ÇAĞDAŞ SANAT AKIMLARI - EMPRESYONİZM

dnomak.com

Resim tarihindeki sürekli yeniliklerin hareketnoktası sayılır. Empresyonizme göre, açık havada bulunan eşyaların renkgörünümleri günün her saatinde değişir. Örneğin, ağaçların yeşil rengi öğleüzeri daha parlak, daha canlı görüldüğü halde, akşama doğru koyu renkte vedonuk görünür. Bu akımın kurucuları, atölye çalışmalarından çok, açık havadaçalışmaya önem vermişlerdir. Çünkü aradıkları canlı ve temiz renkleri, günışığının parlaklığında bulmuşlar, koyu ve karanlık renklere resimlerinde yervermemişlerdir. Renk, ya olduğu gibi ya da değerini düşürmeyen başka bir renklekarıştırılmıştır. Işıklar sarı, turuncu, kırmızı tonlarında aranmış,gölgelerde, bunların zıtları olan mavi, mor ve yeşille boyanmıştır.Empresyonizmin kurucusu Edouard Manet' dir.

Temsilcileri
Edouard Manet, Claude Monet, Camille Pissarro, Georges Seurat, Paul Signac,Vincent Van Gogh, Paul Gaugin, Paul Cezanne, Edgar Degas, Henri DeToulosue-Lautrec, Pıerre-August Renoir’dir.

Hayal ve Gerçek Arasında Kalmış Bir Ressam; Van Gogh (d. 30 Mart 1853 – ö. 29 Temmuz 1890), Hollandalı ardizlenimci ressam.Bazı resim ve eskizleri, dünyanın en tanınmış ve en pahalı eserleriarasında yer alır.

Van Gogh, gençliğini bir sanat simsarlığı firmasında çalışarak geçirmiş,kısa süren bir öğretmenlik deneyiminden sonra da Belçika'dafakir bir madenci kasabasında misyoner olmuştur. Resim kariyerine 1880'den sonrabaşlamıştır. Başlangıçta koyu ve kasvetli renklerle çalışan Van Gogh, Paris'te tanıştığı izlenimcilikve yeni izlenimcilik akımlarının etkisiyle canlırenklere geçmiş; Güney Fransa'da geçirdiği süre zarfında da bugün yaygın olaraktanınan kendine özgü resim tarzını geliştirmiştir.

Van Gogh, ömrünün son on yılı boyunca yaklaşık 900 suluboya/yağlıboya resimve 1100 karakalem çalışma üretmiş, en meşhur eserlerini ise ömrünün son ikiyılında yapmıştır. 1888'de ressam PaulGauguin ile arkadaşlığının bozulması üzerine sol kulağının bir kısmınıkesmiş, giderek kötüleşen ruhsal hastalığı sonucunda kendini göğsünden vurarakintihar etmiştir. Kimi sanat tarihçileri Gauguin ile yaptıkları hareretli birtartışma sonucu Gauguin'in isteyerek ya da kendini gard amaçlı olarak VanGogh'un kulağını kestiğini de iddia ederler.

Van Gogh, resim kariyeri boyunca kardeşi Theo'dan aldığı maddi desteksayesinde ayakta durabilmiştir. İki kardeşin arkadaşlığı, 1872'den itibarenbirbirlerine yazdıkları mektuplarla belgelenmiştir.

20. yüzyıl sanatını ciddi şekilde etkilemiş olan Van Gogh, fovistlerin ilhamkaynaklarından biridir ve Empresyonizmin öncülerinden kabul edilir.


 


Yazar Adı : Yönetici
Görüntülenme Sayısı : 1087
Eklenme Tarihi : 01.11.2012 09:07:07

  Yorumlar

Bu yazıya ait eklenmiş yorum bulunamadı.
 
  Yorum Yaz

Adınız Soyadınız

  
E-Posta Adresiniz
       E-Posta adresiniz yorumda görüntülenmez.

Yorumunuz