YAZARLAR Ayşe Cengiz
12
14
16
18
24/04/2017 16:40
Temiz beslenme nedir? Tüketici olarak hangi aşamasından sorumluyuz?

Temiz beslenme; öncelikle “ürün güvenirliğiyle başlar” ürün güvenilirliğinin “mutfak öncesi” hiçbir aşaması son kullanıcı olan  biz tüketicilerin bilgisi dahilinde değildir.

Temiz beslenmenin her geçen gün tehlikeye girdiği bir dünya düzeni ve yaşam şekli ne yazık ki insanların gelecekteki sağlığını riske etmektedir.

Son 10 yıldır dünyanın birçok ülkesinde( özellikle endüstriyel, gelişmiş ) metabolik hastalık artıyor. Alerjen hastalıklar, kilo problemleri, kalp-damar hastalıkları, kanser…gibi istatistiki somut veriler olmasa da gibi kriterler en önemli tetikleyici unsur olarak; endüstriyel ( hazır) gıda tüketiminin artması, yanlış- kötü beslenme, hareketsizlik ..gibi tetikleyici unsurların başında geldiği bilim insanlarınca kabul edilmektedir.

Temiz beslenmeden bahsetmenin birinci yolu, ülkelerin denetlenebilir gıda üretim politikalarının olmasıdır.

Sonrasında gıda ürününün( tarımsal veya endüstriyel)  üretim, depolama, sevkiyat, market rafı ve  son kullanıcı olan biz tüketici ile buluşma aşamalarını kapsar. Tüketiciler olarak gıda ürününün mutfaktaki aşamadan sorumluyuz.

Tüketici bilincimiz yani seçiciliğimiz market rafından ürün seçerken başlamaktadır.

 Doğru zamanda mı aldınız

Etiket bilgisini okudunuz mu

Hazırlama pişirme tekniklerine yönelik doğru bilgiye sahip misiniz?

 Bu alt başlıklar, üründen maksimum maksimum fayda sağlaması için bilinmesi ve sorgulanması gereken aşamalardır.

Örneğin; paketli bir üründe; son kullanım tarihi, tuz, yağ, şeker ve katkı madde içerikleri önemli bilgilerdir. Eğer şeker hastasıysanız o zaman içerisinde şekerin olduğu gıdayı almamanız gerekiyor. Aynı şekilde kalp hastasıysanız ve yağ içeriği olan bir ürünse, bu yağın trans yağ olup olmadığını bilmeniz gerekir. Yüksek tansiyon probleminiz varsa ürünün “tuz içeriğine bakmanız önemli bir kriterdir.

Not: ülkemizde yeni çıkan etiket yönetmeliği (2016 sonlarında güncellendi) gıda ürünün  etiket bilgisi oldukça kapsamlıdır.

Temiz, sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandığımızda bu kilomuza nasıl yansıyor?

Temiz beslenme, beraberinde gıdanın bedenimizde iyileştirici gücünü ortaya çıkarır.

Bireyin yediği, içtiği gıdayı sorgulamasına, araştırmasına zemin hazırlar.

Düzenli ve dengeli beslenmeyi alışkanlık haline getirir. Beslenmede gıdanın biyo yararlılık gücü çok önemlidir.

Gıdayı bilinçli kullandığımızda bağışıklık sistemimiz güçlenir, metabolik hızımız artar, kendimizi enerjik ve iyi hissederiz, kilo kontrolü sağlanır.

Kısaca birçok metabolik hastalığa yakalanma riski azalır. İşte bu yüzden gıdanın biyoyararlılığı önemli bir kavramdır.

Temiz beslenmenin bu kadar önemli olduğu bir çağda beslenme uzmanlarının toplumlarda üstleneceği sorumluluklar çeşitlenerek artmaktadır. Sadece kilolu veya zayıf olduğumuzda baş vuracağımız meslek mensupları değildir. Öncelikli görevleri; bilinçli beslenme konusunda bireyde, toplumda farkındalık yaratmaktır..

Her insanın beslenmesi kendi genetik şifresi kadar  kendisine özgüdür. Her insanın İyi, temiz beslenmeye yönelik doğru bilgilere doğru kaynaklardan uluşması önemli bir farkındalıktır.

Günümüzde insanlar  artık kendi bedenini, yaşantısını ve beslenme alışkanlıklarını paylaşacağı bir beslenme uzmanının mesleki bilgi ve deneyimine gereksinim duymalıdır.

Ayşe Cengiz Hakkında

Hacettepe Üniversitesi Beslenme-Diyetetik bölümünden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Bilimlerinde “gebe annenin beslenmesi ve kalsiyum metabolizmasına etkileri” konusunda master yaptı. Yedikule Ermeni Hastanesinde başlayan çalışma yaşamı, International Hospital’da devam etti.

1997 yılından itibaren klinik çalışmalarına kurumsal beslenme hizmetini de ilave ederek işletmelere (iş verimliliği – beslenme desteği, mönü planı, mutfak denetimi, personel eğitimi) eğitim danışmanlık hizmetleri verdi.

1992 yılından beri tüketici hareketinin içinde yer almaktadır. 1995 yılında bir grup akademisyenle kurduğu TÜDER(Tüketiciler Derneği) yönetim kurulu üyesi, gıda komisyonu başkanıdır.

Klinik diyetisyen olarak 10 yıl Acıbadem Sağlık Grubu Etiler Polikliniğinde part-time çalışmalarına devam etti. Cengiz, hâlâ Bahçeşehir’de kurucusu olduğu “Yöntem Beslenme Danışmanlığında” bireysel ve kurumsal beslenme eğitim hizmetleri vererek, çalışmalarına devam etmektedir. Bireysel çalışmalarını özellikle okul çağı çocuk ve gençlerle, gebe kadınlar üzerine yoğunlaştıran Cengiz, sağlıklı-dengeli beslenme bilincini artırmayı hedeflemektedir. Ayrıca, şişmanlık/zayıflık, şeker hastalığı, kalp- damar hastalıkları ve kanserde “nasıl beslenelim” konularında eğitim hizmetleri vermektedir.

Önceki Yazılar :

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :