YAZARLAR Ayşegül Ekti
12
14
16
18
19/07/2017 19:48
Kim korkar depresyondan!

Modern çağın modern hastalığı: Depresyon!
Aslında depresyonu bir hastalık adlandırmamalıyız. Depresyon psikolojik bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın sebebi duygularımızdır. Ve bütün duygular bilişler ve kanaatler ile yaratılır. Biliş, olaylara bakış açınız, algılarınız ise zihinsel tutumlarınız ve inançlarınız demektir. Yani özetle depresyon sizin kendi zihninizde yarattığınız bunalım halidir. Bunun ilk nedeni olaylar ile ilgili kanaatleriniz ve bu kanaatlerinizin neden olduğu duygularınızdır.

Depresyonun ana sebebinin zihnimizde yarattığımız olumsuz düşünmeler olduğunu düşünecek olursak yine depresyonu atlatmanın en basit ve en kolay yolu onu kendi zihnimizde yenmek olacaktır. Buda bilişsel terapi ile mümkündür. Olumsuz düşünceler.. Olumsuz kanaatler.. Olumsuz duygular.. Ve sonunda Depresyon.. Depresyonun aşamalarını bu şekilde sıralayabiliriz. O zaman işe problemin kökünden başlamamız gerekir. Yani olumsuz duygu ve düşünceler.. Depresyonu yalnız ona neden olan olumsuz duygu ve düşünceleri yok ederek yenebilirsiniz. İlk iş olarak zihninizdeki olumsuz duygu kalıplarını yıkmalısınız.İyileşmek  için günlük hayatta duygularınızı nelerin değıstirdigini farketmeniz ve kaydetmeniz gerekir.Bir sure sonra bu alıskanlık halini alır  ve yaşamınızı, duygularınızı yönetmeyi basarabilirsiniz.
Bir konu ya da herhangi bir şey ile ilgili kanaatleriniz o konu ile ilgili duygunuzu yansıtır. Mesela işe yaramayan biri olduğunuzu düşünürseniz, bu kanaat size gereksiz ve boş bir insan olduğunuz duygusunu aşılar. Bu yüzden depresyonu kontrol etmek sizin elinizdedir. İlk olarak olumsuz duygu ve düşüncelerinizi belirleyin, sonra sizi bu duyguya iten olumsuz kanaatleri. Olumsuz birtakım kanaatleri düzelttiğiniz ve aklınızdan attığınız zaman emin olun daha iyi hissetmeye başlayacaksınız. Olumsuz duygularınızdan kurtulmak, kendinizi depresyondan kurtarmanın ilk adımı olacaktır. Bu biçimdeki birçok hafif depresif halleri kendi başınıza aşabilirsiniz. Daha ağır durumlarda ise mutlaka bir uzmana danışmanız faydalı olacaktır. Unutmayın, ilk olarak hayatınızdan sizi olumsuz etkileyen duyguyu, düşünceyi, olayları ve varsa kişileri atarak kendinizi daha mutlu hissedebilirsiniz.

Depresyondan  kurtulmak için ne yapabiliriz. Bu soruya 3 maddeye dikkat ederek çözüm bulabileceğinizi söyleyebilirim.

1- Duygu durumunu kontrol etmenin en kolay ve kesin çözümü farkında olmaktan geçer. Peki farkında olmak ne demektir. Size şöyle söyleyeyim bu yazıyı bile okurken kafanız başka bir şeyle meşgul yani şu anı yaşamıyorsunuz. İşte farkındalıkburada devreye giriyor. Anı yaşa dediğimiz kavram bu. Duygunun farkında olursanız onu kontrol edebilirsiniz.

2- Sebepleri irdeleyin. Buna neden olan sebepleri iyice düşünün.

Negatif ve Pozitif tutum vardır. Negatif tutum içinde olursanız ağırlaşır ve batmaya başlarsınız. Pozitif tutum içinde olursanız hafifler ve yükselirsiniz. Unutmayın bu tutumu siz belirlersiniz.

3- Sonuç odaklı yaşamayın. Hayatın özeti sonuçlar değildir. An içinde mutluluğunuzdur. Başarılarınızın kaynağı ulaştığınız şeyler değildir. ulaşırken oluşturduğunuz güzelliklerdir. Hayatı olduğu gibi görün ve yürümeye devam edin.

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :