YAZARLAR Ayten Turan
12
14
16
18
30/10/2018 22:00
Aşk özgür olmalı!

Gerçek aşk nedir? Diye hep sorarız zaman zaman…

Kimimiz aşkın varlığına inanmazken, kimimiz aşkla var olduğumuzu hissederiz.

Bende aşka inananlardanım hatta daha da abartıp Dünya aşk üzerinde dönüyor bile diyebilirim.

Birçok yazar ve şaire sorsanız aynı şeyi der.

Aşk kalem tutan ellerin ilham aldığı bir olgudur.

Aslında aşkı anlamak insanın kendini anlamakla alakalı olduğu kanısındayım, kendini tanımayan kendi sınırlarını bilmeyen insanın aşkı tam anlamıyla bulması ya da yaşaması imkansızdır.

Aşk, bağımlılık ve özgürlüğün yok olduğu düşüncesi olmamalı…

Aşk, karşındaki insanı özgürce sevebilme olgusu olmalı.

Aşkın insanları özgür kılması lazım, aşık olduğunuz insanın hayatının otağında sadece siz varmış gibi davranmak aşkı sınırlarla çizmek sadece o aşkı yıpratmaktan başka hiçbir şeye yaramaz.

Aşık olan insanın öncelikle egolarından sıyrılması ve karşısındaki insanı olduğu gibi kabul etmesi gerekli.

Aşkta sahiplenmek karşındaki insanı değiştirmeye çalışmak aşka vurulacak en büyük darbedir.

Aşk bir sanattır aslında, karşındaki insanı olduğu gibi sevebiliyorsan onu yüreğinle duyabiliyorsan bu sanatın da kendisidir.

Aşık olduğun insanın özgürce uçmasını sağlayacaksın kanatlarına güç olacaksın ki karşındaki de sende aşkı sınırsızca yaşayıp tadını çıkarasınız.

Ama günümüzde tam tersi oluyor özgürlükleri kısıtlaması gibi algılamak, aşık olduğun insanı sahiplenmek ve o insanın hayatını tamamen değiştirmeye çalışmak, bırakın aşkı kanat takmayı olan kanatları kırmaktan başka bir şey yaramıyor.

Buda can acıtıcı ve yürek yakıcı oluyor, aşk aşklıktan çıkıp mutsuzluk kaynağı oluyor, oysa aşk insanı mutlu edebiliyorsa var olmalı.

Aşk biyolojik bir ihtiyaç değildir, aşk ruhsal bir ihtiyaçtır çok daha derinlerde gizli olan ve Dünya’da çok az insanın gerçek anlamda tecrübe ettiği kutsal bir duygu halidir. Aşk karşılık beklemeden koşulsuz bir şekilde karşıdaki insanı sevmektir.

 Eğer koşullara bağlanırsa artık orada aşk değil çıkar ve ego vardır. Egonun olduğu yerde gerçek aşk barınamaz. Egosuzluk durumunda ancak gerçek bir aşk vücut bulabilir.

Aksi halde orada gerçek bir aşktan söz etmek imkansızdır.

O zaman aşk özgürlük diyoruz, karşımızda ki insanı gerçekten sevmeye başlamadan öncelikle kendimizi tanımaya çalışıyoruz.

Öncelikle kendimizi sevip ondan sonra karşımızdakinden bunu beklemeyi bilmeliyiz, egolarımızdan sıyrılıp aşkı sahiplenmeyi değil yaşamayı seçmeliyiz, bakın o zaman karşınızdaki insan nasıl sizinle aşkın doruğunda yaşıyor.

Aşk özgürce uçabilmek olmalı…

Tüm sevenlerin, aşk dolu uçabileceğiniz günlerde yaşaması dileğiyle yazımı sonlandırıyorum AŞKLA KALIN.

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :