Adana Tiyatro festivali son haftasında

18 Nisan 2018 Çarşamba 12:00
12
14
16
18

DEVLET TİYATROLARI - SABANCI ULUSLARARASI ADANA TİYATRO FESTİVALİ SON HAFTASINDA YERLİ VE YABANCI OYUNLARLA TİYATROSEVERLERE VEDA ETMEYE HAZIRLANIYOR

ADANA’DAN ALKIŞLARI TOPLAYAN TİYATRO DELUSIO, BU HAFTA SABANCI ÜNİVERSİTESİ’NDE İSTANBULLU SANATSEVERLERLE BULUŞACAK

“DELİ DUMRUL” MERKEZ PARK’TA ADANALILAR İÇİN PERDELERİNİ AÇACAK

Sabancı Vakfı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları işbirliğiyle bu yıl 20’ncisi düzenlenen Devlet Tiyatroları - Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, son haftasında yerli ve yabancı oyun ve atölye çalışmalarıyla tiyatroseverlere veda etmeye hazırlanıyor. Adana Büyükşehir Tiyatrosu ‘‘Boyacı’’, Seyhan Belediye Tiyatrosu ‘‘Asiye Nasıl Kurtulur’’, Adana Devlet Tiyatrosu ‘‘Ali Baba ve Kırk Haramiler’’, Ankara Devlet Tiyatrosu

‘‘Radyo-yu Hümayun’’, Sahne Daktilo ‘‘Posta’’, Antalya Devlet Tiyatrosu ‘‘Deli Dumrul’’ ile Slovenya’dan festivale katılan Ulusal Tiyatro ‘‘Peter Kuster’’ ve Almanya’dan festivale katılan Familie Flöz ‘‘Tiyatro Delusio’’ oyunları ile 23 - 30 Nisan 2018 tarihleri arasında tiyatroseverlerle buluşuyor.

Boyacı, Asiye Nasıl Kurtulur, Ali Baba ve Kırk Haramiler, Radyo-yu Hümayun ve Peter Kuster oyunları Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi’nde, Posta oyunu Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi Genç Sahne’de, Deli Dumrul ise Merkez Park Amfi Tiyatro’daseyirciyle buluşacak. Tiyatro Delusio oyunu da İstanbul Sabancı Üniversitesi’ndeperdelerini açacak.

Tuncer Cücenoğlu’nun yazdığı ve Mustafa Kurt’un yönettiği Boyacı, bir doktor muayenehanesinde geçiyor ve boyacı Kadir ile eşinin çevresinde gelişen komik olayları konu ediniyor. 10 kişilik güçlü oyuncu kadrosuna sahip oyun, seyircilere keyifli anlar yaşatmayı garanti ediyor.

Seyhan Belediyesi Şehir Tiyatroları tarafından sahnelenen Asiye Nasıl Kurtulur, Zehra’nın eşini kaza sonucu kaybetmesini ve kocasının ölümünden sonra kızı Asiye ile verdiği hayat mücadelesini anlatıyor.

Hem tiyatro hem de filmiyle büyük küçük herkesin hafızasına kazınan Ali Baba Ve Kırk Haramiler, bu sefer Adanalı küçük izleyicilerinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Yoksul oduncu Ali Baba’nın hikayesini konu edinen oyunda, Ali Baba’nın kardeşi Kasım'a borcunu ödeyebilmek için karısı tarafından ormana gönderilmesi, sonrasında ormanda haramiler ve onların çaldığı hazinelerle dolu sihirli mağara ile karşılaşması ve Haramiler ile Ali Baba arasında gelişen olayları anlatıyor.

Alman psikiyatr, şair ve yazar Heinrich Hoffmann’ın dünyaca ünlü resimli çocuk kitabı Shockheaded Peter (Struwwelpeter) adlı eserinden yetişkinler ve genç yetişkinler için uyarlanan sıra dışı oyun Peter Kuster, bilinen hikayeleri karanlık bir mizahla ve ürkütücü bir şekilde canlandırarak dikkatleri üzerine topluyor.

Komedi oyunu Radyo-yu Hümayun, Osmanlı 2’nci Meşrutiyet döneminde, İstanbul'da geçiyor. Dönemden çok kişilerin yaşamlarına odaklanan ve mizahı ön plana çıkaran oyun, Kenan ve Hayri'nin radyo icat ederek hayatlarını değiştirme konu ediniyor. Dinamik ve enerjisi yüksek oyunda, oyuncuların yüksek performansları göz dolduruyor.

Ünlü oyun yazarı Güngör Dilmen’in kaleme aldığı Deli Dumrul, yeryüzündeki adalet, sevgi, eşitlik ve barışı işliyor. Dumrul’un Dede Korkut’un torunu Elif’e aşık olması üzerinden anlatılan oyun, seyircisini hem güldürmeye hem düşündürmeye hem de biraz hüzünlendirmeye hazırlanıyor.

Festivalin Almanya’dan gelen konuğu Tiyatro Delusio, bu hafta Sabancı Üniversitesi’nde İstanbullu tiyatroseverlerle buluşacak. Diğer oyunlardan farklı olarak Tiyatro Delusio, tek bir kelimenin kullanılmadan her şeyin söylenebildiği bir performansla seyirci karşısında çıkıyor. Oyuncuların etkileyici maskelerle rol aldığı oyunda, zıt karakterlerde olan Bob, Bernd ve Ivan’ın kendi mutlulukları için nasıl mücadele ettiklerini anlatıyor.

Genç tiyatrocularla festival daha da gençleşiyor

Devlet Tiyatroları - Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, son haftasındaPosta oyununu Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi Genç Sahnesi’nde iki gün boyunca tiyatroseverlerle buluşturacak. Hayatı boyunca yanlış seçimler yapan ve gerekli anlarda cesaret gösteremeyen Çağatay’ın hikayesini anlatan Posta, günümüz insanının modern hayata tutunmak için bireysel özellik ve arzularından vazgeçip mutsuzluğun içine sürüklenmesini seyirciyle paylaşıyor.

Herkese hitap eden atölye çalışmalarıyla festival renkleniyor

Festival Mask YapımıMasal Tiyatrosu, ‘‘Ben Kimim’’ Drama Çalışması, Herkesin Kalbi Atar Ama Önemli Olan Ritmi Değiştirmek ve Yaşamla Dans atölyeleriyle 24-29 Nisan tarihleri arasında Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi’nde her yaş grubundan katılımcılarını ağırlayacak. İlhan Ateş önderliğinde düzenlenecek Mask Yapımıatölyesiyle, tiyatroda kullanılan maske yapım teknikleri anlatılacak, Adana Devlet Tiyatrosu tarafından düzenlenen Masal Tiyatrosu atölyesiyle masalla tiyatronun gücünü birleştirerek katılımcılara nasıl sosyal, öğrenen ve araştıran bireyler olunabileceği aktarılacak. Şule Ersoy önderliğinde düzenlenecek ‘‘Ben Kimim’’ Drama Çalışmasıylakatılımcıların farkındalıkları, yaratıcılıkları ve özgüvenleri artacak. Yaşamla Dansatölyesinde beden farkındalığı keşfedilecek. Ünlü oyuncu Selim Bayraktar önderliğinde düzenlenecek Ritim Atölyesiyle ise katılımcılar ritimle motivasyon ve duyguları ritimle ifade etmeyi deneyimleyecekler.

 

 

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» 46. İstanbul müzik festivali açılış töreni gerçekleştirildi
» Leonardo Da Vinci sergisi Antalya’da sanatseverlerle buluşacak
» Şehir Tiyatroları’nın açık hava yaz oyunları başlıyor
» Anthony Cragg’in “İnsan Doğası” İstanbul Modern’de
» Aşkın dört mevsimi…
» Lara Di Lara’dan Eskişehir Senfoni Orkestrası ile görkemli konser
» Sanatın Yaşı Yoktur
» Karikatür okulu’ndan ’Barış’ sergisi
» Contemporary Istanbul, ARCO Lizbon’un 3. yılında Latin sanat dünyasını biraraya getirdi
» İTÜ’de “Sanatkule” Etkinlikleri başladı
» Ödül Rekortmeni Oyun Akasya’da izleyici Ile buluştu
» Aydın’da sanat günleri
» Miniklere ’dünyadaki en güzel şey’i anlattılar
» Lara Di Lara “Su Ver Leylam” ile karşınızda
» Caddebostan Kültür Merkezi, Aborda heykel sergisine ev sahipliği yapıyor
» Anneler Günü’nde düetlerle coştular
» Bezirhane’de Bir Dünya Prömiyeri
» Bilgi’li öğrencilerin tiyatro başarısı
» Deniz ve Güneş filmi işitme engeline dikkat çekiyor
» Venedik Mimarlık Bienali Türkiye Pavyonu’nda yer alan vardiya projesi için geri sayım başladı
» Odunpazarı’nda Yılsonu Dans Gösterileri büyüledi
» Annelere adanmış bir sergi
» Balkaymak tadında gala
» Ceza 10 bin kişiye konser verdi
» Tarkan konserinde 12 bin kişilik muhteşem koro