Avukat Özce Öztürk Boğa: “Kadınlar haklarını bilmeli”

07 Aralık 2018 Cuma 15:00
12
14
16
18

Avukat Özce Öztürk Boğa, kadınların önündeki engellerin hala devam ettiğini ve sosyal yaşamda, iş hayatında ya da aile içinde ikinci plana itilerek çeşitli formlarda şiddete maruz kaldıklarını belirtti. Boğa, kadınların maruz kaldıkları sorunlara karşı haklarını bilmeleri gerektiğine de vurgu yaptı.

Yeşim Tekstil Kadın ve Çocuk Kulübü ile Uludağ Soroptimist Kulübü’nün Yeşimli kadınlar için hayata geçirdiği “Kelebeğin Dünyası” projesi, yeni dönemde de kelebek etkisi ile yayılımını sürdürüyor.

25 Kasım - 10 Aralık tarihleri arasındaki Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü etkinlikleri kapsamında 29 Kasım tarihinde Panayır Şükrü Şankaya İlk Okulu'nda eğitim gören çocukların annelerine yönelik “Kadın Hakları ve Aile İçi Şiddet” konulu eğitim programı gerçekleştirildi.  

Okulun konferans salonunda yapılan eğitim programının konuk konuşmacısı, Uludağ Soroptimist Kulübü Başkan Yardımcısı, Avukat Özce Öztürk Boğa’ydı. Kadın hakları ve aile içi şiddet başlıklı bir sunum yapan Boğa, modern çağlarda yaşamamıza rağmen maalesef kadınların önündeki engellerin hala devam ettiğini belirtti. Gerek sosyal yaşamda gerekse iş hayatında hatta aile içinde bile kadınların ikinci plana itildiğine dikkat çeken Boğa, kadınların aynı zamanda çeşitli formlarda şiddete de maruz kaldığına işaret etti. Boğa, şiddetin türleri ile ilgili de bilgi vererek, konuyla ilgili farkındalık oluşmasını sağladı.

Yasalarımızda ve bazı firmalarda kadına yönelik pozitif ayrımcılığa değer verildiğinin altını çizen Boğa, kadınların aslında doğal olarak sahip oldukları haklarını ne kadar bildiğinin tam anlamıyla bir soru işareti olduğuna dikkat çekti. Boğa, sunumunda ücretsiz avukat hakkı gibi yasaların kadınlara tanıdığı haklarla ilgili olarak da katılımcıları bilgilendirdi. Katılımcıların sorularını da yanıtlayan Boğa, tüm kadınlara el broşürleri dağıtarak yaşanabilecek olası bir şiddet vakası durumunda neler yapmaları gerektiği ile ilgili de bilgi verdi. Sunumun sonunda katılımcılar 15 günlük aktivizm haftası kapsamında turuncu fularlar takarak sürece destek verdi. 

 

 

 

 

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» ‘Duvarları Olmayan Müze’
» Haydi gençler, film çekiyoruz!
» Conrad İstanbul Bosphorus’tan “Fındıkkıran” Geçti
» L’oréal Türkiye’den bilim kadınlarına 75 Bin TL’lik burs
» Masal Şatosu’nda Camdan hayaller
» Arda ile Ceren çocuklarla buluştu.
» Kayseri’nin şampiyon sultanları
» Atletizm Branşı Sporcumuz Gülçin Güreşçi Yine Kürsüde!
» Ben Anneyim
» “Sarı Melekler”in yeni yol arkadaşı OPET
» Gaziantep Kolej Vakfı öğrencileri akademik başarılarıyla gündemde
» Gaziantep kolej vakfı sultanları filenin namağlup şampiyonu
» Yavaş Gıda Akımı Türkiye’de de yaygınlaşmalı
» İstanbul Art Show kapılarını açtı
» Demet Akalın ’Madonna Gibiyim’
» Yeni yıla MAGical Night ile büyülü başlangıç
» Marka Konferansı, Gala Parti ile sona erdi
» Mersin Kenti Edebiyat Ödülü Şair, Yazar İpek Ongun’un
» MARKA 2018 Gündem yarattı, 2019’un yol haritasını çizdi
» Tüketimin geleceği için işletme modelleri
» Yeni yıla mutlu ve huzurlu girmenin 10 yolu
» Kadın kurucusu olan girişimlere ilgi artıyor
» İyilik varsa umut var
» Dünyayı daha yaşanabilir yapıyorlar!
» Vuslat’ın 745. Yılında Suzidilâra Makamında Mevlevî Âyini