25 Yolon hikayesi bu kitapta toplandı

28 Şubat 2018 Çarşamba 08:00
12
14
16
18

Eğitimde fırsat eşitliği yaratmayı ve bu alanda sorunların çözümüne katkı sunmayı amaçlayan 21. Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı (YEKÜV) 25. Kuruluş yıldönümü kapsamında hazırladığı kitabını The Marmara Taksim’de düzenlediği toplantıda tanıttı. YEKÜV’ün yeni dönem planlarının da anlatıldığı buluşmaya YEKÜV Yönetim Kurulu Başkanı Işın Özdemir, YEKÜV Onursal Başkanı Gülbin Sözen ile Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı

Kurulduğu ilk günden bugüne sağladığı karşılıksız eğitim bursları ve hayata geçirdiği pek çok proje ile çocuk, genç ve yetişkin yüzbinlerce insanın hayatına dokunan YEKÜV’ün 25 yıllık hikayesinin toplandığı kitabı The Marmara Taksim’de düzenlenen buluşmada basına tanıtıldı.

Türkiye’nin geleceğini eğitimin belirleyeceğini ve bunda tüm toplumun payı olacağını belirten 21. Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı (YEKÜV) Başkanı Işın Özdemir; “21. Yüzyılda eğitimin kalitesinin ve çağın gereklerine göre yeniden yapılandırılmasının tartışılması beklenirken bugün hala ülkemizde eğitim hakkından yararlanamayan çocuk ve gençlerimizin olması bizi ve bizim gibi kendilerini eğitime adamış insanların varlığını daha da önemli kılıyor. Yeterince zorluklarla dolu hayatlarımızı kolaylaştıran iki şeyden biri eğitim diğeri ise sevgi. Her çocuğun, her gencin hatta her yetişkinin eğitim ve sevgiye ihtiyacı var. Biz YEKÜV olarak 25 yıl önce “Bir Çocuk Daha Okusun Diye” yola çıkmıştık, bundan sonra ‘eğitim ve sevgiden mahrum kalan tek çocuğumuz kalmasın’ diyerek yola devam edeceğiz” dedi. Işın Özdemir 2018 yılında YEKÜV’ün yıllardır kesintisiz devam eden Anadolu’ya Armağan, Umut Kızlar, Öğrencilerle İletişim gibi projelerinin zenginleşerek devam edeceğini söyledi. Işın Özdemir sözlerini şöyle sürdürdü. “2018 yılında, geçmişte çok başarılı bir şekilde uygulanmış olan “Demokratik Haklarım İçin Buradaydım, Buradayım, Burada Olacağım” projemiz gibi etkisi büyük yeni bir proje ortaya çıkartmayı planlıyoruz. Bununla ilgili görüşmelerimiz sürüyor. Yakın bir zamanda bu projemizin detaylarını sizlerle paylaşacağız. Bugüne kadar YEKÜV’e vermiş olduğu destekler için tüm basın mensubu dostlarımıza sonsuz teşekkürler.”

1992 yılında YEKÜV’ün kuruluşundan bu yana Vakıf Başkanlığını yürüten YEKÜV Onursal Başkanı Avukat Gülbin Sözen ise “25 Yıl önce 10 tıp öğrencisine burs vermek üzere çıktığımız yolda büyük bir özveri ve gönüllülükle ‘Bir Çocuk Daha Okusun Diye’ çabaladık. Maddi katkıları öğrencilere ulaştırmak için çırpınırken yüreklere dokunmayı da hiç ihmal etmedik. Çünkü ancak yürekten yaparsak yüreklere ulaşabileceğimizi biliyorduk. Yola çıktığımız ilk günden bugüne birlikte olduklarımızla, yolun bir yerinde bize katılanlara, yitirdiğimiz aziz dostlarımızla özveriyle, sabırla ve ısrarla, güzelliklere sevinerek, varsa acılara bal eyleyerek kesintisiz 25 yıl yolumuza devam ettik. Yüreği aydınlık bir gelecek için çarpan nice büyük bağışçılarımızla, gönüllülüğün silinmez izlerini arkalarında bırakarak aramızdan ayrılanlarla, saatini YEKÜV’e ayarlayan gönül birliği yaptığımız arkadaşlarımızla ve el ele tutuşsalar dünyayı saracak gençlerimizle YEKÜV’ün 25. yılını görebildiğim için çok mutluyum. YEKÜV, bizlerden sonra gelecek genç kuşaklarca ve Vakfın profesyonellerince korunması ve yüceltilmesi gereken toplumsal bir emanettir. Büyük bir çaba ve özveriyle sahip olunan bu emanetin; kuruşuna, itibarına zarar vermeden bizlerin inanç ve felsefesi doğrultusunda yüreklerini de katarak kullanılması ve yeni kazanımlarla büyütülmesi en büyük dileğim hatta kuruluşundan bugüne emanetleri alan kişi olarak vasiyetimdir. 25.yılımız kapsamında yayınladığımız kitabımız da dünden bugüne hepimize ışık olacaktır, kitabımızı yazan Sevgili Yeküv dostu Serap Gökçebay’a ve katkıları olan herkese gönülden teşekkür ediyorum.” dedi.

 


  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Koç Üniversitesi Yayınları’ndan yeni kitap
» Kitap yazdınız.. Peki ya sonrası?
» Sifon: Su Tesisatçısı Uygarlığı Nasıl Kurtardı
» Kitap okumayı çocuklar için zevke dönüştürmenin 7 yolu
» “Çocuklarınızı Siber Zorbalık ve Bilişim Suçlarından uzak tutun”
» Darüşşafaka Çatı Konuşmaları Başlıyor
» En hayırlı kahvaltı
» Ünlüler, Sezen Aksu Şarkıları’nı Toplum Gönüllüsü gençler için söyledi!
» Antarktika’da bir Gaziantepli bilim insanı Burcu Özsoy
» GKV’de Cambrıdge Sertifika Coşkusu
» Ömür Sabuncuoğlu’ndan ‘Onlar’ın Öyküsü’
» Okul olgunluğu testle anlaşılabiliyor
» Avusturya LiselilerTtopluluğu 25. Yılını kutluyor
» Anneler “hayal edilen eğitim”; babalar, “iş bulabilecekleri eğitim”
» Erol Bilecik: “Nitelikli eğitime erişim her çocuğun hakkı ve geleceğimizin güvencesidir.”
» Okullardaki akran zorbalığı siber zorbalığa dönüşüyor
» Küy’den yeni kitap
» Yeni eğitim yılında çözüm bekleyen sorunlar
» TEGV’li Çocuklar 21. Yüzyılın becerilerini kazanacak
» Anadolu’nun Eğitim Çınarı Gaziantep Kolej Vakfı 55.Yaşında
» Nurten Sancak’tan “İlişkinin Dili Gizlidir”
» Çocuklarınıza okul öncesinde kitap okuma alışkanlığı kazandıracak 9 ipucu
» Okula isteksiz giden çocuğa nasıl yaklaşılmalı?
» Okul değişikliği çocuğu nasıl etkiliyor?
» Okulda ilk gün sürprizi