37. İstanbul Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu

18 Nisan 2018 Çarşamba 06:00
12
14
16
18

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 37. İstanbul Film Festivali’nin ödülleri, 17 Nisan Salı akşamı Rahmi M. Koç Müzesi’nde gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu. Festivalde ulusal ve uluslararası yarışmalarda toplam 60 film yarıştı.

 

 

37. İstanbul Film Festivali Ödül Töreni 17 Nisan Salı gecesi Rahmi M. Koç Müzesi’nde yapıldı. Yazar ve programcıYekta Kopan’ın sunuculuğu üstlendiği gecede Uluslararası ve Ulusal Altın Lale ödüllerinin yanı sıra,Ulusal Yarışma bölümünde En İyi Yönetmen, Jüri Özel Ödülü, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu ve En İyi Özgün Müzik ödülleri takdim edildi. Ödül töreninde ayrıca Ulusal Belgesel Yarışması, Ulusal Kısa Film Yarışması ödülleri, Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü, Sinemada İnsan Hakları Ödülü ve Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu (FIPRESCI) Ödülleri’nin kazananları da açıklandı.

 

Uluslararası Yarışma Ödülleri

 

Başkanlığını geçen yıl Altın Lale ödülünü alan yönetmen João Pedro Rodrigues’in üstlendiği 37. İstanbul Film Festivali Uluslararası Yarışma jürisinde yönetmen Marcelo Martinessi, oyuncu Angeliki Papoulia, müzisyen Pivio ve Tallinn Film Festivali direktörü Tiina Lokk yer aldı.

 

İKSV eski yönetim kurulu başkanı ve İstanbul Film Festivali kurucularından Şakir Eczacıbaşı anısına verilen Uluslararası Altın Lale Ödülü için bu yıl 11 ülkeden 11 film yarıştı. Altın Lale’yi bu yıl, Valeska Grisebach’in Western adlı filmi kazandı. Jüri başkanı João Pedro Rodrigues’in açıkladığı ödülü Grisebach’a Eczacıbaşı Holding İnsan Kaynakları ve İnovasyon Grup Başkanı Ata Selçuk takdim etti.

 

Eczacıbaşı Topluluğutarafından 25 bin Avroluk para ödülüyle desteklenen ödülün 10 bin Avrosu filmin yönetmenine, 10 bin Avrosu filmin Türkiye’deki dağıtımını üstlenen firmaya, 5 bin Avrosu ise Jüri Özel Ödülü’nü kazanan filmin yönetmenine veriliyor.

 

Uluslararası Yarışma Jüri Özel ÖdülüNelson Carlo de los Santos Arias’ınyönettiğiCocote’yeverildi. Nelson Carlo de los Santos Arias’a ödülü Tallinn Film Festivali direktörü Tiina Lokk takdim etti.

 

Ulusal Yarışma Ödülleri

 

Ulusal Yarışma’daen iyi filme verilenAltın Lale Ödülü için, yapımı 2017-2018 sezonunda tamamlanan 13 film yarıştı. Bu yıl yarışmadaki 10 filmin dünya prömiyeri, birinin ise Türkiye prömiyeri festivalde yapıldı. Ulusal Yarışma jürisi yönetmen Pelin Esmer başkanlığında toplandı. Ulusal Yarışma Jürisi’nin diğer üyeleri, görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki, oyuncu Selen Uçer, şair Küçük İskender ve sinema yazarı Barbara Lorey de la Charrière oldu.

 

Ulusal Yarışma jürisi, En İyi Film, En İyi Yönetmen, Jüri Özel Ödülü, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu ve En İyi Özgün Müzik olmak üzere toplam 9 dalda ödül verdi.

 

Ulusal Yarışma’da en iyi filme verilen Altın Lale’yiVuslat Saraçoğlu’nun Borç adlı filmikazandı. Saraçoğlu’na ödülüjüri başkanı Pelin Esmer takdim etti. Ulusal Yarışma’da Altın Lale Ödülü, 150 bin TL para ödülüyle destekleniyor.

 

En İyi Yönetmenödülü, Yol Kenarı filmiyle Tayfun Pirselimoğlu’na verildi. Berlin Film Festivali’nde Mirasçılar filmiyle Gümüş Ayı Ödülü’nü alan yönetmen Marselo Martinessi’nin açıkladığı ödülü Pirselimoğlu’na Türk Tuborg AŞ Operasyonel Pazarlama Müdürü Müdürü Cem Kırmacı tarafından takdim edildi. En İyi Yönetmen ödülü, Türkiye Sineması Tema Sponsorluğunu üstelenen Türk Tuborg AŞ, tarafından 50 bin TL para ödülüyle destekleniyor.

 

Onat Kutlar anısınaverilen Jüri Özel Ödülü’ne Tolga Karaçelik’inKelebekler adlı filmi layık görüldü. Karaçelik’a ödülü Selen Uçer tarafından takdim edildi. Jüri Özel Ödülü 50 bin TL para ödülüyle destekleniyor.

 

Hewno Bêreng / Renksiz Rüyafilmiyle Mehmet Ali Konar’a Mansiyon verildi. Konar’a ödülü Barbara Lorey de la Charrière takdim etti. 

 

Onur Saylaktarafından açıklanan En İyi Kadın Oyuncu Ödülü Sofra Sırları filmindeki rolüyle Demet Evgar’ın oldu. En İyi Kadın Oyuncu ödülü 10 bin TL para ödülü ile destekleniyor.

 

Oyuncu Angeliki Papulia tarafından açıklananEn İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü Kelebekler filmindeki rolüyle Tolga Tekin ve Yol Kenarı filmindeki rolüyle Tansu Biçerkazandı. En İyi Erkek Oyuncu ödülü 10 bin TL para ödülü ile destekleniyor.

 

En İyi Senaryo Ödülü’nü Sofra Sırları filmiyleÜmit Ünal kazandı. Ünal’a ödülü görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki verdi.

 

En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü’nüKaçış filmiyleFlorent Herry kazandı. Herry’e ödülü görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki verdi.

 

En İyi Kurgu Ödülü’nü Sofra SırlarıfilmiyleOsman Bayraktaroğlu kazandı. Bayraktaroğlu’na ödülü Ayat Najafi verdi.

 

En İyi Özgün Müzik ÖdülüGüvercinfilmiyleCanset Özge Can’averildi. Can’a ödülü müzisyen Pivio takdim etti.

 

 

Ulusal Kısa Film Yarışması

 

İstanbul Film Festivali’nin kısa film yapımını özendirmek, bu alanda gelişimi desteklemek ve nitelikli filmleri izleyiciyle buluşturmak amacıyla başlattığı Ulusal Kısa Film Yarışması’nda bu yıl 12 film yer aldı. Filmleri Transilvanya Film Festivali Program Direktörü Mihai Chirilov, senarist, yönetmen ve yapımcı Ceylan Özgün Özçelikile oyuncu ve yönetmen Onur Saylak’tan oluşan jüri değerlendirdi.

 

En İyi Kısa Film Ödülü’nü Umut Subaşı’nın Sana İnanmıyorum Ama Yerçekimi Varadlı filmi kazandı. En İyi Kısa Film ödülü 5.000 TL para ödülü ile destekleniyor.

 

Harun Durmuş’un Doğu Yakası filmiiseMansiyon’a layık görüldü.

 

Ulusal Belgesel Yarışması

 

Türkiye’de belgesel üretimine uzun yıllardır ilgi gösteren İstanbul Film Festivali’nin, belgesel sinemayı ve sinemacıları desteklemek amacıyla başlattığı Ulusal Belgesel Yarışması’nda bu yıl 10 film yarıştı. Gösterilen belgesellerden 10 film Türkiye prömiyerini İstanbul Film Festivali’nde yaptı. Ulusal Belgesel Yarışma Jürisi’nde yönetmen Ayat Najafi, Belgesel Sinemacılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ünlü ve Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali direktörü Petra Holzer yer aldı.

 

Petra Holzer’in açıkladığı En İyi Belgesel Ödülü Rojda Akbayır yönettiği Parçalar filmineverildi. En İyi Belgesel ödülü10.000 TL para ödülü ile destekleniyor.

 

Sinemada İnsan Hakları Ödülü

 

İstanbul Film Festivali’nde geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da, “Sinemada İnsan Hakları” bölümünde gösterilen filmlerden birine, Sinemada İnsan Hakları Ödülü verildi. Jüri üyeleri bu yıl festival programında yer alan Looking for Oum Kulthum / Ümmü Gülsüm’ün Peşinde filminin yönetmeni, sanatçı Shirin Neshat, sinema muhabiri Christine Masson, yapımcı, yönetmen ve senarist Erol Mintaş,12 filmi değerlendirdi. Shirin Neshat’ın açıkladığı ödül Sharunas Bartas’ın yönettiği Frost / Ayaz filmi Sinemada İnsan Hakları Ödülü’ne layık görüldü. Ödül, Eurimages tarafından verilen 5 bin avro para ödülüyle destekleniyor.

 

Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü

 

İstanbul Film Festivali’nde, 2013 yılındakaybettiğimiz yönetmen ve yapımcı Seyfi Teoman anısına bir ödül veriliyor. Festivalin Türkiye Sineması bölümünde yer alan Türkiye yapımı 12 kurmaca ilk filmin aday olduğu Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü jürisinde kurgucu Osman Bayraktaroğlu, senarist ve yapımcı Elma Tataragić ve yönetmen Özcan Alper yer aldı.

 

Elma Tataragić’in açıkladığı Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü’nü kazanan Güvercin filminin yönetmeni Banu Sıvacı, CMYLMZ Fikirsanat aracılığıyla verilen 30.000 TL para ödülünün de sahibi oldu.

 

FIPRESCI Uluslararası, Ulusal ve Ulusal Kısa Film Ödülleri

 

Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu FIPRESCI İstanbul Film Festivali kapsamında üç ödül veriyor. Ulusal ve Ulusal Kısa Film Yarışmalarındaki filmleri değerlendiren jürinin başkanlığını İtalya’dan Massimo Lechi yaptı. Jüride Brezilya’dan Elaine Guerini ve Türkiye’den Ali Ercivan yer aldı.

 

Uluslararası Yarışma’da yer alan filmleri değerlendiren jüride Norveç’ten Jan Storø ve Slovakya’dan Martin Kanuch ve Türkiye’den Ayça Çiftçi görev aldı.

 

FIPESCI Ödüllerini Uluslararası Yarışma’da Chloé Zhao’nun yönettiğiThe Rider, Ulusal Yarışma’daEmre Yeksan’ın yönettiği Körfez, Ulusal Kısa Yarışma’da Ayce Kartal’ın yönettiği Kötü Kız filmleri kazandı. Ödülleri Massimo Lechi ve Ayça Çiftçi açıkladı.

Altın Lale Uluslararası Yarışma

 • Altın Lale – Western(Valeska Grisebach)
 • Jüri Özel ÖdülüCocote (Nelson Carlo de los Santos Arias)

Sinemada İnsan Hakları Yarışması

 • Ayaz / Frost (Sharunas Bartas)

“Jüri olarak Sinemada İnsan Hakları bölümünde yer alan filmleri izlemek müthiş bir yolculuk oldu bizim için. Bu bölümden tek bir filmi ödüllendirmek çok zorlu olsa da seçtiğimiz filmin savaş şartları altında insan ruhunun karmaşıklığını büyük bir derinlikle yakaladığını düşünüyoruz.”

Ulusal Yarışma

 • Altın Lale En İyi Film – Borç(Vuslat Saraçoğlu)
 • En İyi Yönetmen – Yol Kenarıfilmiyle Tayfun Pirselimoğlu
 • Jüri Özel Ödülü – Onat Kutlar anısına: Kelebekler(Tolga Karaçelik)
 • Mansiyon – Hewno Bêreng / Renksiz Rüya(Mehmet Ali Konar)
 • En İyi Senaryo ÖdülüSofra Sırları filmiyle Ümit Ünal
 • En İyi Kadın Oyuncu ÖdülüSofra Sırları filmindeki rolüyle Demet Evgar
 • En İyi Erkek Oyuncu Ödülü Kelebekler filmindeki rolüyle Tolga Tekin

Yol Kenarı filmindeki rolüyle Tansu Biçer

 • En İyi Görüntü Yönetmeni ÖdülüKaçış filmiyleFlorent Herry
 • En İyi Kurgu ÖdülüSofra Sırları filmiyleOsman Bayraktaroğlu
 • En İyi Özgün Müzik Ödülü – Güvercin filmiyleCanset Özge Can

Ulusal Kısa Film Yarışması

 • En İyi Kısa Film –Sana İnanmıyorum Ama Yerçekimi Var(Umut Subaşı)

Günlük yaşamın tuhaflıklarını ve saçmalıklarını (çok zorlu bir yoldan) birçok anlatı katmanından kesitlerle sunabildiği için...”

 • Mansiyon – Doğu Yakası(Harun Durmuş)

“Aşina olduğumuz mülteci krizini özgün ve enerjik bir yönetmenlik hüneriyle dönüştürebildiği için...”

Ulusal Belgesel Yarışması

 • En İyi Belgesel – Parçalar(Rojda Akbayır)

“Kişisel ve fazlasıyla kırılgan bir öyküyü yinelenen toplumsal trajedilerin yaşandığı bir coğrafya sahnesinde, evrensel ve dengeli bir anlatıma dökmeyi başardığı için…”

Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü

 • Güvercin(Banu Sıvacı)

 

FIPRESCI Ödülleri

 • Uluslararası Yarışma’da The Rider(Chloé Zhao)

“Erkekliğin kırılganlığını betimlerken kullandığı, gerçekçi anlatımı incelikli bir görsel şiirsellikle birleştiren estetik tarzı nedeniyle…”

 • Ulusal Yarışma’da Körfez(Emre Yeksan)

“Günümüz Türkiye’sinin rahatsızlıklarına sarsıcı bir anlatımla yaklaşması ve özgün yönetmenlik becerisi nedeniyle…”

 • Ulusal Kısa Film Yarışması’nda Kötü Kız(Ayce Kartal)

“Çocukluğa dair peşini bırakmayan huzursuzlukları, güzel, sofistike ve moral yükseltici bir şekilde, özgün ve güçlü sinemasal sesinin esin kaynağına dönüştürmesi nedeniyle…”

 

 

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Mabel Matiz Türkiye turnesinin startını Ankara konseriyle verdi
» Lara Di Lara Şarkıları Şimdi Senfonik!
» Üç silahşor Balesi İlk kez İstanbul’da…
» 20 bin genci ‘oyun’a getirdiler!
» 4. Ulusal Fotoğraf Yarışması sonuçları açıklandı
» Kral, hem düşündürdü hem güldürdü
» Yönetmen Murat Şeker’in kadınları...
» Malatya’nın en iyileri belli oldu
» Ahu-Can Has Koleksiyonu Sergisi Galeri Işık Maslak’ta sanatseverlerle buluştu
» Sınırları aşan kadın müzisyenler
» Festivalin başrolünde sinema dans var
» Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi fotoğraf tarihi üzerine konferans gerçekleştirecek
» Yazlık sinemalara yolculuk
» Fransız Piyanist Lucas Debargue İş Sanat Konser Salonu’nda
» ‘Meçhul Paşa’ ünlü isimlerin yoğun ilgisiyle yeni sezona merhaba dedi
» “Kadın Dilinden Masallar”
» Çağan Irmak’tan ‘Bizi Hatırla’’
» ‘Sorular sordurmak üzere yapılmış bir film’’
» “Kalbi Sanat İçin Atanlar”
» Uzlaşma
» Fabrikadan yükselen müzik
» “Dali’nin Kadınları” Kapalı gişe...
» Klasik müziğin yıldızları gençler için çalıyor
» Sibel Can ‘Yeni Aşkım’
» ‘Bizim Hikayemiz’