Bir koşu değiştirir hayatı

15 Kasım 2018 Perşembe 11:00
12
14
16
18

14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolayısıyla Istanbul Amerkez’de bir fotoğraf sergisi açıldı. Türk Diyabet Cemiyeti (TDC) ve Novo Nordisk’in işbirliği ile Ocak 2018’de oluşturulan Tip1 diyabet koşu takımı TEAM1’in, katıldığı koşu fotoğraflarından oluşan sergi 20 Kasım’a kadar Akmerkez’de izlenebilecek

Türk Diyabet Cemiyeti (TDC) ve Novo Nordisk’in iş birliği ile ‘diyabetli’ algısını değiştirmek amacıyla oluşturulan diyabet koşu takımı TEAM1, Dünya Diyabet Günü’ne dikkat çekmek için bu kez bir fotoğraf sergisi ile kamuoyunun önüne çıktı. Serginin açılışı, TDC Genel Sekreteri Prof. Dr. Fırat Bayraktar, proje danışmanı Prof Dr Taner Damcı, Team1 ekibi ve Novo Nordisk Türkiye çalışanlarının katılımıyla gerçekleştirildi. TEAM1 üyelerinin koşuyla değişen hayatlarındaki anları yansıtan sergide, takım üyelerinin katıldığı Runatolia, Tuz Gölü, Likya, Vietnam ve Bolivya maratonlarından çarpıcı fotoğrafları da yer alıyor.

Bu projeye sponsor olmaktan mutluluk duyduklarını belirten Novo Nordisk Türkiye Kurumsal İlişkiler ve Pazara Erişim Direktörü Aysun Hatipoğlu ise Türkiye’de her 8 kişiden 1’inde görülme oranıyla, Avrupa’nın en yüksek diyabet görülme sıklığına sahip ülke olduğuna dikkat çekti. Aysun Hatipoğlu, konuya ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bu popülasyon içinde yaşamları boyunca insülin kullanmak zorunda olan Tip 1 diyabetli insanlarımız önemli bir yere sahip. Vücutları az veya hiç insülin üretmeyen Tip 1 diyabetli insanlarımız, modern insülin tedavisi ve hareketli bir yaşam ile diyabetlerini etkin olarak yönetebilirler. Diyabet konusunda sürekli yeni tedaviler geliştiren bir şirket olarak amacımız, diyabetli insanların modern insülin tedavisi sayesinde hayatlarında hiçbir aktiviteden geri kalmalarına gerek kalmadığını göstermek. TEAM1 Koşu Takımı ile öncelikle diyabet hastalarına aktif bir hayat sürebilecekleri mesajını vermek istiyoruz. Bu takım sadece koşmuyor, aynı zamanda tüm tecrübelerini de çevresiyle paylaşıyor. Sporun diyabetle olan ilişkisini anlatıp farkındalık yaratarak gençlere rol modeli oluyorlar.”

TDC Genel Sekreteri Prof. Dr. Fırat Bayraktar, Türkiye’nin, artan nüfusu ve diyabet sıklığı nedeniyle diyabetle yoğun mücadele eden ülkelerin başında yer aldığını belirterek, “Diyabetin erken evrede tedavi edilmesi, sonrasında oluşabilecek komplikasyonların önüne geçilebilmesi için önemlidir. Ayrıca doğru tedavi yöntemleri ile diyabetli bireyler de normal hayatlarına devam edebilir ve rahatlıkla spor yapabilirler. TEAM1 projesini bu sebeple çok önemsiyor ve örnek teşkil etmesi için mümkün olduğunca duyurmaya çalışıyoruz” dedi.

TEAM1 proje danışmanlığı yapan Prof. Dr. Taner Damcı ise konuşmasında, “Toplumumuzda diyabetli bireyler malesef ötekileştiriliyor. Teşhis aldıktan sonra özellikle yakınları tarafından uygulanan aşırı korumacılık ile hayattan geri kalıyorlar. Diyabet aslında doğru tedavi ve aktif bir hayat ile düzgün yönetilmesi mümkün bir durum. TEAM1 bunun en güzel kanıtı. Bu projenin hayata geçirilmesini sağlayan TDC’ne ve Novo Nordisk Türkiye’ye teşekkür ediyor, bir senede bu başarıları gerçekleştiren takımımızı yürekten kutluyorum” dedi.

TEAM1, çoğu daha önce hayatında hiç spor yapmamış diyabetli bireylerden oluşuyor. Kuruluşu henüz bir yılı doldurmamasına rağmen sosyal sorumluluk alanında ödül kazanmayı da başaran TEAM1’in takım üyeleri, takımda yer almaktan mutluluklarını ifade ederek, “Birlikte antrenman yapmak hem motivasyonumuzu artırıyor hem de diyabeti daha iyi yönetmemizi sağlıyor. Daha önce aklımıza bile gelmeyecekken bugün dört koşuya katılmış olmaktan, ve yaşadığımız bu maceranın burada sergilenmesinden gurur duyuyoruz” görüşünü dile getirdiler.

TEAM1 ekibinin projesinin hikayesini sosyal medyadan takip edebilirsiniz Instagram @team1.diab #team1diab #5kıtada5ultramaraton

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» L’oréal Türkiye’den bilim kadınlarına 75 Bin TL’lik burs
» Masal Şatosu’nda Camdan hayaller
» Arda ile Ceren çocuklarla buluştu.
» Kayseri’nin şampiyon sultanları
» Atletizm Branşı Sporcumuz Gülçin Güreşçi Yine Kürsüde!
» Ben Anneyim
» “Sarı Melekler”in yeni yol arkadaşı OPET
» Gaziantep Kolej Vakfı öğrencileri akademik başarılarıyla gündemde
» Gaziantep kolej vakfı sultanları filenin namağlup şampiyonu
» Yavaş Gıda Akımı Türkiye’de de yaygınlaşmalı
» İstanbul Art Show kapılarını açtı
» Demet Akalın ’Madonna Gibiyim’
» Yeni yıla MAGical Night ile büyülü başlangıç
» Marka Konferansı, Gala Parti ile sona erdi
» Mersin Kenti Edebiyat Ödülü Şair, Yazar İpek Ongun’un
» MARKA 2018 Gündem yarattı, 2019’un yol haritasını çizdi
» Tüketimin geleceği için işletme modelleri
» Yeni yıla mutlu ve huzurlu girmenin 10 yolu
» Kadın kurucusu olan girişimlere ilgi artıyor
» İyilik varsa umut var
» Dünyayı daha yaşanabilir yapıyorlar!
» Vuslat’ın 745. Yılında Suzidilâra Makamında Mevlevî Âyini
» Dünyanın en ünlü kadın otomobil vlogger’ı Vadistanbul’da
» MARKA 2018 Büyük coşkuyla bitti
» MARKA 2018’de Görkemli Kapanış