YAZARLAR Ayşegül Ekti
12
14
16
18
20/06/2017 11:39
Kişisel gelişim nedir? Kişisel gelişimin faydaları nelerdir?

"...Ne olmak, neye sahip olmak, neyi başarmak istediğimizle ve evrende bize yardım edecek her şeyle bir bağlantımızın olması söz konusudur. Gereken tek şey, kendimizi buna hazırlamak ve niyeti harekete geçirmektir." ("Niyet Etmenin Gücü"- Dr. Wayne W. Dyer)

Kişisel gelişim birey olarak insanın yaşamından ölümüne kadar kendini geliştirmesidir. Kişisel gelişim nasıl oluyor peki; İnsaoğlu her gün televizyon, gazete, internet, okudukları kitaplar ve okullarda görmüş olduğu dersler sayesinde yeni bilgiler öğrenerek kendini geliştirmektedir. İşte bu kişisel gelişim'dir. İnsan kendi ilgi alanını bularak bu yönde kendisini geliştirebilmektedir.

Kişisel gelişim bireyi çok yönlü geliştirmeyi amaçlar.İnsanı sosyal hayatında iş hayatında ,özel hayatında etkili, verimli, güçlü kılarak hayatına yön vermeyi amaçlar. Kişi bunu ancak farklı öğrenmeler gerçekleştirerek yapar. Bu öğrenmeler arasında ilşki kurduğu takdirde yaratıcı düşünme becerisi kazanabilir. İşte kişisel gelişim ile bu amaçlanarak, kişi bu potansiyel ve ilişkileri güçlendirip geliştirerek yapılandırmaktadır.

Kişisel gelişim ile nitelikleri gelişen kişi, artık çevresiyle olan etkileşim ve iletişimde daha gelişken hale gelir. Artık sosyal yaşamında daha etkili, verimli ve mutlu bir kişi olur. Buna fayda yada yatırım da diyebiliriz. Çünkü insan sosyal bir varlık olduğundan çevresini etkileyebilir veya çevresinden etkilenebilir.

Nlp nedir?

İçsel değişim teknolojisi olarak başlayan NLP zamanla kişisel gelişimin tüm alanlarını kapsayan bir hale gelerek kişisel gelişimin yeni bir versiyonu olarak görülmeye başlanan bir teknolojidir. NLP sayesinden yaşamınızda bir çok tekrar eden size sıkıntıya düşüren davranıs kalıplarından kurtulabilirisiniz.

Kişisel gelişimin bize kaznımlari nelerdir?

1- Düşünce

2- Beyin

3- Bilinç, bilinçaltı

4- Dil

5- Arzu

6- İnanç

7- Hayal gücü

8- Amaç hedef

9- Özgüven

10- İlişkiler

11- Fizyoloji

12- Uyum

13- Tavır, tutum

14- Davranış

15- Motivasyon

16- Değişim

17- Alışkanlıklar

18- Olumlu düşünce

19- Dönüşüm

20- Değerler

Kendiniz ile ilgilendiğiniz de sırasıyla yukarı da belirttiğimiz maddeler gerçekleşir ve hayatınız daha kaliteli, keyifli hale gelir. Yaşamın kontrolu eliniz de olur.Keşklerden kurtulur, geçmiş ve gelecekte değil şimdi de yaşarsınız. Daha çok severek daha çok sevilerek. Gerçek bir yaşam kişisel gelişim ile mümkün, sende geç olmadan kendini tanı…

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :