görevlisi Fizyoterapist Eylem Küçük’ten oluşan ekip Sincap Karamel’in ilk ölçüsünü aldı.  

Türkiye’de sincapların görüldüğü yerde öldürüldüğünü söyleyen Tayfun Demir, “Öncelikle İstanbul Aydın Üniversitesi’ne göstermiş olduğu bu duyarlılıktan dolayı teşekkür ediyorum.  Karamel birilerinin ormana kurduğu kapan yüzünden diğer sincaplar gibi daldan dala atlamak yerine ne yazık ki küçücük kutuda yaşama savaşı veriyor. Maalesef ülkemizde yıllardan beri yasak olmasına rağmen sincaplar, ormanlarda yakalanmakta ya da toplanarak satılmakta, bu süreçte istiflendikleri yerde hayatlarını kaybetmektedirler. Tüm bu süreci atlatsalar dahi ev ortamları onlar için uygun değildir. Artık birilerinin buna dur demesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Hayvansever Tayfun Demir 

Sincaplar ameliyatı ve genel anesteziyi kaldıramazlar ama Karamel  6 saat anestezide kaldı, iki koluna birden pin takıldı, doktorları çok uğraştılar. Ama bir hafta sonra kollarında nekrozlar oluştu. Kapan kollarını çok fazla parçalamıştı, sinir ve doku kayıpları oluşmuştu. Bu defa daha riskli ikinci bir ameliyat yapıp kollarını kurtarmak gerekiyordu doku ölümünün tüm vücuduna yayılmasının önüne geçmek için. Yine benzer bir şekilde ameliyat çok uzun sürdü, ikinci bir ameliyat yaptılar. Pek umutları yoktu, yine başardı, yaşadı. 

Daha sonra özel bir kliğine götürmeye başladık, dokularını yakarak yaralarını iyileştirmek için, inanılmaz canı yanıyordu, gözleri yaşarıyordu. 15 gün açık yara tedavisi gördü. Şimdi çok iyi, kendi yemeğini yiyebiliyor, suyunu içebiliyor. Sincaptan anlayan hekim pek yok ülkemizde.  

İstanbul Aydın Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu

Usta Öğretici Mustafa Gültekin (Ortopedik Protez ve Ortez Teknikeri)

İnsanlara ve hayvanlara yapıyorduk ama ilk defa sincaba uyguladık. Sincabın yaşaması için hareket etmesi gerekli, bu hareketi sağlayacak bir düzenek kurmamız lazım. Bu düzeneği kurduğumuzda kendi temel ihtiyaçlarını görecek. Yapacağımız protezin tekerlekli ve amortisörlü olmasını planlıyoruz. Şu anda protez için ölçülerimizi aldık, hazırlayıp önümüzdeki hafta yapacağımız bir prova ile buna nasıl adapte olacak, onu gözlemleyeceğiz. Ardından gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra işlem tamamlanacak. Ama zaman içinde revizyon ihtiyacı doğabilir, süreci takip ederek gereğini yapacağız. 

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Tolgay Şatana 

Ergonomi konusunda destek veriyorum çalışmaya. Kolları kangren olmuştu ve kurtarılması olanaksızdı ama gayet başarılı bir ameliyat geçirdi. Protezi takıldığında daha rahat edecek. Hayvanlara da protez yapılabilir, aslında buna sebep olan da bir insan ve bu açıdan bakıldığında bir sorumluluğumuz var.

Öğretim Görevlisi Fizyoterapist Eylem Küçük 

Fonksiyonelliğin devam etmesi ve uyum için fizik tedavi de önemli. Adaptasyonu, günlük yaşamda yiyeceğine ulaşması için bir rehabilitasyon programı uygulayacağız. Hareket etmesi, yürümesi, protezi kabullenmesi gibi uzun bir süreç bizi bekliyor. Tedavi sonrasında hareketliliğini kendisi sağlayabilir. 

“KARAMEL” NİSAN’DA PROTEZLERİ İLE YAŞAMAYA BAŞLAYACAK

Sincap Karamel’e bu hafta sonuna kadar, hazırlanacak ilk geçici protez takılacak. Bu geçici proteze Karamel’in tepkisi ve uyumu gözlenecek, ardından da sürekli kullanacağı asıl proteze son şekli verilecek. 

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» “Yılmaz Morgül: Ben de prematüre bir bebektim”
» Tarım desteğinde "sınır tanımıyor"
» Yarım litre zeytinyağı 30 bin liraya satıldı
» Doğum gününü yanlış bilenlere kötü haber!
» Karşıyaka’da spor kurslarına büyük ilgi
» Dans etmek gençleştirir
» İskelede akşam sürprizi
» Çocuklar için giymediğiniz botları istiyorlar
» Urla Belediyesi: 5 projemiz ödülle taçlandı
» Yeni yıl büyüsünü Conrad İstanbul Bosphorus’un seçkin atmosferinde yaşayın
» Bambi Yatak vites büyüttü
» “Etik” Konuşuldu
» Görsel dünyada kadın olmayı yeniden ve nasıl kurgularız?
» 2019 düğün trendleri ’Kalamış Wedding Fest’ beğeniye sunuldu...
» Bir koşu değiştirir hayatı
» Sonbahar renkleri aşka davet ediyor
» AVM’ler için performansı artırmanın tam zamanı
» Spiker adayları için büyük final yaklaşıyor
» Avcılar’da "Önce İnsan" projesi ödül getirdi
» Eşya kaybetmeye son, Chipolo artık Türkiye’de
» 27.Kalite Kongresi ‘Sürdürülebilir Ortak Gelecek’ Temasıyla bugün başladı
» Çöpteki siyah altın
» En güzel ders
» İnsanın şifresi olur mu?
» Toprağı koru, iklimi koru