25 Yolon hikayesi bu kitapta toplandı

28 Şubat 2018 Çarşamba 08:00
12
14
16
18

Eğitimde fırsat eşitliği yaratmayı ve bu alanda sorunların çözümüne katkı sunmayı amaçlayan 21. Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı (YEKÜV) 25. Kuruluş yıldönümü kapsamında hazırladığı kitabını The Marmara Taksim’de düzenlediği toplantıda tanıttı. YEKÜV’ün yeni dönem planlarının da anlatıldığı buluşmaya YEKÜV Yönetim Kurulu Başkanı Işın Özdemir, YEKÜV Onursal Başkanı Gülbin Sözen ile Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı

Kurulduğu ilk günden bugüne sağladığı karşılıksız eğitim bursları ve hayata geçirdiği pek çok proje ile çocuk, genç ve yetişkin yüzbinlerce insanın hayatına dokunan YEKÜV’ün 25 yıllık hikayesinin toplandığı kitabı The Marmara Taksim’de düzenlenen buluşmada basına tanıtıldı.

Türkiye’nin geleceğini eğitimin belirleyeceğini ve bunda tüm toplumun payı olacağını belirten 21. Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı (YEKÜV) Başkanı Işın Özdemir; “21. Yüzyılda eğitimin kalitesinin ve çağın gereklerine göre yeniden yapılandırılmasının tartışılması beklenirken bugün hala ülkemizde eğitim hakkından yararlanamayan çocuk ve gençlerimizin olması bizi ve bizim gibi kendilerini eğitime adamış insanların varlığını daha da önemli kılıyor. Yeterince zorluklarla dolu hayatlarımızı kolaylaştıran iki şeyden biri eğitim diğeri ise sevgi. Her çocuğun, her gencin hatta her yetişkinin eğitim ve sevgiye ihtiyacı var. Biz YEKÜV olarak 25 yıl önce “Bir Çocuk Daha Okusun Diye” yola çıkmıştık, bundan sonra ‘eğitim ve sevgiden mahrum kalan tek çocuğumuz kalmasın’ diyerek yola devam edeceğiz” dedi. Işın Özdemir 2018 yılında YEKÜV’ün yıllardır kesintisiz devam eden Anadolu’ya Armağan, Umut Kızlar, Öğrencilerle İletişim gibi projelerinin zenginleşerek devam edeceğini söyledi. Işın Özdemir sözlerini şöyle sürdürdü. “2018 yılında, geçmişte çok başarılı bir şekilde uygulanmış olan “Demokratik Haklarım İçin Buradaydım, Buradayım, Burada Olacağım” projemiz gibi etkisi büyük yeni bir proje ortaya çıkartmayı planlıyoruz. Bununla ilgili görüşmelerimiz sürüyor. Yakın bir zamanda bu projemizin detaylarını sizlerle paylaşacağız. Bugüne kadar YEKÜV’e vermiş olduğu destekler için tüm basın mensubu dostlarımıza sonsuz teşekkürler.”

1992 yılında YEKÜV’ün kuruluşundan bu yana Vakıf Başkanlığını yürüten YEKÜV Onursal Başkanı Avukat Gülbin Sözen ise “25 Yıl önce 10 tıp öğrencisine burs vermek üzere çıktığımız yolda büyük bir özveri ve gönüllülükle ‘Bir Çocuk Daha Okusun Diye’ çabaladık. Maddi katkıları öğrencilere ulaştırmak için çırpınırken yüreklere dokunmayı da hiç ihmal etmedik. Çünkü ancak yürekten yaparsak yüreklere ulaşabileceğimizi biliyorduk. Yola çıktığımız ilk günden bugüne birlikte olduklarımızla, yolun bir yerinde bize katılanlara, yitirdiğimiz aziz dostlarımızla özveriyle, sabırla ve ısrarla, güzelliklere sevinerek, varsa acılara bal eyleyerek kesintisiz 25 yıl yolumuza devam ettik. Yüreği aydınlık bir gelecek için çarpan nice büyük bağışçılarımızla, gönüllülüğün silinmez izlerini arkalarında bırakarak aramızdan ayrılanlarla, saatini YEKÜV’e ayarlayan gönül birliği yaptığımız arkadaşlarımızla ve el ele tutuşsalar dünyayı saracak gençlerimizle YEKÜV’ün 25. yılını görebildiğim için çok mutluyum. YEKÜV, bizlerden sonra gelecek genç kuşaklarca ve Vakfın profesyonellerince korunması ve yüceltilmesi gereken toplumsal bir emanettir. Büyük bir çaba ve özveriyle sahip olunan bu emanetin; kuruşuna, itibarına zarar vermeden bizlerin inanç ve felsefesi doğrultusunda yüreklerini de katarak kullanılması ve yeni kazanımlarla büyütülmesi en büyük dileğim hatta kuruluşundan bugüne emanetleri alan kişi olarak vasiyetimdir. 25.yılımız kapsamında yayınladığımız kitabımız da dünden bugüne hepimize ışık olacaktır, kitabımızı yazan Sevgili Yeküv dostu Serap Gökçebay’a ve katkıları olan herkese gönülden teşekkür ediyorum.” dedi.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Koç Üniversitesi Yayınlarından yeni kitap
» Çiğdem Tan’dan Türk edebiyatına yeni bir soluk "Kahramanım"
» "Meslek Liselerinde STEM Eğitimi ve Sanayi 4.0 Farkındalığının Geliştirilmesi İşbirliği Protokolü" imzalandı
» Çocukların dil becerisini geliştirmek için birlikte okumak şart!
» Robert birincisi Nazlı Uğur Köylüoğlu Stanford’a gidiyor
» Dedem nerede?
» TEGV’de yaz etkinlikleri başlıyor!
» Yaz tatilinde kitap okuma keyfi
» Işık Spor Sanat Tasarım Akademisi’nden, Yaz Okulu
» Genç Muhendislerin Bitirme Projeleri Poster Sergisi’
» Karneler alındı, online oyunlara daha fazla dikkat etme zamanı
» Okan Koleji’nden Çince yaz kampı
» Tatil heyecanı
» Yaz tatilinde çocukları ekrandan uzaklaştırmak için yapılması gerekenler
» TEGV için koştu, 5500 çocuk için ipi göğüsledi!
» Çocukların zekası yapbozla gelişiyor
» Koç Üniversitesi’nden yeni kitap
» Türkiye en çok yazın kitap okuyor, en çok tercih edilen tür ise roman
» Nice Cemre’ler için bayram bağışlarınız Darüşşafaka’ya
» Koç Üniversiteasi’nden yeni bir kitap
» TEGV’li anneler sertifikalarını aldı
» "Su Kaşifleri" projesi Su Festivali düzenlendi.
» Peynir Çiceği Derneği Gündoğan Çocuk Atölyesi açıldı
» Sarayköy Belediyesi’nin spor okullarında seçildiler, Denizli’yi temsil edecekler
» Koç Üniversitesi’nden yeni kitap