Çince meraklıları piknikte buluştu

20 Mayıs 2017 Cumartesi 02:00
12
14
16
18

Aylin Saraçoğlu

İstanbul’daki Çince öğrencileri, Türkçe öğrenen Çinli öğrenciler ve hocaları geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen bir piknikte bir araya geldiler.

Başta Çince olmak üzere Çin kültürüne duyulan ilginin sonucu olarak 2002 yılında kurulan Çin Kültür Merkezinin organize ettiği piknik, İstanbul’un en güzel yerlerinden Heybeliada Değirmenburnu Piknik Alanında yapıldı.

Çeşitli üniversite ve kurumlardan Çince meraklısı kişilerle Çinli öğretmen ve Türk Çin Kültür Derneği gönüllülerinin Heybeliada'da bir araya geldiği organizasyonda gün boyu eğlenceli etkinlikler yapıldı. Mangal, voleybol, tenis gibi etkinliklerinin yanı sıra Tai Chi, Jian Zi (Tüylü Top), Panda gösterisi gibi Çin etkinlikleri de yapıldı. Piknikte dil öğrenmenin en hızlı ve zevkli yollarından olan konuşma pratiği de bol bol yapılmış oldu.

Geniş sofralarda zeytinyağlı dolma, kısır, Mercimek köftesi, börek gibi Türk lezzetleri ile Çin mantısı, suşi gibi Çin yemeklerinin buluştuğu birer lezzet şöleni yaşandı.

Türk Çin Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Mustafa Karslı Türkiye ile Çin arasında büyük bir hızla ivme kazanan işbirliklerinin de etkisiyle her yıl daha fazla Türk öğrencinin Çince öğrenmek istediğini bunun yanı sıra ülkemize çalışma, eğitim gibi çeşitli nedenlerden dolayı gelen Çinlilerin Türkçe öğrendiklerini belirtti.

Bu iki kültür arasında sağlam bir köprü işlevi görmekten dolayı çok mutlu olduklarını söyleyen Karslı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türk Çin Kültür Merkezi; Çin Kültürü, Çin Turizmi, Çin’le ticaret, Çin Sporu, Çin Sanatları, Çin Mutfağı, Çin Tıbbı, Çin Çayı, Çin Oyunları gibi Çin ile ilgili neredeyse her konuda eğitim, seminer, turizm ve organizasyonlar düzenlemektedir. Çin Kültür Hizmetleri Çinliler için düzenlediği Türkçe kursları ile dilimizi Çinlilere öğretmekte ve sevdirmektedir. Çin’de ve Türkiye’de gerek yazılı gerek sözlü çeviriler yaparak işadamlarımızın riskini en aza indirmektedir.
Merkezimiz Turizm, Yayıncılık ve Çince Tercüme alanlarında faaliyet gösteren; Lotus Eğitim Kurumları, Ligarba Turizm, Cafe Lotus, Lotus Design gibi  kurumlar ile aynı grup içerisinde yer almaktadır.
Kurulduğu günden bu yana gerek Türkiye’de gerekse Çin’de yapmış olduğu kültür faaliyetleri ile Türk insanının Çin kültürünü daha iyi tanımasını, benimsemesini sağlamış; bu iki kültür arasında sağlam bir köprü kurmuştur.  Çin Kültür Hizmetleri konu Çin olduğunda her zaman bir başvuru kaynağı ve referans noktası olmuştur.” 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Unutulmaz bir yılbaşı için 10 benzersiz şehir
» H&M’den dünyanın dört bir yanında tatil fırsatı
» Wish More Hotel Istanbul bir yılda iş dünyasının çekim merkezi oldu!
» Baharda sakuraların gölgesinde yürüyün!
» Hilton’a Skalite’den uluslararası otel yatırımcılığı ve işletmeciliği ödülü
» ‘Adım Adım Doğa` rotası Eşkel Tirilye
» Dünyanın en önemli müzisyenleri Notalı Rotalar’da
» argos in Cappadocia, Avrupa’nın ‘Düğün, Parti Ve Özel Günler İçin En İyi Oteli’ Seçildi
» Setur’la 2018’in yaz tatilleri yüzde 50’ye varan indirimle sizi bekliyor
» Mistik bir masal diyarı: Fas
» Dünyanın en çok ziyaret edilen 10 Müzesi
» Sonbahar kaçamakları için vizesiz rotalar
» NG Hotels’de sağlık dolu toplantılar
» Turizm gelirleri, geçtiğimiz yılın aynı dilimine göre yüzde 37,6 arttı
» Sianji Well-Being Resort, 3. kez 7 yıldız ödülüne sahip oldu
» The Ritz-Carlton, İstanbul,İstanbul’un en iyi oteli seçildi
» Seyahatseverlere dört dörtlük kampanya
» Bir Taşla Üç Kuş: Orta Amerika
» Selçuk’ta turizm konferansı
» Florya’nın yeni buluşma noktası Atrox
» Wish More Hotel Istanbul, çiftlerin yeni hayatlarının ilk gecelerini kaliteli hizmetleriyle özel kılıyor
» Sonbaharda Orta Avrupa başkadır
» Sonbaharda Avrupa’yı arabanızla keşfe çıkın!
» Sonbaharın en güzel aşk rotaları!
» Sofa Hotel ile Marriott gçlerini birleştirdi