Camın ve tasarımın geleceğini konuştular

06 Ekim 2018 Cumartesi 15:00
12
14
16
18

Paşabahçe Mağazaları, sponsorları arasında yer aldığı 4. İstanbul Tasarım Bienali’nde düzenlediği Omnia Talks etkinliği ile Türkiye’nin önemli tasarımcılarını sanatseverlerle buluşturdu. Arter’de gerçekleşen sohbette tasarımcılar, Omnia Su Koleksiyonu ürünlerinin tasarım süreçlerini, camın ve tasarımın geleceğini ele aldı.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 4. kez düzenlenen İstanbul Tasarım Bienali’ne Omnia Su Koleksiyonu ile özel proje sponsoru olan Paşabahçe Mağazaları, ünlü tasarımcıları camın ve tasarımın geleceğinin konuşulduğu Omnia Talks’ta bir araya getirdi.

Bienalin Dünya Okulu sergisine ev sahipliği yapan Arter’de düzenlenen, Paşabahçe Mağazaları Ürün Direktörü Müge Bozbeyli’nin koordine ettiği ve İstanbul Tasarım Bienali Direktörü Deniz Ova’nın moderatörlüğünde gerçekleşen Omnia Talks etkinliğine Erdem Akan, Berk İlhan, Sinan Altun, MU.CAStudio/Muzaffer-Ayça Koçer, Hazal Balasar, Öznur Çömlek, Sena Solmaz, Seda Tunca ve iLio/Demir Demirden gibi önemli tasarımcılar katıldı.

Paşabahçe Mağazaları’nın ilk olarak 2015 yılında kültür ve gelenekten beslenen özgün Türk camcılığını geleceğe taşıma anlayışı vizyonu doğrultusunda lanse ettiği Omnia Koleksiyonu, ‘su’ teması ile çevre ve suyun önemine dikkat çekiyor. Koleksiyon, ‘Su’ temasıyla çevre, sağlık ve hijyen sorunlarının gündeme taşınması ve farkındalık yaratılmasını hedefliyor.

Paşabahçe Mağazaları Ürün Direktörü Müge Bozbeyli yaptığı konuşmada Omnia’nın gücünü çokluktan alan bir koleksiyon olduğunu söyledi. Bozbeyli: “Omnia çok tasarımcıyla yapılan bir iş. Paşabahçe Mağazaları olarak iki senede bir yeni koleksiyon çıkarıyoruz. Omnia Koleksiyonu sürdürülebilir bir özelliğe sahipti. O nedenle bu başlığı devam ettirebileceğimizi düşündük ve farklı bir altbaşlık kullandık. Hem camın akışkanlığına uyan hem de hayatımızdaki öneminden dolayı ‘Su’ temasını ele aldık. Omnia Su için işbirliği yaptığımız tasarımcılar hayallerindeki her şeyi hiçbir kısıt olmadan bize sundular. Müşterilerimiz bizden sürekli yeni ürün bekliyor ve tasarım konusunda çok bilinçliler Omnia Su Koleksiyonumuz müşterilerimiz tarafından da çok beğenilen bir koleksiyon oldu” dedi.

“Tasarıma duygu katmak çok heyecan verici…”

Omnia Su Koleksiyonu’nda farklı tasarımları bulunan Berk İlhan koleksiyona hazırlık sürecini; “Tasarımın çok malzemesi olabilir. Türkiye’de dört deniz var, her birinin rengi, dalgaları farklı. Deniz serisinde denizlerimizden esinlendim. Tasarıma duygu katmak çok heyecan vericiydi” diye dile getirirken etkinliğe katılan diğer tasarımcıların koleksiyonla ilgili görüşleri şöyle oldu;

Sinan Altun: “Omnia ‘Su’ Koleksiyonu’nda yer alan ürünlerimi tasarlarken çok zorlandığım süreçler oldu ama hep beraber konuştuk, çalıştık ve çözdük. Tasarımı yaparken acaba bu üretilebilir mi diye düşündüğüm çok oldu.”

Sena Solmaz: “Omnia projesi bize aktarıldığında hemen araştırmaya başladım. Çok etkili, global ve modern bir projeydi. Ben tasarımlarımda az gelişmiş ülkelerde yaşayanların suya ulaşmak için yaşadığı güçlüğü anlatmak istedim işlediğim labirentlerle.”

Öznur Çömlek: “Çok gerçekçi bir proje oldu Omnia Su Koleksiyonu. Su ve cam birbirine çok benzer. Ben farklı bir yerden bakmaya çalıştım. Kaynakları nasıl daha etkili kullanabilirim diye düşündüm”.

iLio/Demir Demirden: “Biz tasarım ofisi olarak hem ürün hem mimari kısımda çalışmalar yürütüyoruz. Bir şeyi çizerken nasıl üretileceğini de düşünüyoruz. Omnia’da her ürün oluşurken kendi hikâyesini de oluşturdu.”

Seda Tunca: “Ben tasarımı yaparken suyun kavramsal noktalarına değmeye çalıştım. Zamanın geçtiği gibi suyun da hızla azaldığını bir kez daha hatırlatmak istedim.”

MU.CA Studio/Muzaffer-Ayça Koçer: “Omnia Su Projesi bize geldiğinde suyun hikayesi nasıl başlamıştır diye düşündük. Yağmur damlalarının oluşturduğu farklı hareleri kullandık. Cam çok zor bir malzeme ancak çıkan ürünlerden çok memnun kaldık.”

Hazal Balasar: “Suya musluktan ulaşamadığımız zamanlarda ibrik, testi gibi objeler kullanıyorduk. Omnia Su koleksiyonundaki ürünlerimi tasarlarken oradan esinlendim. Yaptığım tasarımlarla eğlenceli ürünler ortaya çıktı.”

 

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» QNB Finansbank Anadolu’da binlerce çocuğun hayatını zenginleştirmeye devam ediyor
» Gaziantep’te “Yerel Yönetimde Kadın Akademisi”
» Mutluluğun öğrenilebileceğini hiç düşündünüz mü?
» Yasemin Şefik’in bu haftaki konuğu Ayşen oldu!
» Gaziantep’in Kültürel Kokusu görücüye çıktı
» Buket Uzuner yeni kitap müjdesini Hepsitv’de verdi
» Koçtaş büyümeye ’Fix’lendi
» Türk çocuklarını hayata bağlamak için teknoloji ve yatak odası gerekiyor
» İzmir Modeli için geldiler
» Sabahattin Ali unutulmadı!
» Sadri Alışık ve Çolpan İlhan Sergisi’ne Duygusal açılış
» 21 yaş altı gençlık ’Benim Festivalim’’
» Ünlü oyuncu Engin Akyürek’den ‘’Sessizlik’’ adlı kitab
» İzmir’in "Tarım Bayramı
» Saran’dan sağlıklı nesiller için yeni bir etkinlik!
» Ray-Ban yılın en çool markası seçildi!
» Ben anneyim
» 4 Gün İstanbul 3 gün mandıra
» Tasarımcı gençler vitrine çıktı
» Citroën CEO’su Linda Jackson 2018 yılının en iyi otomotiv yöneticisi seçildi
» Asya ve Avrupa Kadın Müzeleri Konferansı’nın ilki İstanbul’da yapılıyor
» Türkiye’nin en medyatik şehirleri belli oldu
» Meme kanserine karşı zumba
» Kuru meyve sektörü 6 ülkeyi hedef pazar seçti
» Mutfağın ustalarına emek ödülü