Cumhuriyet Yürüyüşü’nde yüz binler yürüdü

29 Ekim 2018 Pazartesi 23:00
12
14
16
18

BAĞDAT CADDESİ'NDE YÜZ BİNLER CUMHURİYET İÇİN YÜRÜDÜ

Kadıköy Belediyesi tarafından her yıl düzenlenen Büyük Cumhuriyet Yürüyüşü’nde yüz binlerce kişi Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 95’inci yılını coşkuyla kutladı.

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 95’inci yılı her yıl olduğu gibi bu yıl da Kadıköy Bağdat Caddesi’nde yüz binleri buluşturdu. Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Cumhuriyet yürüyüşü için saatler öncesinden Bağdat Caddesi'ne gelen yurttaşlar, ellerinde bayraklar ve Atatürk posterleri ile yürüyüşün başlamasını bekledi. Bağdat Caddesi’ni yürüyüşün başlamasından saatler önce dolduran katılımcılar nedeniyle trafik saat 17.00’den itibaren kesildi.

GECE FENER ALAYIYLA AYDINLANDI

Türk Bayrakları ve ışıklı led ekranlarla özel olarak hazırlanan Cumhuriyet tırından çalınan marşlar ve şarkılar eşliğinde büyük bir coşkuyla yürüyen İstanbullular, sloganlar eşliğinde şarkılara ve marşlara eşlik etti. Türk bayrakları, Atatürk posterleri ve meşalelerle yapılan yürüyüşte, Fener Alayı etkileyici görüntüler oluşturdu. Caddede yürüyenlere evlerinin balkon ve pencerelerinden bayrak sallayan Kadıköylüler de eşlik etti. 19.00’da Suadiye Işıklar’dan başlayan yürüyüş Göztepe Işıklar’da son buldu. Cumhuriyet yürüyüşüne, Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu’nun yanı sıra CHP Genel Sekreteri Akif Hamza Çebi, Grup Başkanvekili Engin Altay, İstanbul Milletvekilleri Mahmut Tanal, Ali Şeker, Gürsel Tekin ve CHP Kadıköy İlçe Başkanı Ali Narin katıldı.

‘CUMHURİYET KAZANACAK’

Yürüyüş sonunda konuşma yapan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşlarını anarak başladığı konuşmasında “Bugün birbirimize daha fazla inanmamız gereken, birbirimizin elini daha sıkı tutmamız gereken gündür. 100 yıl önce onurlu yürüyüşe çıkan güzel yurdumuz bugün yine zor bir kavşakta. Şartlar yine ağır. Cumhuriyetin yarattığı kurumlar, demokrasi zarar gördü. Hukuk ve adalet sancılı. Parlamenter sistem atıl. İnsanlarımız huzursuz, tedirgin, gençlerimiz umutsuz, emekçiler hakkını alamıyor, yokluk, yoksulluk kol geziyor, milyonlar gelecek kaygısı ile yaşıyor” dedi. Nuhoğlu Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşlarının mücadelesinin rehber olduğunu belirttiği konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Çağdaş, uygar, laik, demokratik, eşit ve özgür bir Türkiye umudumuzu koruyacak ve yaşatacağız. Karanlığa inat aydınlığı, yolsuzluğa inat dürüstlüğü, hukuksuzluğa inat adaleti, diktatörlüğe inat demokrasiyi savunacağız. Huzurlu, barış içinde bir ülke için çağdaş, bilimsel, özgür bir eğitim için hukuk devleti için, emeğin sömürülmediği bir ülke için mücadele edeceğiz. Biz kazanacağız, Cumhuriyet kazanacak.”

Kadıköy'de yıllardır okunan, geleneksel Cumhuriyet’e Bağlılık Andı 8 yaşındaki Tuana Topal tarafından okutulurken, 'Andımız' hep bir ağızdan söylendi. Yürüyüş marşlar ve sloganlarla coşku içinde sona erdi.

 

 

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Denizli Kadın Meclisi’nden diyabet eğitimi
» Eskişehir Kadın yazarlar yetiştiriyor
» Netflix’in güçlü kadınları arasına hoş geldin Beren saat!
» Pelin Gedik: "Tanınmak için yarışmam"
» Yurttaşın olmadığı yerde kul olur
» Tarih yazdık
» Urla’ya Fransa’dan “İdealKent” Ödülü
» Türkiye’nin ilk bahçıvanlık okulunda eğitimler başladı
» İyiliğin kazandığı geceye büyük destek
» İzmir’de felsefe konuşuldu
» Kadının duygusal kodları
» Emirates Kabin Görevlisi Özlem Toker
» Zeynep Aydın Dünya Şampiyonu
» Zübeyde Ana’nın kızları
» Sağlık alanında bilgi kirliliği ile mücadelede taraflar bir araya geldi
» Aston Martin yeni modeli
» Yeşilay’ın ‘Bi’liran var mı?’
» Çocuklar Haklarını şenlikte öğrendi
» Kadına yönelik şiddet Odunpazarı’nda masaya yatırılacak
» İhracat Akademisi ilk mezunlarını verdi
» “Yılmaz Morgül: Ben de prematüre bir bebektim”
» Tarım desteğinde "sınır tanımıyor"
» Yarım litre zeytinyağı 30 bin liraya satıldı
» Doğum gününü yanlış bilenlere kötü haber!
» Karşıyaka’da spor kurslarına büyük ilgi