YAZARLAR Ayşe Cengiz
12
14
16
18
01/05/2017 13:48
Zayıflamanın derdine! Düştük… Bedenimizin gerçek ihtiyaçlarını unuttuk

Malum mevsim yaz, doğanın canlanması gibi biz  insanoğlu da daha bir canlı, daha hafif ve daha  fit olmak istiyoruz.

Kış mevsiminde kalın, koyu renkli giysilerimizin altında sakladığımız birikmiş yağlarımız artık gün yüzüne çıktıkça bizi bir telaş alıyor ki sorma gitsin..

Kafamızı hangi tarafa çevirsek  “ zayıflamayla ilgili” yığınla bilgi, yol yöntemle karşılaşıyoruz.

Ne yapsak, kimin diyetini listesini uygulasak da bir an önce şu kilolarımızdan kurtulsak …cümlesi gün boyu kafamızı meşgul ediyor.

Öncelikle şu tespiti yapalım: şişmanlık sorunu yaşayanların amacı, değişimi; beslenmesi ve yaşam şeklinde yaptığı yanlış- kötü, eksik davranışıyla yüzleşmeye karar vermesiyle başlamalıdır. Gıda seçimi, beslenme içeriği, öğün düzeni, bedeni ve metabolizması hakkında doğru bilgilere ulaşması gerekmektedir. Aksi halde kısa sürelerde  “ bilinçsizce kaybedilen kilolar” çok yakın bir zamanda misliyle bedeninizle tekrar buluşacaktır.

Bu süreç, bir profesyonelle birlikte devam edilirse yaşanacak tüm yol kazalarında nasıl pratik çözümler bulunacaksınız ki, sonrasında aynı hataları yapmamalısınız. Yani neleri, nasıl, ne zaman, ne kadar yemeli, nasıl bir yaşam şekli oluşturmalısınız…gibi, gibi ..

Bu süreçte öğrendikleriniz, deneyimlemeleriniz sizi sadece “fazla kilolardan” kurtarmaz aynı zamanda bu değişimin yaşamınızda nasıl kolay uygulanabilir, sürdürülebilir olmasını öğrenirsiniz. Böylece bugün ve gelecekteki sağlığınıza “ doğru yatırım yapmış olmanın” haklı keyfini ve gururunu yaşarsınız.

Ya sosyal medyada boyutu? Bu mecra,  adeta dipsiz bir kuyu,  eğer, bilgiye  ve uzmana ulaşmada bilinçli, seçici değilseniz vay halinize, bu mecraların “alaylı diyetisyenleri!!  Yüzbinlere ulaşan takipçi sayılarıyla değim yerindeyse “atı alan Üsküdar’ı geçti.. Deneyimlerini!! Bir gün 5 muz diyeti, diğer gün 7 elma diyeti.. Yoğurt diyeti..Çorba diyeti..….bla ..bla … Yok efendim 60 kilo nasıl gider, 40 kilo nasıl gider? Özellikle de İnstagram mecrası sanki bu kişiler ve uygulayıcıları için keşfedilmiş bir arena..

Bu demektir ki halkı bilinçlendirmek, toplumda bu konularda duyarlılık yaratmak için biz gerçek diyetisyenlere daha fazla sorumluluk düşmektedir. Geniş halk kitlelerine ulaşmak için yazılı görsel basın, yerel yönetimler, STK’ların  geniş katılımlı organizasyonlar yaparak biz gerçek diyetisyenlere destek vermesi gerekmektedir.

 Bu tespitlerden sonra, şunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Görünen o dur ki “ online diyet” paylaşımları yakın gelecekte ciddi bir yayılma gösterecektir. Elbette buna hiç itirazımız yok..Ancak bu ciddi uzmanlık gerektiren bir iştir, direkt  kişinin bedensel ve ruhsal sağlığını ilgilendirmektedir.

Dolaysıyla bu alan  eğitim görmüş, deneyimli diyetisyenlerin muhatap alınması gerekmektedir.Artık çoğumuz biliyoruz, görüyoruz sosyal medyanın gücü inkar edilemez. Birçok bilgiye!, uzmana! ulaşılabilirlik artık çok daha kolay, dikkat edilmesi gereken önemli nokta; bilginin ve uzmanın kaynağıdır. Doğru bilgi, gerçek uzman.. Bu konuda biz bütün tüketicilere bir sorumluluk düşüyor, iyi araştırmak ..detaylı araştırmak sonrasında karar vermek, eyleme geçmek ve gerçek uzman eşliğinde gerçekten değişimi istemek kalıyor.…Sağlıkla sevgiyle kalın

Ölçülü Beslenelim, Sağlıklı Yaşayalım

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :