Datça Badem çiceği festivali

19 Şubat 2018 Pazartesi 20:00
12
14
16
18

300 bine yakın Badem ağacının bulunduğu Datça bu yıl ilk kez düzenlenen ve 3 gün süren Badem Çiçeği Festivaline ev sahipliği yaptı. Festivale katılanlar İlkbahara,  düzenlenen doğa yürüyüşünde badem çiçekleri, arılar ve kelebekleri fotoğraflayarak “Merhaba” dediler. Festivale Türkiye’nin farklı kentlerinden yaklaşık 20 bin kişi katıldı.

Muğla’nın Datça ilçesinde bu yıl ilk kez düzenlenen ve 3 gün süren Badem Çiçeği Festivaline ev sahipliği yaptı.

Datça Belediyesi ile Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) tarafından düzenlenen ve 3 gün süren “Datça Badem Çiçeği Festivali” Datça'yı doya doya gezmek, doğayla bütünleşmek ve yöreye has lezzetleri tatmak isteyenlere fırsat yarattı. MUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Karakuş, yaptığı açıklamada, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası olarak kentte turizmin 12 aya yayılması ve turizmci esnafının 7- 8 ayı ölü sezon olarak geçirmemesi için düzenlenen etkinlikleri desteklediklerini kaydetti.

20 Bin Kişi Katıldı

Festivale Türkiye'nin her yerinden yaklaşık 20 bin misafirin geldiğini belirten Karakuş, şunları söyledi:

"Hem misafirlerimiz, ilimizin güzellikleri ile tanışıyor hem de esnafımız ekonomik açıdan daha hareketli günler geçiriyor. Bu kapsamda, her yıl yüzme ve koşu maratonu, film festivali gibi farklı organizasyonlara ev sahipliği yapan Datça, bu yıl ilkini düzenleyeceği Badem Çiçeği Festivaline 3 gün boyunca ev sahipliği yaptı. İlçenin farklı alanlarında kurulan panayır alanlarıyla, festival coşkusunun tüm yarımadaya yayılmasını sağladık.."

Doğa Yürüyüşü Düzenlendi

Ziyaretçilerin tercihlerine göre, katılabilecekleri badem çiçeği fotoğraf turu, doğa yürüyüşü, Knidos ve eski Datça gezileri, fotoğraf yarışması gibi etkinlikler de festival programında yer aldı. Festival kapsamında Yaka Uluslararası Knidos Kültür Sanat Akademisi'nde (UKKSA) buluşan yüzlerce doğasever, buradan başlattıkları doğaya saygı yürüyüşünü Çeşmeköy meydanında tamamladı. Festivale katılanlar İlkbahara,  düzenlenen doğa yürüyüşünde badem çiçekleri, arılar ve kelebekleri fotoğraflayarak “Merhaba” dediler. Doğa yürüyüşünden önce bir konuşma yapan Datça Kaymakamı Vehbi Bakır, "Datça, yılın bütün zamanlarında sizlere ayrı bir güzellik sunuyor. Bu festivalin Datça'nın bütün güzelliklerini sizlere tanıtılmasına vesile olmasını umut ediyorum" diye kaydetti.

Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar ise, "Datça'nın sanata ve sanatçıya ne kadar önem verdiğinin en güzel göstergesi, UKKSA'dır. Badem Çiçeği Festivali, bize baharın geldiğini müjdeliyor" şeklinde ifade etti. Dans Grubu, oldu seyircilerden büyük alkış alan gurup tekrar tekrar sahneye davet edildi.

Datça Badem Çiçeği Festivali

Datça Yarımadası  bu yıl ilk kez düzenlenen “Datça Badem Çiçeği Festivali”yle konuklarını ağırladı. Datça Belediyesi ve Muğla Ticaret Odası’nın desteği ve yerli halkın emeğiyle üç gün süreyle gerçekleştirilen Datça Badem Çiçeği Festivali, Datça’yı doya doya gezmek, doğayla bütünleşmek ve yöreye has lezzetleri tatmak isteyenlere fırsat yarattı. Badem diyarı Datça, badem ağaçlarının çiçeklendiği Ocak - Şubat aylarında eşsiz bir görünüme bürünüyor. Badem ağaçlarının beyaz, pembe çiçekleri ovaları, vadileri süsler ve adeta kar yağmış gibi görünüyor.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Süreya Kuaför Salonu içinizi ısıtacak bir Yeşilçam hikâyesi!
» Kilim Mobilya’dan "Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı"na tam destek
» Demet Cengiz "Aşk Olsun"
» 25 yılda Konya büyüklüğünde tarım alanını kaybettik
» Şirketler 50 çocuğu hayata bağlamak için koşacak
» Bursa’nın Perileri galibiyetle bitirdi
» Balkanlar İzmir’de buluşuyor
» Reklamın cinsiyeti erkek
» Okçuluk şampiyonası Kayseri’de yapılacak
» Canan Tan okurlarıyla buluştu
» Artık boşanmış anneler de çocuklarına kendi soyadlarını verebilecek
» FİBA Grubu meşaleyi yaktı
» Sınır aşan dostluk
» MilyonFest’e geri sayım başladı!
» Otizmli Çocuklar İçin Sercan Badur ve Alper saldıran bir araya geldi!
» Çocuklar baleyi Odunpazarı’nda öğreniyor
» FMV Işık Okulları, TEDxYouth’ta ilham veren fikirleri bir araya getirdi
» L’Oréal, cinsiyet eşitliği konusunda Avrupa lideri oldu!
» Yetenekli çalışan adayı bulmak zorlaştı
» Annelerini örnek alıp spora başladılar
» “Güçlü Kızlar ile Güçlü Yarınlar” Hayal Değil
» Biz unutabiliriz, Sen Unutma …
» Zeynep Gözübüyük ile Anne ve Bebekler Yogada buluştu!
» Reklamcılığa duyulan aşktan doğan Kristal Elma Türk yaratıcılığını dünyaya açacak
» Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine Ulaşmak İçin Kız Çocuklarını Güçlendirelim