Çocukları kabız etmeyin

23 Ocak 2018 Salı 08:00
12
14
16
18

Pediatrist Doç. Dr. Aydın Erdemir, çocuklarda kabızlık şikayetinin poliklinik başvurularının yüzde 3’ünü oluşturduğunu söyledi. Erdemir, “Çok büyük bir kısmında altta yatan herhangi bir hastalık bulunmaz. Fonksiyonel kabızlık dediğimiz bu durumu başlatan ilk neden; özellikle ek gıdaya başladıktan sonra yetersiz sıvı verilmesidir. Anneler çocuğunu kabız etmemek için bu hatadan kaçınmalıdır” dedi.

Kent Alsancak Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Erdemir, kabızlığın çocuk hekimlerinin en sık karşılaştığı sorunlardan biri olduğuna dikkat çekti. Dışkı yapamama veya sert ve seyrek dışkılama durumuna kabızlık dendiğini kaydeden Doç. Dr. Erdemir, şöyle konuştu:

 “Başka bir tanıma göre kabızlık; haftada 3 defadan az dışkılama, dışkının sert olması, dışkılamanın ağrılı olması ve isteğe bağlı dışkı tutmadır. Çocuklarda dışkılama sıklığı doğumdan sonraki ilk haftalarda günde ortalama 4 kez, iki yaşına kadar 2 kez, dört yaşına kadar 1 kez olmaktadır. Anne sütü alan bebeklerde ise her beslenmeden sonra dışkılamadan, birkaç gün dışkılama olmamasına kadar değişen bir aralık vardır. Gecikme süresi 10 gün, nadiren 2 haftaya kadar uzayabilmektedir.”

BÜYÜK ÇOĞUNLUĞUNDA ALTTA BİR HASTALIK YOK

Kabızlık nedeni ile başvuran çocukların çok büyük bir kısmında altta yatan herhangi bir hastalık bulunmadığını da sözlerine ekleyen Doç. Dr. Erdemir, “Bunu fonksiyonel kabızlık olarak adlandırıyoruz. Geri kalan çok az bir kısmında hipotiroidi, elektrolit bozuklukları, nörolojik problemler, barsak tıkanıklıkları gibi hastalıklar olabilmektedir. Bu nedenle kabızlık varsa bunun ayrımı için mutlaka doktora gidilmelidir” dedi.

Doç. Dr. Erdemir, özellikle ek gıdaya başladıktan sonra bebeğe yeterli sıvının verilmemesinin fonksiyonel kabızlığı başlatan birinci neden olduğunu belirterek, diğer nedenleri şöyle sıraladı:

“Bunun dışında tuvalet eğitiminin erken başlanması ve eğitim verilirken yapılan yanlışlar, araya giren bir enfeksiyon hastalığı nedeniyle yeterli sıvı ve besin alınamaması, çocuğun oyun nedeniyle dışkılamayı ertelemesi, diyet değişiklikleri, okullarda tuvaletin uygun olmaması, stres gibi nedenler de kabızlığı başlatan nedenler olabilmektedirler. Dışkının tutulması sonucu, dışkı sıvısı vücut tarafından daha fazla emilir ve dışkı daha sertleşir, sert dışkı anal kanaldan geçerken yırtılmaya yol açar (anal fissür), bu ağrıdan dolayı çocuk dışkısını daha çok tutmaya başlar, yapmak istemez, tutulan dışkı daha çok sertleşir ve kısır bir döngü gelişir. Bu nedenle en kısa sürede uygun tedaviye başlamak gerekmektedir. Anneler çocuğunu kabız etmemek için bu hatalardan kaçınmalı, önerilere kulak vermelidir.”

 

 

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Çocuk Kanserlerinde Umut Işığı: Farkındalık ve Erken Teşhis!
» Dişlerdeki enfeksiyonlara dikkat!
» Bel ağrınızın nedeni, duygusal olabilir
» Hamileyken veya emzirme döneminde dövme yaptırabilir miyim?
» Doğum sonrası “Annelik Hüznü” ile karıştırılabiliyor!…
» Başınızı döndüren çok neden var!
» Çocuk kanserlerinde ailenin tutumu nasıl olmalı?
» Travmaya maruz kalan çocuklar oyunları hep aynı şekilde oynayabilir
» Çalışanlar için altın değerinde beslenme önerileri
» 6 Yaşında lösemi tanısı aldı, 8 yaşında mutluluktan havalara uçtu
» Tedavi edilmezse kemiği eritiyor!
» Besin Alerjisi mi, Yoksa Besin İntoleransı mı?
» 77 Yaşında Pankreas kanserinden kurtuldu
» Aşkla yükselen hormonlar sağlığı koruyor
» Spora başladılar sigarayı bıraktılar
» Polikistik overleriniz mi var? İşte gebeliği kolaylaştıracak 10 ipucu
» Arkadaş çevresinde kabul görme isteği sigara bağımlılığına sürüklüyor
» Kilo bahaneniz olmasın!
» Çocuklarda horlama ne zaman tehlikeli?
» Çocuklar ağırlıklarının yüzde 10’u kadar çanta yükütaşımalı
» Geceleri çocuğunuz altını mı ıslatıyor?
» Çocuğum neden iştahsız
» Minik kalpler sağlıklı yaşam atölyesi
» “Gebelikte, cilt altı uygulamalarından kaçınılmalı”
» Vaktim az, ameliyattan korkuyorum diyorsanız!