Dünyaca Ünlü Bilim İnsanları ABD yerine Türkiye’yi seçti

31 Ağustos 2017 Perşembe 12:00
12
14
16
18

Alanında uzman dünyaca 3 ünlü doktor, tiroid cerrahisi çalıştayı için ABD yerine Türkiye’yi tercih etti. Tiroid ameliyatlarını endoskopik yöntemle iz bırakmayacak şekilde yaparak Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 9 Eylül tarihinde düzenlenecek Ege İnovasyon ve Tiroid Cerrahisi Çalıştayı’na dünyaca ünlü Kore’li, Tayland’lı ve İtalyan 3 hekim konuşma yapmak üzere katılacak. Hekimler aynı tarihlerde yapılacak bir tıp kongresi için ABD’nin Washington kentinden de teklif gelmesine rağmen İzmir’i tercih ettiler.

Türkiye’de de ilk kez bu yıl Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özer Makay ve ekibi tarafından endoskopik yöntemle iz bırakmayan ağız yoluyla dudak içi kapalı tiroid ameliyata gerçekleştirildi. Doç. Dr. Özer Makay, robotik cerrahiyi böbreküstü ve paratiroid bezi hastalıkları ile buluşturdu ve bu alanlarda yine ülkemizde ilkleri gerçekleştirdi. Ege Üniversitesi ve Endokrin Cerrahisi Derneği işbirliği ile gerçekleştirilecek ve güncel tiroid cerrahisi alanındaki inovatif gelişmelerin ele alınacağı ilk organizasyon olacak Ege İnovasyon ve Tiroid Cerrahisi Çalıştayı, uluslararası tıp çevrelerinden de büyük ilgi görüyor. ABD yerine Türkiye’yi tercih eden hekimler ile birlikte çalıştayda hem endoskopik hem robot eşliğinde yapılan kapalı tiroid ameliyatları ve teknik ayrıntıları tüm yönleriyle ele alınacak. Prof. Dr. GianlorenzoDionigi, Prof. Dr. HoonYub Kim ve Op. Dr. AngkoonAnuwongve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel CerrahiAnabilim Dalı’ndan Doç. Dr. Özer Makay ve Op. Dr. Murat Özdemir’in konuşmacı olarak yer alacağı ve deneyimlerini aktaracağı sabah oturumlarının ardından Ege Üniversitesi ameliyathanesinden canlı yayınlanacak olan ağız yoluyla dudak içi kapalı tiroid ameliyatı gerçekleştirilecek. Ameliyat,  Doç. Dr. Özer Makay, Op. Dr. AngkoonAnuwong ve Prof. Dr. GianlorenzoDionigi tarafından gerçekleştirilecek.

Çalıştay’a Azerbaycan, Yunanistan, Bulgaristan, Gürcistan ve Rusya’dan da katılım beklendiğini belirten Doç. Dr. Özer Makay, Türkiye’de ilk defa tiroid hastalıklarının tedavisinde inovasyonun ele alınacağı bir toplantı gerçekleştirildiğini söyledi.

Tiroid kanseri en çok görülen kanserlerden biri

Türkiye'nin ve özellikle İzmir’in sağlık sektöründeki yatırımları ve tecrübesi gibi özellikleriyle ön plana çıktığını belirten Makay, sağlıkta inovasyon uygulamalarıyla Ege Üniversitesi’nin önemli bir model olduğunu kaydetti. Şu anda Türkiye’de kadınlarda en sık görülen 2’nci kanserin tiroid kanseri olduğuna işaret eden Makay, “Hatta 15-24 yaş grubunda en sık görülen 1’nci kanserdir. Türkiye’nin tiroid kanser sıklığı açısından pozisyonu da dikkat çekici olmakla birlikte dünyada ilk 5 ülkeden biri olma özelliğindedir. Boyunda iz olmaksızın dudak içerisinden yapılan ameliyatlarla izsiz tiroid ameliyatları artık mümkün. Söz konusu teknik, bunun ardından ülkemizde kabul görerek yayılmaya başlayacak” dedi.

Neden Türkiye’yi seçtiler?

Makay, alanında dünyaca ünlü hekimlerin konuşma yapmak için ABD’yi değil de neden ülkemizi tercih ettikleri sorusuna, “Ülkemizde hem tiroid hastalığının çok yaygın ve bu hastalıklarının tedavi yöntemlerinde yeni gelişmelerin olması, hem de ülkemizin kıtalara açılan bir köprü konumunda olması, bu 3 değerli hekimi daha çok heyecanlandırdı. Biz de onur duyduk” diye yanıtladı.

 

 

 

 

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Hepsiburada Anne Söyleşileri’nin bu haftaki konuğu: Yazar Yasemin Üstay Tekin
» Mandalina “Resmen” Seferihisarlı
» AvivaSA ve Doğa Rutkay’dan “Ne izlesem?” projesi!
» Oyuncu Müge Boz; “Aşk skandallarıyla beslediğim bir hayatım olmadı...”
» Jimnastikte milli gurur Jimnastikte milli gurur
» Gayrimenkul sektöründe dijital pazarlama
» Bisikletçiler "Engelsiz Bir Dünya İçin" Avrupa yollarına düştü.
» Organik besleniyorlar
» Bu çocuklar çok şanslı
» Mersin’de Kıyı Düzenlemesi Fikir Projesi Yarışması ödülleri sahiplerini buldu
» Tohum Otizm Vakfı ve Teknosa’dan semptom reklamar
» Masal şatosu 4. Çocuk akademisi sona erdi
» Sevimli dostlarımız için keyif ve keyifin adresi: Fizyopet Köpek Oteli
» b-smart akıllı iş platformu ile akıllı iş yapma dönemi başladı
» Güneş gözlüğü seçimi yaparken burcunuzdan ilham alın!
» Dünya balıkçılıkta en iyi yıllarını geride mi bırakıyor? Yeni FAO raporuna göre bunu söylemek için çok erken
» Devamlılık Hatası: Müzakerenin Koreografisi Gökcan Demirkazık ile İş Yorumları
» Bebekli tatilde valizde olmazsa olmazlar
» Annem, Pastam ve Ben’ yarışmasının kitapçığı çıktı
» Gaziantep “Kentimi Seviyorum” kampanyasında 8’inci oldu
» Urla’da kum deniz zamanı
» Büyükler Evlenir, Çocuklar Sevinir!
» “Çocuk Anlatır Sen Dinle! İstismarı Önle!”
» Çocuklarda reflü sıklığı artıyor mu?
» Gaziantep’te Dünya’nın ilk ve tek Fıstık Müzesi’ni açılacak