Bu karanlık tabloyu kabul etmiyoruz!

12 Nisan 2018 Perşembe 19:00
12
14
16
18

Tüm Öğrenci Velileri Derneği (ÖVDER) Eskişehir Şubesi, önceki gün Milli eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan illere göre sınavla öğrenci alacak lise türü, sayıları ve kontenjan bilgileri ile ilgili açıklama yaptı. MEB tarafından açıklanan tepki gösteren ÖVDER Eskişehir Şube Başkanı Heval Yıldız Karasu, “AKP, 4+4+4 sisteminden bu yana eğitimde izlediği dinselleştirme ve işçileştirme politikasındaki ısrarını sürdürecek. Sınavda başarılı olmuş çocuklarımızı  imam hatip ve meslek liselerine yönlendirerek ‘ödüllendirecektir'! Bu karanlık tabloyu kabul etmiyoruz” dedi.

ÖVDER Eskişehir Şube Başkanı Av. Heval Yıldız Karasu yatığı açıklamada, Öğrenci velileri olarak aylardır MEB’in nitelikli diye belirleyeceği okulları, çocuklarımız ile kaygı ve merak ile beklediklerini söyledi. Kaygı duymakta haksız olmadıklarının sınavla öğrenci alacak okulları ve kontenjan sayılarının açıklanması ile bir kez daha ortaya çıktığını belirten Karasu, “MEB tarafından gece yarısı yapılan açıklamaya göre, sınava girecek 1 milyon 200 bin öğrencinin sadece yüzde 10'u, yani 126 bin 536 öğrenci, Bakan Yılmaz'ın nitelikli olarak tarif ettiği 1367 okula yerleşecek. Bu okulların yarısından fazlası - 747 okul - ise imam hatip ve meslek liselerinden oluşacak. Dolayısıyla AKP, 4+4+4 sisteminden bu yana eğitimde izlediği dinselleştirme ve işçileştirme politikasındaki ısrarını sürdürecek. Sınavda başarılı olmuş çocuklarımızı  imam hatip ve meslek liselerine yönlendirerek ‘ödüllendirecektir'! Bu karanlık tabloyu kabul etmiyoruz” dedi.  

9 BİN 868 ÖĞRENCİDEN SADECE 390’I OKULLARA YERLEŞEBİLECEK!

Eskişehir’e ait listede yer alan okullara bakıldığında ise çocukların Fatih Fen Lisesi, Eskişehir Anadolu Lisesi ve Şehit Mehmet Şengül Lisesi için kıyasıya yarışmak zorunda kalacağını vurgulayan Karasu, Bu üç okulun ise sadece 390 öğrenci alacağına dikkat çekti.  Eskişehir’de 8’inci sınıfta okuyan öğrenci sayısının 9 bin 868 olduğunun altını çizen Karasu, “Sınava girecek öğrencilerinin % 10 bu üç okul için vereceği yerleşme mücadelesi onların hayatlarının en unutulmaz günlerini oluşturacaktır. TEOG yerine getirilen sistemin, üniversiteye giriş sınavı gibi olmadığını, dolayısıyla çocuklarımızın ikinci bir şansının bulunmadığını, bu nedenle de çocuklarımızın telafisinin mümkün olmayan bir sisteme mahkûm edilmesini kaygıyla ve endişeyle karşılıyoruz. Bilinmelidir ki bu okullar biz velilerin beklentilerini karşılamıyor. Okul sayıları yönünden de imam hatip liseleri önceliklendirilmiş, köklü birçok okullar ya göz ardı edilmiş ya da sınavla alacak kontenjan sayısı sınırlı tutulmuştur” şeklinde konuştu.

ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİNİN KARARTILMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ

 ÖVDER olarak yeni sınav sisteminin yıkıcı sonuçlarından çocukların kurtulabilmesi için, bu sistemin 2018 yılında uygulanmamasını talep ettiklerini açıklayan Karasu, çocukların ilgi ve yetenekleri doğrultusunda parasız ve bilimsel eğitim almasını istediklerini söyledi. Milli Eğitim Bakanlığı’nı velilerin ve çocukların sesine kulak vermeye davet eden Karasu, “Çocuklarımızın zamanından, emeğinden, duygularından çalmaya kimsenin hakkı yoktur. Biz çocuklarımızın geleceğinin karartılmasına, istemediği okullarda yıllarının heba edilmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Darüşşafaka Çatı Konuşmaları Başlıyor
» En hayırlı kahvaltı
» Ünlüler, Sezen Aksu Şarkıları’nı Toplum Gönüllüsü gençler için söyledi!
» Antarktika’da bir Gaziantepli bilim insanı Burcu Özsoy
» GKV’de Cambrıdge Sertifika Coşkusu
» Ömür Sabuncuoğlu’ndan ‘Onlar’ın Öyküsü’
» Okul olgunluğu testle anlaşılabiliyor
» Avusturya LiselilerTtopluluğu 25. Yılını kutluyor
» Anneler “hayal edilen eğitim”; babalar, “iş bulabilecekleri eğitim”
» Erol Bilecik: “Nitelikli eğitime erişim her çocuğun hakkı ve geleceğimizin güvencesidir.”
» Okullardaki akran zorbalığı siber zorbalığa dönüşüyor
» Küy’den yeni kitap
» Yeni eğitim yılında çözüm bekleyen sorunlar
» TEGV’li Çocuklar 21. Yüzyılın becerilerini kazanacak
» Anadolu’nun Eğitim Çınarı Gaziantep Kolej Vakfı 55.Yaşında
» Nurten Sancak’tan “İlişkinin Dili Gizlidir”
» Çocuklarınıza okul öncesinde kitap okuma alışkanlığı kazandıracak 9 ipucu
» Okula isteksiz giden çocuğa nasıl yaklaşılmalı?
» Okul değişikliği çocuğu nasıl etkiliyor?
» Okulda ilk gün sürprizi
» Koç Üniversitesi’nden yeni kitap
» Düzen ne kadar hızlı değişirse uyum o kadar kolaylaşıyor
» Okul fobisi varsa yargılamayın!
» Bir damla deniz
» Çocuklar okula gitmeden mutlaka kahvaltı yapmalı