Dijital Topuklar’da “Hepimizin Elinde” Çağrısı

02 Kasım 2018 Cuma 10:00
12
14
16
18

Cif’in geniş kitleler tarafından büyük destek gören projesi “Hepimizin Elinde”, Dijital Topuklar 2018’de katılımcıların desteğini aldı. Ünlü oyuncu Bülent Şakrak moderatörlüğünde gerçekleştirilen #hepimizinelinde oturumunda toplumsal cinsiyet eşitliğini odağına alan ve “ev işlerinde aile bireyleri arasında dengeli paylaşım” çağrısı yapan projenin detaylarını projenin ortağı Arzum Onan ve Unilever Ev Bakım Kategorisi Pazarlama Direktörü Duygu Ersoy anlattı.

Cif’in ev işlerinin aile bireyleri arasında dengeli paylaşımının önemini vurgulayan projesi “Hepimizin Elinde”, İTÜ Maçka Kampüsü’nde “Tutkunu Bul” temasıyla gerçekleştirilen Türkiye’nin ilk ve tek dijital kadın zirvesi “Dijital Topuklar” sahnesindeydi. Unilever Ev Bakım Kategorisi Pazarlama Direktörü Duygu Ersoy ve projenin ortağı ünlü sanatçı Arzum Onan, Bülent Şakrak’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen oturumda ünlü oyuncunun projeye dair sorularını yanıtladı. Arzum Onan’ın projeye özel olarak tasarladığı; altı kolu ve dört bacağı ile ev işlerinde kendisinden beklenen tüm sorumlulukları yerine getirmeyi hedefleyen gerçek üstü kadını temsil eden heykel de konferans boyunca sergilendi. “Hepimizin Elinde” projesi ev işlerinin yalnızca kadınların görevi olmadığına ve aile bireyleri arasında eve dair sorumlulukların dengeli dağılımı sayesinde ekonomik ve toplumsal hayatta daha fazla yer almak isteyen kadınların karşılarına çıkan fırsatları değerlendirebileceklerine dikkat çekiliyor.

Cif’in özellikle son iki yıldır tüm pazarlama ve iletişim çalışmalarında toplumsal cinsiyet eşitliğine aykırı betimlemelere dikkat ettiğini söyleyen Unilever Ev Bakım Kategorisi Pazarlama Direktörü Duygu Ersoy, artık tavırlarını daha net bir şekilde göstermeleri gerektiğini düşünerek “Hepimizin Elinde” projesini gerçekleştirdiklerini söyledi: “İnsanlardan tarafsız gerçek görüşlerini alabileceğimiz tek mecra olduğunu düşünerek sosyal medya paylaşımlarını analiz ettiğimiz bir çalışma gerçekleştirdik. 4 yıla yayılan 500 bine yakın içeriği incelediğimizde paylaşımların %86’sının ev işlerini kadının görevi olarak tanımlandığını gördük*. Oysa ki hayatın ekonomik ve toplumsal alanlarına katkı sağlamak isteyen kadınlar da var ki bu noktada ev işlerinin aile bireyleri arasında dengeli paylaşımı büyük önem kazanıyor”. Elde ettikleri verileri görselleştirme noktasında yollarının Arzum Onan’la kesiştiğini ifade eden Ersoy, “Arzum Onan gibi toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın haklarına ses veren bir ismin projemize verdiği destekten çok mutluyuz. Aldığımız ilk tepkiler, beğeni ve destek mesajları doğru yolda ilerlediğimizi gösteriyor ve bizi daha fazlasını hayata geçirmek için motive ediyor. Kampanya filmimiz kısa sürede YouTube’da 4 milyon kez izlenirken Instagram’da ünlü isimlerin paylaşımları da dahil sayısız tüketici tarafından paylaşılan destek videoları 4 milyon izlenmeye ulaştı” dedi.

Ünlü sanatçı Arzum Onan ise heykel sanatına ilk başladığı dönemde bir kadın olarak bu işin altından nasıl kalkacağının çok sorgulandığını söyledi ve sözlerine şöyle devam etti: “Cif’in üstlendiği ve toplumsal cinsiyet eşitliğine odaklanan Hepimizin Elinde’nin proje ortağı olmaktan çok mutluyum. Projenin ana mesajının bir heykel ile aktarılması da bana ayrıca gurur veriyor. İnanıyorum ki kadın veya erkek ayırt etmeden ev işlerini dengeli bir şekilde paylaştığımızda kadınlar üretime, toplumsal ve ekonomik gelişime çok daha önemli katkılar sağlayabilecekler. Projemizin mesajlarına ne kadar çok insan ses verirse bu hedefe o kadar çabuk yaklaşacağız. Bu yüzden herkesi “Hepimizin Elinde” demeye çağırıyorum”.

*”Ev İşlerinde Kadın ve Erkeğin Rolü Araştırması” sonuçlarına göre Ocak 2014-Eylül 2018 yıllarını kapsayan sosyal medya paylaşım verilerine dayanılmıştır.

 

 

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Yönetim kurullarında kadın sayısının artışına ihtiyaç var…
» KALDER-27. Kalite Kongresinin Bu Yılki Konuğu Ünlü Aktör Halit Ergenç 0ldu
» Türkiye mükemmellik ödülleri sahiplerini buldu
» Yeşim, milli istihdam seferberliğine katkısını sürdürüyor
» Meslek Fabrikası Urla’da yeni mezunlar verdi
» Şirketler finansal verilerini müşteri verilerinden daha iyi koruyor!
» Kobiler bu desteklerden yararlansın
» Yabancı Kadın Girişimciler’den Bizimköy Engelliler Üretim Merkezi’ne ziyaret
» TÜSİAD "Ekonomi Toplantıları" dizisinde enflasyon konusu ele alındı
» TAİDER 6. Ulusal Aile İşletmeleri Zirvesi gerçekleşti
» 27.Kalite Kongresi’nin Bu Yılki Teması: Sürdürülebilir ortak gelecek
» Tutkusunun Peşinden Gidenlerin Zirvesi Dijital Topuklar’18 Gerçekleşti
» Ece Vahapoğlu Hepsiburada’nın Girişimci Kadınlara Teknoloji Gücü Seferberliği’ne Katıldı
» INFLOW Ödülleri sahiplerini buldu
» BUİKAD Kadın girişimciliğini destekleyen Avrupa Birliği projelerinde yerini aldı
» Lüleburgazlılar, Kendi kentlerini kendileri tasarladılar
» Girişimcilerin Yeni Rotası: Lüleburgaz inovasyon merkezi
» TÜSİAD "Ekonomi Toplantıları" dizisine enflasyon konusu ile devam ediliyor
» Programa başvur, girişimcilik hayalin değil, hayatın olsun!
» P&G Türkiye ve Kafkasya’nın yeni İnsan Kaynakları Direktörü Berna Yener Aksu oldu
» Ceolar gücünü kaşlarından alıyor
» EGİAD’da Değişim Zamanı
» Arya ve silikon vadisi’nden 400 milyon dolarlık sektöre oratk ilgi
» İş Dünyası PERYÖN Kongre’de. Peki, 1 – 2 Kasım’da Siz Neredesiniz?
» TÜSİAD Dijital teknolojiler ve ekonomik büyüme raporunu tanıttı