Çince meraklıları piknikte buluştu

20 Mayıs 2017 Cumartesi 02:00
12
14
16
18

Aylin Saraçoğlu

İstanbul’daki Çince öğrencileri, Türkçe öğrenen Çinli öğrenciler ve hocaları geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen bir piknikte bir araya geldiler.

Başta Çince olmak üzere Çin kültürüne duyulan ilginin sonucu olarak 2002 yılında kurulan Çin Kültür Merkezinin organize ettiği piknik, İstanbul’un en güzel yerlerinden Heybeliada Değirmenburnu Piknik Alanında yapıldı.

Çeşitli üniversite ve kurumlardan Çince meraklısı kişilerle Çinli öğretmen ve Türk Çin Kültür Derneği gönüllülerinin Heybeliada'da bir araya geldiği organizasyonda gün boyu eğlenceli etkinlikler yapıldı. Mangal, voleybol, tenis gibi etkinliklerinin yanı sıra Tai Chi, Jian Zi (Tüylü Top), Panda gösterisi gibi Çin etkinlikleri de yapıldı. Piknikte dil öğrenmenin en hızlı ve zevkli yollarından olan konuşma pratiği de bol bol yapılmış oldu.

Geniş sofralarda zeytinyağlı dolma, kısır, Mercimek köftesi, börek gibi Türk lezzetleri ile Çin mantısı, suşi gibi Çin yemeklerinin buluştuğu birer lezzet şöleni yaşandı.

Türk Çin Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Mustafa Karslı Türkiye ile Çin arasında büyük bir hızla ivme kazanan işbirliklerinin de etkisiyle her yıl daha fazla Türk öğrencinin Çince öğrenmek istediğini bunun yanı sıra ülkemize çalışma, eğitim gibi çeşitli nedenlerden dolayı gelen Çinlilerin Türkçe öğrendiklerini belirtti.

Bu iki kültür arasında sağlam bir köprü işlevi görmekten dolayı çok mutlu olduklarını söyleyen Karslı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türk Çin Kültür Merkezi; Çin Kültürü, Çin Turizmi, Çin’le ticaret, Çin Sporu, Çin Sanatları, Çin Mutfağı, Çin Tıbbı, Çin Çayı, Çin Oyunları gibi Çin ile ilgili neredeyse her konuda eğitim, seminer, turizm ve organizasyonlar düzenlemektedir. Çin Kültür Hizmetleri Çinliler için düzenlediği Türkçe kursları ile dilimizi Çinlilere öğretmekte ve sevdirmektedir. Çin’de ve Türkiye’de gerek yazılı gerek sözlü çeviriler yaparak işadamlarımızın riskini en aza indirmektedir.
Merkezimiz Turizm, Yayıncılık ve Çince Tercüme alanlarında faaliyet gösteren; Lotus Eğitim Kurumları, Ligarba Turizm, Cafe Lotus, Lotus Design gibi  kurumlar ile aynı grup içerisinde yer almaktadır.
Kurulduğu günden bu yana gerek Türkiye’de gerekse Çin’de yapmış olduğu kültür faaliyetleri ile Türk insanının Çin kültürünü daha iyi tanımasını, benimsemesini sağlamış; bu iki kültür arasında sağlam bir köprü kurmuştur.  Çin Kültür Hizmetleri konu Çin olduğunda her zaman bir başvuru kaynağı ve referans noktası olmuştur.” 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Kurban Bayramı’nda ayrıcalıklı tatilin adresi Divan otelleri
» Türkler tatile çıkınca haber detoksuna giriyor
» Tuzla, Viaport Marina ile deniz turizminde devler ligine çıktı!
» Four Seasons Hotel Sultanahmet dünyanın en iyileri arasında
» Prontotour ile kalimera komşu
» Hafta sonu tatilinizin yeni lokasyonu Jiva Beach Resort
» Tatil valizinden daha önemlisi evinizin güvenliği
» D-Resort Göcek’te yaz sezonu müziğin ritmiyle devam ediyor
» En güzel mevsiminde, Baltıkları keşfedin
» Kolombiya Kültürü bomontiada’da
» 4 Ülke 7 Şehir ve sadece bir tur
» Masallar şehri Fas’ı uçan halılarla gezmeye ne dersiniz?
» Yazın tadı Ukiyo’da bir başka!
» İzmir’in çevreci oteli Ramada
» Şimdi Akdeniz zamanıdır
» Dünyanın en kalabalık şehirleri
» Kusursuz bir tatile hazırmısınız?
» Yeni ve özgün çevre gezileri
» Romantik balayı rotaları
» LUX* Bodrum, Beach Rouge ile eğlenceyi yeniden tanımlıyor
» Boyalık Beach 4 yaşında
» Tatlı yaz kaçamaklarının adresi: Wish More Hotel Istanbul
» Bodrum’da eğlencenin yeni adresi: 29 Food Bar!
» Dünyanın en büyükleri geliyor
» Divan Ankara yenileniyor