Darüşşafaka Robot Kulübü ABD’den büyük ödülle döndü!

25 Nisan 2018 Çarşamba 09:00
12
14
16
18

Darüşşafaka Robot Kulübü, Chicago’da düzenlenen “FIRST Midwest Regional” robot yarışmasının en prestijli ödülünü kazandı

Türkiye’nin ilk lise robot kulübü olarak bu alanda öncü konumda bulunan Darüşşafaka Robot Kulübü “Sultans of Türkiye”, ABD’nin Chicago kentinde 4-7 Nisan tarihlerinde FIRST Vakfı tarafından düzenlenen “FIRST Midwest Regional” robot yarışmasının en prestijli ödülü olan “Chairman’s Award”u kazandı. 

FRC Robot Kulübü öğretmeni ve Elektrik-Elektronik Mühendisi Mete Karaca’nın yönetiminde; Siemens'ten Makine Mühendisi Arif Deniz ve Darüşşafaka Fizik Öğretmeni Selim Çile’nin mentorluğunda yarışan Sultans of Türkiye’nin kazandığı “Chairman’s Award” en prestijli FIRST ödülü. Bu ödül, diğer takımlara örnek olan ve FIRST ruhunu en iyi yansıtan takıma veriliyor.

Sultans of Türkiye, kazandığı bu ödülle farklı turnuvaların şampiyonlarının katılacağı ve ABD’nin Houston kentinde 19-21 Nisan tarihlerinde düzenlenecek olan “FIRST Championship”e katılmaya hak kazandı. 

Bu seneki yarışmalarda robotların görevi, alanda bulunan güç kutularını terazilere taşıyarak üstünlük kurmak. Yarışmanın bitmesine 15 saniye kalaysa, robotların teraziye tırmanmasını sağlamak takımlara ekstra puan getiriyor.  

Darüşşafaka’yı ABD’de en iyi şekilde temsil eden FRC Robot Kulübü’nün öğretmeni Mete Karaca duygularını şu sözlerle belirtti: “Bu ödül takımın ve bizleri destekleyenlerin emeklerinin karşılığıdır. Chairman’s Award yarışmanın en büyük ve en son açıklanan ödülüydü. Ödülün açıklanma anı geldiğinde diğer 53 takımla birlikte nefeslerimizi tuttuk ve takım numaramız açıklandığında sevinçten havalara uçtuk. Darüşşafaka Cemiyeti’nin 155. yılını kutladığı 2018 yılında, ABD’de düzenlenen bu yarışmada, en prestijli ödülü almak bizi çok gururlandırdı. Geçmişten günümüze Darüşşafaka her zaman birikimli, ilerleyen ve geleceği öngören bir eğitim kurumu olmuştur. Darüşşafaka Robot Kulübü’nün de Türkiye’nin ilk robot takımı olması ve her geçen gün yüksek başarılara imza atıyor olması bu savı doğruluyor. Böylesine büyük bir ödülü ülkemize ve Darüşşafaka ailesine getirmekten onur duyuyoruz. Darüşşafaka gençleri ülkemizin ve hepimizin geleceğidir. İleri ama hep birlikte diyerek tüm takımımı kutluyorum.”

Sultans of Türkiye katılımcısı ve Kulübün halkla ilişkiler sorumlusu Şevval Keskin, bir yıl boyunca üzerinde çalıştıkları STEM bazlı sosyal sorumluluk projelerinin, değiştirdikleri insanların ve toplumda kırdıkları kalıpların kendilerinin aslında robottan daha fazlasını inşa ettiğini gösterdiğini ifade etti.
Şevval Keskin, “FIRST dünyasında en prestijli ödül olan Chairman's Award, bizlerin teknolojiden aldığımız güçle toplumda bir "Kelebek Etkisi" yarattığımızı ve okyanusları geçerek son gücümüzle yaptıklarımızın insanları nasıl da derinden etkilediğini ortaya koyar nitelikte. İçinde bulunduğum üç yıllık Robot Kulübü çalışmaları süresince kendimden bir şeyler vermenin aslında bana daha çok şey kattığını, yapılan fedakarlıkların kendimizi keşfetme yolunda attığımız ilk adım olduğunu ve en önemlisi katıldığımız yarışmalarda robotun bir amaç değil de güçlü arkadaşlıklara, cesur yüreklere ve kocaman kalplere götüren bir araç olduğunu öğrendim.” diyerek robot kulübünde görev almanın hayatına kattıklarını anlattı.

Darüşşafaka Robot Kulübü’ne Houston’da 19-21 Nisan tarihlerinde düzenlenecek olan “FIRST Championship”te başarılar diliyoruz!

Darüşşafaka Robot Kulübü Hakkında 

2007 yılında iki öğrencinin katılımı ve Fikret Yüksel Vakfı’nın kurucularından Susan Burchard’ın emekleriyle kurulan Darüşşafaka Robot Kulübü, FLL ve FRC olmak üzere iki farklı kategoride yarışıyor. Ortaokul öğrencilerinden oluşan FLL takımı “Panic at Daçka” adıyla; Lise öğrencilerinden oluşan FRC takımı ise “Sultans of Türkiye” adıyla yarışmalara katılmaktadır. 

Darüşşafaka FRC Robot Kulübü “Sultans of Türkiye”nin şu ana kadarki başarıları:

Seattle 2009 - Judges Award
Chicago 2010 - Imagery Award
Seattle 2011 - Team Spirit Award
Chicago 2013  - Six wins in ten matches, first backup finalist
Orlando 2015 – Regional Engineering Inspiration Award
Carson Division 2015 – First Turkish Veteran team that participated in the Championship
Off-Season Event in Turkey 2015 – Chairman’s Award
Second Off-Season Event in Turkey 2016 - Chairman's Award
San Francisco 2017- Chairman's Award
Houston World Champs 2017- Team Spirit Award
4th China Robotics Challenge 2017- Inspiration Award
Third Off-Season Event in Turkey 2017- Finalist & Excellence in Engineering Award
Istanbul 2018- Judges Award
Chicago 2018 – Chairman’s Award

FIRST Hakkında:

For Inspiration and Recognition of Science and Technology’nin ilk harflerinden oluşan, kısa adıyla FIRST®, 1989 yılında mucit Dean Kamen tarafından, gençlerin bilim ve teknoloji alanındaki ilgisini artırmak için kurulmuş kar amacı gütmeyen bir vakıftır. FIRST® gençlere bilimi, teknolojiyi, matematiği ve mühendisliği içinde barındıran programlar sunarak, onları bu alanlarda geleceğin kendine güvenen ve yaratıcı liderleri olarak yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» GKV’li Nurhan Karaca Resim Sergisi heyecanı
» GKV’li Dicle Su Sertpolat İstanbul’da madalyaları topladı
» GKV Ortaokulu 54. Yıl Mezunlarına Muhteşem Kep Töreni
» Küçük mucitten görme engellilere resim müjdesi
» TEGV ile Eğitime Koşar Adım Projesi Yolu Yarıladı!
» GKV Anaokulu öğrencilerinde kep coşkusu
» Sevde’nin “Kitap Fuarı” ve kitap sevdası
» Okumak Her Çocuğun Hakkıdır
» GKV’li Aras Dilsiz’e TÜBİTAK’tan ödül
» GKV’li öğrenciler Çanakkale’de
» Yüz Yıllık Okullar, Spor ve Sanatın Işığında buluştu
» Başkan Mahmut Badem, Türkiye Şampiyonunu Konuk etti
» GKV EAQUALS Uluslararası Konferansı 2018’e katıldı
» Gaziantep Kolej Vakfı Mezunları buluştu
» ‘Yapay Duygusal Zeka’nın’ köşe başında bizi bekliyor
» Çocuk Edebiyatı temalı fuarda çocuk yazarlar
» Gaziantep Kolej Vakfı Kariyer Günleri büyük ilgi görüyor
» Gaziantep Kolej Vakfı mezunlarından büyük buluşma
» Resim Yarışmasında GKV’li Defne Borazan il birincisi
» Kadir Has Üniversitesi’nin düzenlediği “Haliç Okumaları”nın yedinci konuğu Ayşe Kulin oldu
» 1100 Yazar adayı festivalde buluştu
» Minik GKV’liler kıtaları ve ülkeleri tanıyor
» Tarihin merkezine seyahat
» GKV’liler Ankara’yı mercek altına aldı
» TEGV ile Opet Bütün Çocukların 23 Nisan’ını Kutluyor!