10 Yaşındaki Alp’ten, Türkiye’yi gururlandıran ödül!

05 Ekim 2017 Perşembe 18:00
12
14
16
18

Alp Aydınlar henüz 10 yaşında. Suriyeli çocuklar için geliştirdiği “Umut için Bir Hamle” isimli sosyal sorumluluk projesi ile Kanada’da çok prestijli bir ödül kazandı. Üstelik Uluslararası Oyun Derneği’nin bu ödülünü alan en küçük yarışmacı da oldu. Bu proje sayesinde 8-12 yaş arasında satrançla tanışan 123 Suriyeli çocuktan 5’i, şimdi lisanslı sporcu.

Alp Aydınlar, geçtiğimiz ay, Suriyeli çocuklara yönelik geliştirdiği sosyal sorumluluk projesiyle uluslararası yarışmacıların arasından sıyrıldı ve 1993 yılından beri verilen çok prestijli bir ödül kazandı. Uluslararası Oyun Derneği (IPA) tarafından Kanada’nın Calgary şehrinde düzenlenen konferansta; Kanada’dan 2, İtalya, Yeni Zelanda ve Hong Kong’tan birer yarışmacının yanında “Mükemmellik ve Etkinin Tanınması” ödülünü kazanan en küçük aday oldu. Alp Aydınlar, ödül almanın kendisine çok gurur vermekle beraber Suriyeli çocukları satrançla tanıştırmaktan ve onlarla arkadaş olmaktan çok mutlu olduğunu söyledi.

Satranç oynamak, savaş mağduru çocuklarda fark yarattı

İstanbul Enka Okulu’nda 5. Sınıf öğrencisi olan Alp Aydınlar, projesi hakkında şu bilgileri verdi: “Sınıfımla birlikte, bir sosyal sorumluluk projesi için Suriyeli öğrencileri ziyaret etmek üzere Zehra Ülker ilkokulu Geçici Eğitim Merkezi’ni ziyaret ettik. Suriyeli öğrencilerin yoğun ders yaptıklarını ama bunun dışında farklı aktivitelerinin olmadığını fark ettim. Ben de bu duruma üzüldüm ve onların oyun oynayacağı bir proje geliştirmek istedim. Kendim de satranç oynuyorum ve lisanslı oyuncuyum. Onlar da satranç oynamalı diye düşündüm.”

Bir proje geliştirmek için kolları sıvadığını söyleyen Alp Aydınlar, projesine “Umut için Bir Hamle” ismini verdiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Suriyeli arkadaşların satranç oynayabilmesi için önce malzeme gerekiyordu. Bağış topladım; bu bağışlarla özel satranç tahtaları, malzemeler aldım. Ayrıca ders vermesi için annem ve babamla beraber öğretmenleri organize ettik. Dersler, 2017 yılının Ocak ayında başladı ve hala devam ediyor.”

Alp Aydınlar, projesi ile 123 Suriyeli çocuğun satranç oynadığını ve içlerinden 5’inin Türkiye Satranç Federasyonu’ndan lisans alarak turnuvalara katıldığını belirtti. Katılan her çocuğa satranç takımı verdiklerini belirten Alp Aydınlar; “Onlar evlerinde de oynuyorlar. Hatta kardeşlerine de öğretiyorlar. “

Uluslararası Oyun Derneği’nin yarışmasına katılırken amacının, Suriyeli savaş mağduru çocukların oyun oynamaya ne kadar çok ihtiyaç duyduklarını göstermek olduğunu söyleyen

Alp Aydınlar; “Onları lisans almaları, turnuvalara katılmaları ve hedeflerine ulaşmaları için cesaretlendirmek istiyorum.” diye konuştu.

 

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Haberler
» Sıfırdan başlayıp efsane olmak
» Sema Uyar; “Kadınsız Demokrasi olmaz”
» Doldu taştı
» Google Chrome kullanıcılarına ESET koruması
» 2018’de bizi bekleyen vergi düzenlemeleri neler?
» Cemiyetin Normandiya çıkarması
» Bir geceliğine çocuk olmak
» 50 milyar dolarlık pazar buluşması gerçekleşti
» Antalya, Gloria Ironman 70.3 Turkey için binlerce sporcuya ve spor severe ev sahipliği yaptı
» L’Oréal Türkiye; "Daha İyi Bir Yaşam İçin Güzellik” Genç kadınlara eğitim olanağı sağlayıyor
» Oyun severleri gelecekte bekleyen 5 gelişme
» Gaziantep’e hayran kaldılar
» Demet Şener haberleri asılsızdır!
» Mersin Büyükşehir Belediyesinden Kadın çiftçilere destek
» İşyerinde psikolojik baskı yapan yöneticiye tazminat cezası!
» Kahraman Bakkal artık Zincir Süpermarketler’e karşı dayanamaz oldu
» Dünyaca Ünlü Stratejist Türkiye’de
» Kate Hudson,’Watch Hunger Stop’’ u bir kez daha destekliyor
» Kuyrukta bekletilen müşteri daha fazla harcıyor
» Mr. No’ya Kristal Elma’dan ödül
» Anadolu Efes’e “Yılın Markası” ödülü
» Ayvalık Rahmi M. Koç Müzesi’ne 9 Ayda 100 Bin ziyaretçi
» 44. Pantene Altın Kelebek ödülleri için geri sayım başladı
» İyi ki doğdun Deniz!
» İzmir Açık Teşvik Kupası Yelken Yarışları